Bez doteku (2013)

Odvážný a výjimečný film. Není bez chyb, ale kdo z nás je?

Šílenci z Manhattanu (2007) (seriál)

Cigára, co byla ještě skoro zdravá. Ženské, co ještě vypadaly jako ženské. Chlapi, co to ještě měli skoro pod kontrolou. Tabákem a benzinem vonící minulost.

Horizont události (1997)

Název nepřekládat, proboha, jde o loď Event Horizon. Nevím, jestli by to nevybrakované bylo lepší, spíš o tom pochybuju. Upír z Feratu vyletěl do vesmíru a vynesl tam eklektický sci-fi horor s pitomým scénářem, který se láme jako model z párátek. Ono je asi naivní myslet si, že "tam někde" v minulosti je ještě neobjevený film, co překvapí a potěší -- co poděsí. Není.

Chata v horách (2012)

Prachatá produkce, zapeklitý scénář, efekt neočekávatelného. Odvozený, za čtyři rohy obmyšlený spektákl postavený na béčkových stereotypech a jejich porušování. Horor to není, sci-fi trochu. Cukrová vata z elektronických obvodů a silikonových vláken. Příjemné zažití (jež skutečný horor nikdy neposkytne).

Pohanský rituál (2009)

Do kina to není ani náhodou, ale kdyby se taková ČT vzchopila aspoň k produkci takovýchto filmků a dávala je o plonkových pátečních nocích, start řekněme v 22.15, zlobili bychom se? Já tedy ne.

Planina v ohni (2008)

Aby byla náležitě procítěně lidská, je látka tak osudově zatížená, že se na ni dá koukat asi jako na sovětský film. Tohle nejsou Prostřihy, není to podle Carvera a nenatočil to Altman. I když tvůrci své mistry bezpochyby znají. Škoda drahého materiálu. Kdyby to financovala EU, divák by řekl: eurokýč. Tady to říci nemůže.

Polski film (2012)

Bylo by složité dostat ty čtyři dohromady na divadle a pravidelně to hrát, ale podle mého právě herectví tady stojí zcela vpředu, teprve někde vzadu je film. Ta látka patří do divadla a mohla by to být legrace. Ve filmu je to 10 % legrace a 90 % utrpení. Potenciál filmu ve filmu s herci, co hrají sami sebe, tj "nehrají", je velký, nápad na výbornou. Ale to by chtělo z nějakého génia vymlátit scénář, který by nápad rozpracoval, a ne rozprcal. U nás takoví nejsou, proto to dopadlo takhle. A pokud jde o herce: všichni jsou alespoň dobří, o tom žádná, ale jen dva jsou vynikající a pro tuto taškařici nepostradatelní, a to Liška a Polášek. Bravo těm dvěma, a lze si jen přát drama napsané pro ně. Všechny ostatní lze nahradit. Ale prosím, jiní diváci budou mít jiné preference a tvůrci si poklepou na čelo: my jsme ta parta,my jsme to vymysleli a takhle to prostě muselo být. ... Právě že nemuselo.

Prometheus (2012)

Problém je, že Prometheus byl materiál na seriál, nikoli na celovečerní film. V tom se shodnu s vícero lidmi. Můj osobní dojem jde ještě dál -- bylo to, jako bych se byl díval na kulhavou adaptaci velmi slušného sci-fi románu. Ale ten, bohužel, patrně neexistuje. Tady se nemyslelo filmem, tady byl vymyšlen syžet a pak se naplňovala představa, jistě s mnoha změnami bhem procesu. Přesto snímek stojí za viddění, na rozdíl od některých předchozích pokračování. Alien byl především horor, takový, jaký uměla udělat jenom 70. léta (bylo to poprvé). Sci-fi byl pouze staniol. Prometheus by mohla být čistá sci-fi Vetřelcem pouze inspirovaná, ale bohužel padá do tenat vyvražďovacího subžánru -- námět o původu lidstva a počátečním mýtickém konfliktu s bohem (bohy) si s tím nemůže rozumět, tady bych vzal k ruce spíš řecké mýty. Na druhou stranu je pozoruhodné, že tohle je podřadný typus sequelu (potažmo prequelu, tvářící se ovšem na první pohled samostatně), a zároveň je to variace na původní film -- jakési jeho zdánlivě ztracené, až nyní nalezené dvojče. Práce s dvojakostí tu stojí za pozornost, lovit dichotomie symbolů a motivů a různá zdvojení týchž situací by mohlo sloužit jako zábava pro toho, kdo se nechal zklamat celkem, ale už ze straomileckých důvodů se uvolil potěšit alespoň jednotlivostmi. Ruku na srdce -- může něco překonat Vetřelce? A čekáme, že by byl překonán? Ridley si aspoň vylepšil penzi. Upřímně mu to přejme.

Hrůzná minulost (2012)

Eklektické až za hrob, a to doslova. A taky podivně obsazené, s dírami ve scénáři, který jako by si nedovedl vybrat, který hororový žánr vlastně chce dělat. Spiritisická abeceda -- něco předpotopního. Přesto je, milé děti, na tomto spíše televizním snímku jasně vidět (pokud nevypadne proud), že i za málo peněz se nějaká ta muzika dá schrastit. Jen být náležitě filmově vzdělán. Jinak řečeno mít nakoukáno.

Šípková Růženka (2011)

Příběh O domýšlený a variovaný. Škoda, že nedomyšlen a nedovariován. Pokud je erotický sen tak vyvedený, že se stává snovou erotikou (těch špičkových snů je jako šafránu a v bdělém životě se jim nic nevyrovná), tak buď přejde do ztracena -- anebo nekončí takhle... Ale je třeba ocenit snahu. Je skvělé, že hrdinka není dokonalá. Oceňme krásu nedokonalosti. Nic krásnějšího ani není.