Tábor 14 (2012)

Koukal jsem na to jako na doplněk knihy "Útěk z tábora 14", kterou jsem nedávno četl. Samo o sobě je to dosti zdrcující a doplnilo mi to vizuální ztvárnění a depresivně udělané animace. Výpovědi dozorců jsou hodně zajímavé. Škoda, že přes 100 minutový dokument osekal spoustu zajímavých informací. Chápu, že je potřeba přidat dramatičnosti, ale místo 50 minut nic neříkajícího mlčení bych asi doplnil další "zajímavosti". Raději knihu!

Copak je to za vojáka... (1987)

Můj oblíbený film o českých vojácích z mého oblíbeného období :-) No to je pět hvězd jak vyšitých. I když po nedávném shlédnutí se usmívám nad jednoduchostí příběhu, stále se jedná o perlu klasickou.

Pošli to dál (2000)

Po dalším shlédnutí jsem měl zase na krajíčku. Výborně zpracovaná myšlenka o klukovi, který by rád změnil svět. Čtyři vyšperkované hvězdy si to určitě zaslouží. Vynikající herecké výkony jak Joela Osmenta, tak kmetů Kevina Saceyho a Helen Hunt jsou prostě bravurní. Nemám co dodat...

Vítejte v KLDR! (2008)

Nedávno jsem přečetl knihu "Útěk z tábora 14" o severokorejských koncentračních táborech a slyšel jsem o tomto dokumentu. Chtěl jsem si tedy doplnit "stravu" o dokumentární zpracování nebo nastínění severokorejského režimu. Bohužel jsem nebyl z dokumentu moc nadšen. Faktických informací je ve snímku pomálu. Chápu, že o Severní Koreji je těžké získat autentické výpovědi a záběry, ale přeci jenom je toho určitě více co by se dokumentem dalo říci. Tento snímek vyslal několik českých vesničanů do diktaturou řízeného státu a ti z toho nemají moc rozumu. Diváka oslní pouze v několika málo scénách, kdy to smrdí průserem, ale jinak slabota...

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Dostal jsem k svátku lístky na premiéru, tak jsme s ženou vyrazili checknout toto dlouho ošuškávané veledílo. S kýblem popkornu a megacolou jsem měl oči na šťopkách a hltal každou vteřinu. Po chvíli jsem zjistil, že se jedná o kopii již dříve zpracovaných námětů. V podstatě rodinné drama čítající hromadu členů se snaží nastolit nebo vyvrátit pořádek ve vesmíru pomocí obrovské koule, která ničí planety a nějaký nezmar z povzdálí to všechno řídí. Tohle všechno už tu jednou bylo, akorát teď je to trošku hezčí. Retro grafika a originální zvuky blasterů jsou pošušňáníčkem, ale nemůžu se zbavit dojmu okradení. Schválně si sjedu všechny ostatní díly a zkusím najít podobnosti. Za mě lehký nadprůměr 65% Druhé shlédnutí si dalo na čas, ale jak jsem si slíbil, tak jsem splnil. Poctivě jsem se podíval na všechny epizody hezky od začátku a jen jsem se utvrdil v mém dojmu, že to všechno tady už jednou bylo. Co se mi líbilo (stejně jako při minulém shlédnutí) byl humor Finna, dezertujícího stormtroopera, to bylo takové odlehčení a až ke konci jsem pochopil, že se snažili vytvořit v podstatě kopie původních charakterů vzhledem k tomu jaký osud potkal Han Sola a že Leia hrála v tomto díle jen minimální roli. Vypadá to, že dávají prostor novým mladým hercům, kteří rozjedou vlastní sérii. To já moc nemusím. Nemám rád předávání štafet (třeba jako v Expendables 3) a už vůbec ne mladým cucákům, kterým teče mlíko po bradě. Hlavního záporáka si představuju jako Darth Maula z Ep1 a ne jako americkou verzi mladého Jana Krause (sorry jako ale fakt jsem ho tam viděl). No dost hanění, prostě mě to za srdíčko úplně nechytlo a Ep1-3 pro mě nadále zůstávají tím nejlepším z celé ságy. Těším se na další díl, to jo, ale už jsem skeptický k jeho "hltavosti".

Eliška má ráda divočinu (1999)

Šílený počin plný českých známých herců. První půlku jsem pozorně sledoval a snažil se najít nějaký smysl toho všeho psychedelika. Když jsem ho nenašel, tak jsem si pomohlo zeleným listem, abych se alespoň trošku přiblížil pochopení téhle šílenosti. Bohužel to nepomohlo a konec filmu jsem kroutil hlavou co jsem to právě zkonzumoval. Dvě hvězdy za odvážné scény, slovník a právě za tu šílenost.

Bohumil Hrabal „Takže se stalo, že...” (2014)

Moc krásné vylíčení Hrabalovy osobnosti. Život viděl s lehkostí a nadhledem, která nám běžným smrtelníkům chybí. Legenda českého pera. Snímek jsem viděl v hospodě V zahradách v Libni, takže to mělo i působivou atmosféru místa, kde se Hrabal pohyboval a vymýšlel lumpárny.

Animatrix (2003)

Doplněk stravy pro každého matrixofila. Nedávno jsem sjel celou trilogii a pár dní hltal názory různých fanoušků na thematrix101.com. Animatrix odpovídá na některé otazníky a díly Second Renaissance Vám dá pocit, že lidé nejsou ti hodní, ale pravda může být na obou stranách. Zajímavý počin. Každý díl má svůj důvod a místo v tomto světě, je jen potřeba se podívat pod lupou a každou větu zkoumat, aby Vám došla ta pointa. Na veledílo Matrix to samozřejmě nemá, ale čtyři hvězdy si to určitě zaslouží.

Český slavík Mattoni 2015 (2015) (pořad) odpad!

Hezký sobotní večer s ženou u této lobotomické šílenosti. Moderátor pouštěl samé trapné ftipy, "celebrity" děkují a děkují a Karel Gott si přišel pro čtyřicátého slavíka... před dvaceti lety jsem to jako chlapeček nechápal.... po dvaceti letech to pořád nechápu. Tohle je prostě česká vesnická soutěž, kterou by měli dávat na televizi Šlágr. 0%

Elysium (2013)

Zvažoval jsem tři až čtyři hvězdy a nakonec dávám čtyři. Vykreslení světa a příběhu bylo super. Mělo to své díry a občas mi to připadalo jak béčkový akčňák, ale závěr byl povedený. Viděl jsem tam inspiraci z různých scifi příběhů (např. Mass Effect - Citadela aka Elysium) a všechno to docela dávalo hlavu a patu. Herecké výkony Judie Foster a Matta Damona na jedničku. Nemám co víc dodat, pro fanoušky vesmírných eposů povinnost.