Příchozí (2016)

Kolik jazyků znáš tolikrát jsi člověkem. A pak navíc můžete být i mimozemšťanem, pokud se naučité heptapodšťinu. Dlouho jsem nebyl v kině, dlouho jsem neviděl nějaký doják, dlouho jsem neviděl novou scifinu. Když jsme s bráchou vyrazili nabití popkornem a colou stálo to fakt za to. Scifi film, ve kterém se mimozemšťani moc nevidí, kde není jediný souboj, nahatá ženská (hlavní protagonistka taky není žádná extra kost) ba ani sprostá mluva? Teenageři by dali ruce pryč, ale co to? Tenhle snímek si dokázal vytvořit popularitu a možná díky hypu to dotáhl vysoko. Zaslouží si to, dialogy, které ve filmu jsou, zápletka, kterou do poslední chvíle netušíte, všechno to stojí za to. A pokud Vám neukápne na konci slza, jste ten největší trouba nebo Venca od traktorů, který nemá cit :-)

MasterChef Česko - Série 1 (2015) (série)

Začal jsem někde v půli letošní sezóny a docela mě to chytlo. Poctivě jsem koukal na další a další díly a udivoval se nad výtvory jednotlivých soutěžících (pozitivně i negativně). Ani nevím, kdy se dostavil ten zlom, ale nějakých posledních pět dílů jsem se bil do čela. Je to reality show, připomínal jsem si. Nacpali to emocemi, rozhovory, rozpory, šarvátkami a finále byla jedna velká telenovelní sra*ka. Škoda, mohlo si to udržet svou vážnější a profesionálnější notu. Moderátoři se mi líbili, byli všichni sympatičtí, ale někde se to prostě podělalo a to se stává. Asi nelze očekávat nějakou total sekačka kvalitu, musíte si uvědomit na jaké publikum tento pořad cílí a podle toho se taky chová. Každopádně ty prvotní pocity, kdy jsem na to s tchyní koukal někdy v jednu ráno, zůstanou navždy v mém srdci s úsměvem :-)

Trans (2013)

Tak to byl přesně film na můj mlýn. Po dlouhé době jsem si udělal chvíli, prošel svůj "to watch" list a vybral tuto střelu od Dannyho Boyla. Po první půlhodince jsem si myslel, že půjde o nějaké heist movie, ale jakmile se ve větší míře začala objevovat hypnoterapie začal jsem kroutit očima, pak jsem se v tom dočista ztratil. Co je sakra tohle za film? O co se tady jedná? Kdo je ta svině a kdo ten svatoušek? Nic z toho není zřejmé a všechno se až do poslední chvíle motá. Tyhle snímky mám rád i přes to, že je většinou plně nepochopím a nestalo se tak ani tady, ale i přes to dávám ultimátní hodnocení, protože mám z toho napětí motýlky v žaludku...nebo je to to kari co jsem měl dnes k obědu? :-) Třešnička na dortu je "vyholená" Rosario Dawson...však víte kde :-)

Silicon Valley (2014) (seriál)

Dost dobrý! Alternativa k uhlazenému TBBT, která je sprostší, sarkastičtější a více geeky! První série rozjíždí zajímavou story, uvidíme kam se to bude vyvíjet, zatím čtyři solidní hvězdy. Druhou sérii mám za sebou a zvedám hodnocení na pět hvězd. Neviděl jsem díl, u kterého bych se alespoň jednou pořádně nezařechtal. Největší vtípky jsou s tabulemi (aka SWOT analýza zda zachránit Briana nebo jak se jmenoval), Erlichovo vyslovování Aviato (to Vás prostě dostane) a spousta vtipů hlavních i vedlejších postav. Znovu musím přirovnat s TBBT (není jiná konkurence), která má takový ten "krokzakrokovský" nádech v tom slyslu, že na konci se dočkáte morálního ponaučení či polibku. Na to tady zapomeňte. Druhá série je jízda, kdy se bude spousta věcí s*át a vy budete muset pustit další díl ze zvědavosti, jak to dopadne. Co mi trošku chybí je posun vývoje jednotlivých postav. Každá vedlejší postava narýsuje nějaký možný příběh (Jaredova němčina, Gilfoyovo vízum, apod.), ale kromě lehkého náznaku se více nedočkáte...dočkáme se v dalších dílech? Tak co? Bude třetí série taky tak krutá? A třetí série...není tak krutá :-( Je dobrá, je vtipná, některé gegy jsou zase za břicho popadající, ale celkový dojem není tak dobrý jako u předchozí série. Určitě mě to nadchlo, příběh se ale trošku zacyklil a moc se neposunul, spíše se revertoval na předchozí bod. Rád uvidím další sérii, ale musí se posunout někam dál a nezůstat stát na místě. Snižuji na 4 hvězdy, protože (4+5+4)/3 je prostě zaokrouhleno na čtyři, ale pevně doufám, že se to zase vyšvihne na jaře na tu nejvyšší metu :-) Ke čtvrté sérii jsem se dostal až po delším čase, takže jsem spoustu situací zapomněl a musel jsem pátrat v kebuli po jménech hlavních protagonistů. Kdo se mi však vyryl byl Elrich a jeho brutální vtípky. Těch bohužel v této sérii moc není a je to škoda. Na ty jeho perly jsem se vždycky těšil a velice často u nich vyprsknul smíchy. Rozjezd čtvrté série je protáhlý a absence vtipu doprovází absence příběhového zvratu. To však dohání závěr série kdy heist mission na Hoolicon je k popukání. Velice často je divák lehce před příběhem a ví, co se bude dít dál, větší zamlžení by nebylo na škodu. Taky mi připadá, že tvůrci přitvrdili s technickými termíny. Pokud nemáte alespoň základní znalost sítí, systému fungování appstore, apod. tak se budete v příběhu ztrácet. Já jsem takový poloviční ajťák, ale měl jsem problém pochopit jejich hlavní "vynález" a jak vlastně funguje. Možná už mi to tak nepálí :-) Každopádně na super druhou sérii to opět nemá a jsme stále někde na čtyřech hvězdách. Za chvíli začíná pátá série, čeho se asi dočkáme? V páté sérii jsme se dočkali dalších zvratů v boji za decentralizovaný internet. Trošku se nám do toho přimíchalo staré dobré podrazáctví, kdy každý se snaží ukousnout si svůj krajíc chleba. Vtip je stále na dobré úrovni i když Erlich celou sérii chybí, asi leží někde v Tibetu zčazený. Nestihl jsem se ani rozkoukat, když v tom série skončila. Měla pouhých osm dílů a finální epizoda byla slabší oproti svých předchůdcům. Určitě vyhlížím další sérii, ale možná už se chýlíme do finále, kdy by bylo fajn to uzavřít nějakou perlou a nedělat z toho nekonečnost typu TBBT.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Tyhle typy filmů jsme vždycky sjížděli s máti a když jsem to zahlídl v televizi, bylo mi jasné, že se na to taky kouká :-) Typická americká apokalyptická palba o zničení Země. Nějaká ta jemná zápletka, nesmyslné použití síly, telefonát s prezidentem a konec. Tady to bylo okořeněno mimozemskou návštěvou a zničení světa na zakázku, ale výsledek je...no takový nicotný. Když se to nějak rozjelo, tak to skončilo. Jestli něco nesnáším, tak to jsou emotivní scény s dětmi, kterých daly bylo nadmíru moc....průměr si to nezaslouží a to mám Keanu Reevse rád!

V dobré společnosti (2004)

Když jsem to pustil v neděli v telce, žena na mě: "Ty taky dokážeš koukat na každou pi*ovinu" :-) No a po deseti minutách už se koukala se mnou. Mladá Scarlett, postarší Quaid a mladej kluk, kterýho neznám, ale má evidentně srdíčko na správným místě. První film, u kterýho není romantik ta se sukní, ale ten v saku. Lehká zápletka, pár momentek, jeden porod a je po všem. No...nedělní film :-)

Konec velkých prázdnin (1996) (seriál)

Viděl jsem několik dílů v roce 1994, kdy mi unikala podstata a nedokázal jsem pochopit pocity hlavních protagonistů. Pořád to nedokážu pochopit, ale umím si to alespoň představit. Osud několika utečenců před tehdejším režimem, setkání se se zahraniční realitou a jak se s tím srovnat? Každý po svém, někdo to nerozchodil, jinému se povedlo postavit se na cizokrajné nohy. Samotné zpracování seriálu není nijak perfektní, ale jedná se o unikátní dílo k němuž nenaleznete velkou konkurenci, proto lze hodnocení lehce nadzvednout. Sjeli jsme to s ženou během pár týdnů a jsme rádi, že jsme se v té době nenarodili a nemuseli řešit podobná dilemata.

Re-Play (2009) (pořad)

Spousta retrofilů zažila Game Page, nedá dopustit na tištěné periodika či jednoduše má nějaký problém s podobou Re-Play. Za mě je to špička, která leč nemá konkurenci, musí se probíjet v populárně nepopulárním poli herní branže. Moderátoři se perfektně doplňují, některé vtípky jsou trapné, ale to jim občas odpustíte. Grafická podoba je naprosto bezvadná, jde vidět, že na tom dělají kvalitní a zkušení lidé. Třešničkou na dortu je, že se tým vydává do celého světa na ty největší cony a megaeventy hrám věnovaným. Za mě top, pět hvězd bez debaty.

Na plechárně (1982)

Věřím, že tuhle šílenost si pustí pouze fanoušci Steinbecka, blázni, kteří nevědí do čeho jdou nebo náhodní kolemjdoucí. Já přečetl knihu a ještě v den, kdy jsem ji dočetl jsem si pustil, tuhle bláznivinu. Příjemně mě překvapilo kolik citací a přesností z knihy zde lze najít, dávaly hlavu a patu a byly vtipné či moudré tak, jak byly původně myšleny. Zamrzela mě absence některých postav a událostí, ale v podstatě se jedná o namíchaný guláš dvou knih (dvou večírků, dvou bordelmam, atd.), které sice spojuje příběh, ale je mezi nimi nějaké časové období a žánrově jsou taky někde jinde. Pokud nebudete puntičkáři a omluvíte tvůrcům pár přešlapů či snad částečnou snahu o originalitu, čeká Vás dílko plné humoru, krásných hlášek, amerického chudého špinavého zapadákova a příjemných postav. Dejte tomu šanci ;-)

Setkání v červenci (1978)

Oblíbený film mojí manželky, takže must to see :-) Super letní komedie se zápletkou. Víc není co dodat, snad jen pokud jíte třešně, nezapíjejte je vodou :-)