Viking (2016)

Na film jsem se neskutečně těšil už od prvního traileru. Po skoro roce a půl jsem se konečně dočkal. Abych řekl pravdu, asi jsem čekal trošku něco jiného, nicméně film si mě udržel od začátku až do konce. Nejvíce asi cením perfektní kulisy, kostýmy, zbraně, prostě vše, co se materiální stránky týče. Akce perfektní. Příběh byl také obstojný, každopádně mi přišlo podivné zařadit, některé podstatné dějové scény až jako bonusový materiál po krátkých titulcích na konci. Příště bych se asi držel standardní kompozice vyprávění, ale jako experiment budiž. Jediná podstatná věc, co bych filmu vytknul, bylo možná až přílišné množství scén zabývajících se rituály a náboženstvím. Chápu, že v tehdejší době byl hodnotový systém nastaven jinak a bozi hráli první housle děj se co děj, nicméně jedna maximálně dvě scény by bohatě stačily. Bohužel jsem se dočkal většího počtu, který podle mě kazil hlavní téma filmu. Jinak celkově jsem s filmem spokojený a určitě se k němu ještě někdy vrátím. Čekání se vyplatilo. 80%.

Masaryk (2016)

Osobně nemám, co bych filmu vytknul. Pánům Rodenovi a Kaiserovi jsem věřil každé těžké rozhodnutí, které museli ve snímku učinit. Do toho přidejte vynikající hudební doprovod a velice zdařilé dobové kulisy, abyste skutečně měli film hodný 12 Českých Lvů. Po shlédnutí musím konstatovat, že výhra je skutečně opodstatněná. Neříkám, že pomyslná laťka byla posunuta notně výš (Hořící keř), nicméně do budoucna byl pozvednut minimálně jakýsi standard českých historických filmových produkcí. Jen tak dál!

Psanec Josey Wales (1976)

Ani chvíli jsem se nenudil. Dostatečné množství akce, žádná hluchá místa. Párkrát jsem se dočkal dokonce i nějakého toho situačního humoru, který k westernu dle mého neodmyslitelně patří, když se to s ním nepřehání. Clint zkrátka věděl a ví jak na to!

Logan: Wolverine (2017)

Deadpool nám dokázal, že komiksový svět umí být zatraceně legrační. Logan nám bez skrupulí dokázal, že komiksový svět umí ukázat skutečně silný, lidský a místy velice temný příběh. Po celou dobu sledování filmu jsem cítil tísnivou atmosféru. Možná proto, že jsem měl tušení, že odsud asi né všichni vyváznou živí. Možná proto, že blízká budoucnost, zde byla vyobrazena způsobem, který se nemůže zamlouvat snad nikomu. V tomto filmu můžete být svědky dvou opravdu přesvědčivých vztahů. Otec a syn neboli Logan s Charlesem a otec a dcera Logan s X-23. První vztah skutečně působí jako silné rodinné pouto, a díky tomu se s postavami, pokud jste do této chvíle tak neučinili, sžijete. Druhý vztah nejen mně připomíná ten ze hry The Last of us. Pokud ji znáte, dobře víte o čem mluvím. Slyšel jsem názor, že film obsahuje hluchá místa. Nevím, co daný člověk před tímto výrokem požil, nicméně já se v kině modlil, za každou vteřinu navíc. Rovněž jsem zaslechl, že film disponuje slabou zápornou postavou. Nevím jak vám, ale mně běhal mráz po zádech při prvním setkání s X-24, či-li dle mého výtka opět zcela a úplně mimo. Proč hledat zbytečně neduhy a chyby, když se stačí posadit a s nadšením sledovat zrod budoucího kultovního filmu? Neskutečně kvalitní a unikátní počin. Děkuju Hugh a děkuju Patricu!

Pro hrst dolarů (1964)

Nebudu lhát. Na plno jsem se k westernům dostal, až při hraní akce Red Dead Redemption. Z té pocity a vzpomínky na to, kdy se spory řešily olovem jen srší. Stejně je tomu i u tohoto snímku. Jako malý jsem párkrát zaslechl jméno Clint Eastwood, ale nikdy jsem nevěděl, o koho jde a proč je někým tak opěvovaný. Dnes bych řekl, že je to právě kvůli tomuhle filmu nebo možná lépe říct prvnímu dílu, který odstartoval trilogii, kde nejrychlejší colt v celé prérii má právě ''blonďák''. Pokud nemáte po filmu chuť si jít zapálit viržínko jenom pro ten pocit ho přežvykovat a cítit se drsně, tak jste udělali něco špatně. Jinak perfektní dynamické přestřelky a na tu dobu skutečně vynikající ozvučení výstřelů dodává starozápadním vjemům to správné mazání. Co dodat. Obstarat. Podívat se. Plakat štěstím.

Nedotknutelní (2011)

Scénář, který psal sám život bývá dost často zárukou kvality. Ne jinak je tomu i u Nedotknutelných. Herecké výkony tak živé, uvěřitelné, že v jednu chvíli cítíte lítost, pak zase upřímný hřejivý smích, následně hořký smutek a hned na to se doslova válíte po podlaze v křečích od bránice, to je na čem tenhle film staví. Není potřeba to déle opisovat. Museli byste mít srdce z ledu, aby se vám tohle nelíbilo.

Zaklínač (2002) (seriál)

Kéž bych na tento seriál narazil dříve. Na rozdíl od ostatních si vůbec nemyslím, že jde o takovou katastrofu. Dnešní publikum se mi zdá dosti rozmlsané a jen málokdo se asi dokáže vžít do kůže polských filmařů toho času. I s minimem prostředků jsme dostali velice slušné zpracování některých zaklínačských povídek, a abych pravdu řekl pro mě dnes dosti neodmyslitelné ztvárnění Geralta z Rivie. Výběr hlavního protagonisty se povedl na jedničku. Panu Żebrowskému věřím každý mutagen v těle. Ano, uznávám, že některé z postav se knižní předlohy nedrží ani trochu. Takový Vesemir se skutečně těžce minul povoláním, ale naštěstí, zde nehraje až tak významnou roli, aby narušoval hlavní dějovou linku. Dále často neprávem publikem lynčovaný protagonista Marigolda se na tuto roli hodil dle mého velmi dobře. Že z něj nevyzařuje sexappeal na sto honů to je věc ryze subjektivní. Ke knižní předloze mi seděl daleko víc, než mainstreamový, širším publikem prosazovaný alpha samec z herní série, který mně osobně nejde moc pod kůži. Abych to tedy shrnul. Na tehdejší dobu úctyhodné efekty, ať už zaklínačských znamení nebo dračí podoba ''Třech Kavek''. Volba herců vynikající. Odklon od knižní předlohy pro znalce místy značný, ale jako celek, pro běžného, předem neodsuzujícího diváka, funkční.

Guardians of the Galaxy (2015) (seriál)

I přes průměrná hodnocení jsem seriálu nakonec dal šanci a ještě, že tomu tak bylo. Příjemný, i když místy lehce dětinský, humor. Dále pak svižná akce nebo pěkná spousta marvelovského ''lore'' vytvořily povinnost pro každého fanouška nejen téhle ságy a pro všedního konzumenta pohyblivých obrázků odpočinkový materiál na osamělé večery. Škoda jen, že jsme se nedočkali více postav strážců. O takových jako jsou Phyla-Vell alias Quasar nebo Adam Warlock zatím nebyla ani zmínka. Snad se dočkáme v již potvrzené druhé sérii.