Zejtra napořád (2014)

Zajímavý český počin zasluhující tři plnotučné hvězdy. Hodně jsem se nasmál, líbil se mi styl vyprávění snímku a spád filmu. Nenudil jsem se ani chvíli. Ke konci jsem se bál klišé uzavření hlavní příběhové linky, která se taky dostavila, ale budiž. Vica Kerekes je kočka a ať už umí nebo neumí hrát, dobře se na ni kouká :-) Rád si dám někdy reprízu po nedělním obědě.

Dárek (2015)

Byli jsme na něm v kině, ale ne ledajakém. Drive-in cinema v Los Angeles při naší dovolené v USA. Prostorový zvuk z autoreproduktorů, pytel popkornu umocnil americký zážitek z tohoto psychodramatu. Film Vám ukáže, že pokud někdo sviní je, tak sviní pravděpodobně i zůstane, ale boží mlýny melou :-)

Červený trpaslík - Zpátky na Zemi (2009) (série)

Tak jsem to sjel po létech znovu a ponechávám dvě hvězdy. Je to plitké a sebe vyhkrádající. Občas jsou gegy u kterých se zasmějete, ale celkově to nesahá trpaslíkovi ani po kotníky. Závěr se povedlo nějak zaonačit, ale bál jsem se, že z toho bude katastrofa... Příprava na jedenáctou sérii :-)

Kmeny (2015) (seriál)

S ženou jsme to sjeli asi za půl roku, nicméně hodnotit jsem si dovolil až jako celek. Kmeny jsou seskupení několika režisérů a několika různorodých témat a je to vidět. Žádné dva díly nejsou stejné a podobností najdete pramálo. Vyobrazení "menšin" či seskupení v ČR je zajímavým tématem a některé díly Vám trošku vysvětlí jak tyto skupiny smýšlejí. Časem jsem pochopil, že dokument si nedává za cíl říci nám co je to Punk nebo Hipster, ale ukázat nám typické představitele v jejich prostém životě. Někdy se to podařilo, ale někdy to hapruje. Např. trash metal - chlapec řekne dvě věty, pak se díváte na to, jak hrajou ve zkušebně... to je celé...a pointa? Není... asi nemá být. Režisér se vždy snaží nějakou najít (např. kontrast mladého a starého metalisty), ale pro nenasytné diváky to znamená nudné části... Průměr, zkusím si ještě do budoucna sehnat knižní předlohu, třeba bude zajímavější. Škoda, začalo to tak slibně...

Matrix Revolutions (2003)

Dvojka a trojka dostanou jeden komentář, protože k sobě neoddělitelně patří. Jednička by mohla existovat sama, fanoušci by jí vytvořili spoustu okolního příběhu a mohla by sama zahynout v archivech. Nestalo se a byla doplněna epickým pokračováním, které spoustě fanoušků zamotalo hlavu. Sjel jsem to po několika letech znovu při odpočinku v Chinatownu v LA. Noc před tím, než jsem se vydal do Warner Bros ateliérů prohlídnout si pár rekvizit (např. červené křeslo, kde Morpheus dává Neovi možnost výběru mezi Matrixem a skutečným světem). To umocnilo můj zážitek a vneslo mě více do tohoto kyberpunkového světa. Celou spletitou síť jsem nepochopil a proto jsem si vypomohl panem googlem - doporučuji stránku thematrix101.com, kde je vysvětlena spousta příběhových zašmodrchanic. Když jsem to celé přelouskal, řekl jsem si, že musím ponechat pět hvězd, protože tohle je legenda. Takovýto propracovaný svět už nikdy nikdo nevytvoří. Wachowští se u toho museli dobře sjíždět. Je to masakr a vždycky bude.

Matrix Reloaded (2003)

San Andreas (2015)

Asi to na tři hvězdy nestačí, ale shlédnul jsem to v letadle na cestě z Los Angeles, což tomu dodalo zajímavý nádech. Každá turbulence mi trošku pohla žaludkem :-) Dlouho jsem neviděl žádný katastrofický film a tento se nijak neodklání ze zajeté šablony. Nefungující rodina s hodným tatínkem a zlým otčímem, věděc, kterému nikdo nevěřil, a pohyb tektonických desek. Patriotismus k tomu a máte typický hollywoodský blockbuster. Ale na "odpočinek" a ukrácení dlouhého letu to stačí ;-)

Rychle a zběsile 7 (2015)

Přeskočil jsem šestku s obavou, že mi unikne zápletka děje, ale stačily dva dialogy, které Vám to osvětlí a pokračujete dál ve stopě sedmičky. Řekl bych, že je to škoda. Série obsahuje postavy, ke kterým byste rádi našli cestu, ale plitký příběh Vám to neumožní. Zestárlý Vin Diesel a digitální Paul Walker jsou fajn, ale honí se pořád za tím samým. Kde nestačí auta, nasadíme nějaké ty zbraně nebo jiné mechanické stroje. Třešničku na dortu tomu dodává milující Kurt Russell jehož proklientský přístup Vám způsobí zácpu. Už bych tu sérii uzavřel a nezpůsoboval jí další trauma.

Šílený Max: Dóm hromů (1985)

Nelíbí. Po našlapané trojce, která symbolicky pracuje s každým dialogem a akcí je tato trojka, kde se Max honí za svojí karavanou harampádí posměchem. Kult dětí, které uctívají Maxe jako spasitele, který je vyvede z oázy do světa násilí? Nerozumím tomuto zpracování. Tina Turner ve vysokých kalhotkách tomu taky nedodává šmrnc, ale spíše punc trapnosti. Hodnotím stejně jako jedničku, i když tyhle dvě hvězdy jsou slabší.

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

Tak tohle je ta odkazovaná legenda plná zaprášených sado maso úchylů bojujících o ropu. Kaskadérské kousky, které jsou natočeny na jeden záběr mi zhusily kůži do maxima. Určitě nejlepší díl trilogie. Mel Gibsonova kariéra je započata :-)