Mimina (2010)

Jako nastávající otec to pro mě byl hezký zážitek, koukat na děti z různých částí světa a pozorovat různé přístupy rodičů k jejich "výchově". Obecně lze říci, že i když se to válí v bahně a lezou po něm mouchy, tak se mu nic nestane. Uměle vytvořené metropole na druhou stranu nabízí sterilní zážitky z nákupních center, kterým se současná rodičovská základna mnohdy snaží vyhnout. Na kterou stranu se kloníte? Jaký typ výchovy je Vám bližší? Byli byste ochotni přestěhovat se do lesa nebo naopak do města, abyste prožívali ten či onen počin zrození přírody? Film Vám neodpoví. Musíte si obrázek udělat sami. A to je to co od dokumentu očekáváte. Nestrannost, pouze prezentaci možností. Každopádně co se dokumentárního zpracování týče, vynikající. Ani jednou se nikdo nepodíval do kamery, štáb musel být schovaný někde za bukem, protože to působí, jako byste se na rodiče s dětmi dívali vlastníma očima a byli při tom neviditělní. Na druhou stranu takovéto pozorování může být po chvíli nudné a možná by neuškodilo zkrátit dokument o pár zdlouhavých pasáží. Suma sumárum lehký nadprůměr, který nenadchne ale ani neurazí. 60%

Absolutní moc (1997)

Na filmy Clinta Eastwooda jsem musel nějakou dobu dozrávat. Už jsem velký kluk, ale pořád jsem jich viděl jen nepatrné množství. I přes to začínám chápat, proč je tento kovboj hvězdou režijního nebe. Umí Vám naservírovat klišé příběh, který okoření zajímavými nápady tak, abyste si chtěli dát ještě dezert. Příběh špičkového zloděje, který se během svého loupení stává svědkem zajímavých událostí a dostává se do kolotoče politických pučů je něco co už tady párkrát bylo. I přes to se ale nedíváte na jinak vymalované omalovánky, ale pestrý příběh plný zvrátů (více či méně předvídatelných) a zajímá Vás to až do konce. V kontrastu s oskarovými snímky pana kovboje se jedná o průměr, ale je potřeba znát průměr, abyste mohli ohodnotit tu špičku ledovce. Viděno s dabingem a s rodiči mé manželky, což mělo své originální kouzlo :-)

Akta X - Série 10 (2016) (série)

Slabší čtyři hvězdy. Tězko hodnotit, protože z pouhých šesti epizod byla jedna mimo mísu (ale hodně dobře mimo mísu :-) ), jedna nebyla moc scifi a další čtyři se věnovaly hlavní dějové lince. Hlavní příběh je hodně otevřený, není to jako ve starých sériích, kdy jste celou sérii nevěděli vůbec nic a pak jste dostali špetku informací. Tady Vás konfrontují s otevřenými informacemi a víte kdo je ten zlý a kdo je hodný. To mi k Akta X moc nesedělo, ale dejme tomu, že se jedná o "aktualizaci" do moderní podoby, kdy dlouhosáhlé hádanky nesjou asi moc v kurzu. Určitě se to nevyrovná původnímu seriálu (ale tomu už se nevyrovná nikdy nic), ale tohle se k tomu alespoň přiblížilo. Jelikož to skončilo tak, jak to skončilo, tak bych rád viděl plnotučnou sérii o dvaceti dílech, kdy budeme svědky pokračování hlavního příběhu, ale i putování po USA a objevování různých záhad. Taková ta psaná hláška ze starých Akta X "7:37 Wisconsin" a jedeme objevovat záhady! :-)

Nekecej a pádluj! (2004)

To jsme si zase jednou nechali puštěnou televizi až sem sjel celou jednu šílenosti, tentokrát jménem Nekecej a pádluj! Mám rád road-movies, mám rád filmy starších mládenců, kteří dostanou znovu chuť udělat něco jako mladíci (i když těmhle je teprve třicet), ale na rozdíl od City Slickers nebo Wild Hogs, tady chyběla nějaká ta špetka chilli, ta správná parta kluků, to něco co Vás drží v úsměvu po většinu filmové stopáže. Neříkám, že to byl propadák, ale nebudu na tuhle šílenost vzpomínat s radostí jako na dva zmíněné klenoty. Za mě hezké dvě hvězdy.

Týden bez závazků (2011)

Tak jsem to po čtyřech letech sjel znovu. Jelikož se už nacházím v jiné životní situaci, některým postavám jsem více rozuměl (alespoň ze začátku, než se to utrhlo ze řetězu). Humor bratrů Farrellových je mi blízký, hlavně kvůli Blbý a blbější, což je moje nejoblébenější komedie všech dob. Tahle řežba je průměrná, neoslnila mě tak jako jejich předchozí debut, ale to už asi překonat jen tak nejde. Vtipné to bylo, to se musí nechat a ještě k tomu jsem to sjel s tchýní a tchánem, což některé fekální či penisové vtípky uvádělo do zajímaných červenajících se situací :-)

Jeden den (2011)

Kamarádka doporučila knihu, já šáhl po filmu. Moc pěkná romantička. Jde na ní vidět, že některé scény, keré jsou zřejmě v knize, jsou z filmu vystřiženy, což je škoda, pár minut na víc by filmu neuškodilo. Dny plynou, události se dějí, životy se mění... je to typický romatický slaďák? Není...nemá typický příběh ani typický konec. Super odreagoačka pro nedělní večer. Druhé shlédnutí po návštěvě Edinburghu bylo pořád tak dobré jako to první. Ve filmu je z Edinburghu asi 5 minut, tak nevím proč jsem si ho zvolil pro inspiraci, ale ten příběh stál za to.

Díra u Hanušovic (2014)

To byla blbost... toť mé prohlášení po shlédnutí snímku (cenzurované). Moc nevím, co na tom hodnotit. Film nemá příběh... znám jiné snímky, které příběhem zrovna neoplívají, ale mají vždy nějakou informaci, poselství, které chtějí divákovi předat... Díra mi předala, že vidláci mluví sprostě a jsou odvaření z televize.... jelikož jsem původem taky vidlák tak vím, že takovéto vesnice existují v ČR snad dvě, tři, ostatní jsou v rámci mezí civilizované. Co mě totálně odrovnalo je přízvuk...prosím vás kde se takhle mluví? Já jsem z pomezí hané a valach, na jižní moravě mám rodinu... ale takovou slátaninu jsem nikdy neslyšel...ještě v podání pražských zobáků.... no na nedělní večer bych to.... no, ani na nedělní večer bych to nedoporučil...

Leon (1994)

Po letech ponechávám čtyři hvězdy. Unikátní snímek, který popisuje jednu z bizarních postav z Brutální nikity. Natalie Portman mi občas lezla na nervy, ale Jean Reno je hero of the day. Jeho ztrvárnění lítostného zabijáka je mistrovské. Škoda, že jsem neviděl directors cut, protože podle zajímavostí to vypadá, že se jedná o ještě větší masakr :-)