Hačikó - příběh psa (2009)

Snažím se být mužem tvrdým a nikdy nebrečícím, ale samozřejmě u dobrého dojáku mi tečou slzy jako o závod. U Hachika se tomu zase tak nestalo, ale emoce na konci snímku by se daly mazat na chleba. Neměl jsem možnost shlédnout původní japonskou verzi, ale tahle, i když tam bylo pár slabších momentů mi bohatě stačila. Dávám 85%.

Jmenuju se Earl (2005) (seriál)

Tenhle seriál se mě chytnul jako klíště již od prvního dílu. Chybělo mi mezi seriály pořádné vidláctví z venkova a oddechovka s maximální bolestí břicha ze smíchu. Barevné charaktery, promíchanost jejich příběhů, řešení Earlových špatností je vyobrazeno s takovou brilantností, že Earlovi budete fandit všemi deseti a budete si přát aby jeho list zhovadilostí nikdy neskončil, protože Vám velice rychle přiroste k srdci. Tenhle seriál vřele doporučuji lidem, kteří by rádi napravili svoje životy, ale neví jak na to. A samozřejmě i všem ostatním :-) 100% Druhé shlédnutí první série po několika letech mě utvrzuje, že je to ten můj top ten seriál. Asi nemá takovou znovukoukatelnost jako Přátelé či Červený trpaslík, ale předává krásné poselství s napínavým dějem a vtipem. Poslední epizoda mě v tom utvrdila. Tenhle seriál si zaslouží nejvyšší hodnocení. Uvidíme, jak dobře si po letech povedou další série :-) Druhá série je ještě o fous lepší než jednička. Začínají tady hrátky typu Cops, některé díly se vracejí v čase, aby vysvětlily některé události (netrpělivě čekám na Darnellovu story), Earl dostane několikrát za uši i přes to, že dělá tak, jak karma káže. Konec byl překvapivý a změní prostředí, takže se těším na sérii třetí :-) Třetí série se v kopci hodně zadýchala. Vzala si na bedra příliš velké sousto v podobě velkých seriálových twistů. První půlka se odehrává ve vězení, kde je to vtipné a novátorské, ale po několika epizodách začne nudit. Naštěstí to v pravou chvíli pochopili i tvůrci a posunuli Earla zpátky mezi svobodné, kde se Earl rozhodne skončit s karmou a dopadne to...no ne moc dobře. Chybí mi tady trošku příběhová logika. Vždyť přece když šel Earl do basy, tak byl zamilován do hluchoněmé právničky. Najednou se objeví na scéně super tygřice, která mu učaruje a po hluchoněmé se slehla zem. Ok, beru, ale to, že nám nedají spokojeného Earla, ale zase ho rozvedou se mi moc nelíbilo. Navíc ideální svět během Earlova kómatu byl na přes držku. Nic trapnějšího jsem dlouho neviděl. Chápu tu ironii a parodii na staré klišé rodinné séroše typu Ženatý se závazky, ale občas byla ta stopáž až zbytečně dlouhá. Na druhou stranu si pořád uchovává hezké poselství, které i sama Earlova třetí žena na konci uzná a říká "Do good things." Je to na odřené čtyři hvězdy. Tak co ta poslední série? Ponechá mi Earla v top ten? A poslední čtvrtá série ponechává Earla v Top ten! Jak jsem se matně pamatoval, tak příběh Darnella je natolik zajímavý, že by možná stál o vlastní spin-off seriál. Dlouhá série s 27 díly je plná humoru, twistů, zajímavých postav a bohužel nedokončené myšlenky. Poslední díl končí s větou "To be continued", ale to pokračování už nám nikdo nikdy nedá. Četl jsem na wiki nějaké vyjádření režiséra s tvrzením, že myšlenka ukončení seriálu měla být ve stylu řetězové reakce - od Earla někdo odkouká jeho seznam a začne to dělat taky a další a další až se z toho stává něco ve stylu filmu "Pošli to dál". Tohle zakončení bych rád viděl, kdy se Earlovi naplní pozitivní karma a seriál je ukončen se zapadajícím sluncem. Nu což, filmový průmysl je krutý a tak si to musíme domyslet. Každopádně seriál ponechávám v top ten, protože ta myšlenka a celkové zpracování je prostě boží.

Solomon Kane (2009)

U některých momentů mi tuhla krev v žilách. U jiných mi zase hrála v hlavě opice na píšťalu, protože jsem se neskutečně nudil a brečel nad nelogičností (vlajka Anglie v roce 1600 vypadala úplně jinak - hned 1.scéna filmu ; potká rodinku ve vozu, řekne jim, že s nimi nepojede, oni jedou dál, ale potom ho zachrání v lese... to jeli pozpátku?). Bojové scény a některé hlášky jsou tak trapně udělané, že jsem si u toho stihnul ostříhat nehty a uvařit kafe. Na druhou stranu některé momenty mi otevřely pusu dokořán, protože jsem takovou scénku opravdu nečekal (žádná pohádka, ale realita 17. století - tedy fantastická realita :-). Film byl pro mě vyloženě oddechovka, u kterého jsem si odpočinul po dlouhém nudném pracovním dni, ale myslím si, že nápady se daly více rozvést a stačilo málo a měli by jsme tady dokonalou akční řežbu. Škoda, ale i tak si 66% zaslouží. Po druhém shlédnutí snižuji na dvě hvězdy. Ztotožňuji se s prvním komentářem a přidávám více nudy. Prvních 5 minut je Solomon strašně zlej, aby po zbytek filmu vypadnul z oka Ježíšovi co se sekání latiny týká. Stylizace do dlouhého kabátu a klobouku mi připadala strašně out ( a to má film jen deset let), ale to zřejmě vychází z předlohy. O chlup víc mě iritovala celá mormonská rodinka... no prostě není to lepší než posledně,ale na relax u telky to stačí.

Ajťáci (2006) (seriál)

Myslím si, že kdo viděl minimálně 3 série bude se mnou souhlasit, že v konečném důsledku jde kvalita bohužel z kopce. V 1. sérii byl každý díl prošpikován vtipy zleva doprava , 2. série naskytla otevřenější lokace a pořád byla velice vtipná, ta 3. série už bohužel na vtipnosti ztrácela. Neříkám, že jsem se pořádně nenasmál, ale už mi to přišlo dosti ucházející. 4. série má své kouzlo, ale po shlédnutí se mi epizody vykouřily z hlavy, protože tam nebyl žádný geg, který by se mi napevno vryl do paměti. Dle mého názoru hodnocení 1S - 95%, 2S - 90%, 3S - 85%, 4S - 80%. Co nás čeká v té páté, která letos vypluje se uvidí, snad to nebude pokračovat z kopce...

Podfukáři (2004) (seriál)

Jak spojit seriál o podfukářích s kladným pohledem diváka? Easy - budou okrádat jenom zlé a hamižné boháče. Ejhle - ono to funguje. Každý díl má 60minut což je takový kratší filmek, ale prošpikovaností a rafinovaností Vás chytne a nepustí dokud neplivnou tomu hamounovi do ksichtu. Všech pět sérií bylo něčím unikátních, proto se nejedná o opakování toho samého a nudit se rozhodně nebudete. A zrovna jsem se dozvěděl, že je ve vzduchu dokonce už sedmá série... takže co budu dělat o víkendu je snad jasné :-) pro mě osobně 95% Tak jsem si to po letech dal znovu a první série je naprosto famózní. Takový úsměv, který se mi vyloudil na konci každé epizody nemám jen tak. Naprosto perfektní záležitost. Těším se na další série. Druhá série navazuje na kvality jedničky, vztahy aktérů se prohlubují, cony jsou taky čím dál tím rafinovanější. Divák už automaticky počítá s dvojím zvratem a když už to vypadá, že to půjde do kopru, je nám jasné, že pravda je zase trošku někde jinde. Super, našlápnuto, pět hvězd. Jelikož jsem i třetí sérii před lety viděl, tak vím, že se tahle banda zachviličku rozpadne a dostane nové osazenstvo. Je z toho cítit už jistá repetitičnost, jednotlivé podfuky jsou stále famózní, ale víme, že to banda vždycky svým plánem B nějak zachrání. Některé epizody jsou o neúspěšném podvodu, což je vítané a tak si ne vždycky jste jistí, jak to vlastně dopadne. Už se hodnocení snižuje na čtyři hvězdy, ale v průměru je to pořád perla špičky britské seriálové tvorby. Čtvrtá série se musela obejít bez Mickeyho, což je škoda, protože je to největší tahoun seriálu. Danny to ale jakž takž zachraňuje a všechny podfuky tak dostávají trošku jiný ráz. Nejsou tak perfektní jako s Mickeym, ale trošku punkové, protože leader je vede jiným způsobem. Je to svěží osvěžení zasluhující čtyři hvězdy. Pátá série mě plnila obavami. Sice se Mickey vrátil, ale zmizel Danny a Stacey. Nahrazeni byli sourozenci, kteří mi nebyli ze začátku úplně sympatičtí a obával jsem se, že se nevyrovnají původní sestavě. Jak se však série posouvala, měl jsem radost z této sestavy a moc si to užíval. Snad i vyšší standard. Tohle byla poslední série, kterou jsem před lety viděl, takže se těším, co mi nabídnou další tři, které vznikly. Trošku jsem už smutný z toho, že další série nevznikly a pomaličku ale jistě se blížím do finále. Šestá série je chudá na známé klasické cony, ale je tady hodně vedlejších příběhů a motivů, kdy často nejde o prachy, ale o to zachránit si prdel. To, že se podfukářům vždycky povede z toho něco vytřískat je vedlejší produkt ;-) Série super, ke konci už to vypadá, že se s námi protagonisté loučí, tak jsem zvědav, jaké osazenstvo nás čeká v sedmé sérii. Možná bych uvítal drobný refresh, že by návrat Dannyho? Sedmá série si drží stejné protagonisty. Každý dostane trošku prostoru realizovat se. Ash a jeho fotbalová touha, Albert a jeho rodinná minulost. Všechny díly jsou opět perfektně promyšlené, vždycky víte, že to dobře dopadne, ale odhadnout, kde a jak bude číhat ten moment překvapení není jednoduché. Všichni protagonisti jsou už trošku okoukaní, ale když je miluješ, není co řešit. Osmá série je tou poslední a tak jsem si na konci povzdechl a rozloučil se s celým osazenstvem i s Dannym a Stacie a můžu zhodnotit celý tento seriál. První série jsou opravdu super, už v okamžiku, kdy jsem je sjížděl na ČT1 před více jak dekádou jsem věděl, že je to k popukání. Všechny ty podrazy, jejich vyostření a finální pointa byly naprosto famózní. Zlomilo se to odchodem Mickeyho a náhradou Dannym, který byl slabší a i při Mickeyho návratu už jsem cítil lehkou pachuť a repetitičnost. Některé epizody byly originální, vybočovaly ze standardního podfuku, ale zbytek už se opakoval a opakoval pořád dokola až do samého finále. Přestal jsem být v údivu při zvratu na konci, ale přemýšlel kde jsou ty double cony a jak to asi ve skutečnosti dopadne. Přestalo mě to bavit a velice nerad jsem si uvědomoval, že asi odeberu jednu hvězdu a seriál odstraním ze svých top 10. Nakonec jsem si však řekl, že to neudělám. Ten seznam je můj a já tam Hustle prostě chci. Ztrácejí drive a tím, že nedochází k téměř žádnému vývoji postav nemůžete očekávat, že se příběh nějak uzavře nebo posune. Takhle by to mohlo jít dalších deset sérií, ale asi nejsem jediný koho to přestalo bavit a tak se celá story uzavírá. Loučím se, ponechávám pět hvězd trochu kvůli nostalgii, trochu kvůli prvním sezónám, ale zůstanete v mém srdci na tom pravém místě.

Black Books (2000) (seriál)

Tak tenhle černý humor je ostrý jako břitva. Vtipy, které Bernard vypouští ze své vínem prolité tlamy jsou geniální a v doprovodu s Mannyho tíživými situacemi jsem rád, že jsem se smíchy neudusil. Myslím si, že touha po dalších dílech je uspokojena maximální kvalitou a bojím se, že další série by jen zkazila dokonalý pohled na tento bravurní sticom. Pro mě 100%.

Přátelé (1994) (seriál)

Měl jsem trošku strach, že s rozmachem seriálu How I met your mother se na Přátelé zapomene, ale i přes slušný rozjezd HIMYM si Přátelé stále drží první příčku v tomto žánrů amerických seriálů. Každý díl jsem viděl snad stokrát, ale stejně, když se potřebuju rychle u jídla na něco podívat a nechce se mi přemýšlet, sahám do levého horního šuplíku, kde jsou v trezoru uloženy tyto poklady na DVD a hupsnu prožívat životní etudy s touto šílenou šesticí :-)

Láska nebeská (2003)

Vždycky jsem měl slabost pro romantiku, nejlépe tu britskou. Složení herců a jejich postav v tomto snímku vytváří dokonalou porci příběhu, která s vánoční atmosférou zahřeje i ty nejledovější srdce. Vřele doporučuji jako první romantický film, který shlédnete se svou milou, i když už jste ho viděli čtyřikrát s těmi bývalými :-) 99,9%

Memento (2000)

Hrátky s časem to je něco pro mě. Po prvním shlédnutí před deseti lety jsem seděl na gauči s hubou otevřenou, protože to byl pro mne první film s podobnou tématikou. Po dalších shlédnutích už jsem nehleděl na příběhovou, ale hereckou línii. Herečku C.A. Moss jsem měl zafixovanou z Matrixu, ale přesvědčila mě v tomto snímku, že je skutečná a podlehl jsem jejímu hereckému obličeji. Asi to pro mě není film, který bych si pustil tčicetkrát a pořád se bavil, ale je to jeden z mála filmů, který ve mě opravdu něco zanechal - 99%

Samotáři (2000)

Celková pointa filmu je pro mě tak trošku malou záhadou, protože pokaždé, když jsem film viděl, byl jsem v jiné životní situaci a tudíž jsem na něj také jinak nahlížel. Moje poslední shlédnutí ve mě zanechalo snahu najít lásku a štěstí v dnešní společnosti a utrhnout si kousek radosti pro sebe. Tragické osudy postav poukazují na smutek a zároveň vyvolávají zamyšlení se nad vlastní podstatou. O tom jsou podle mě Samotáři. Až film shlédnu po 27. určitě ho uvídím zase jinak. Pro mě srdcovka - 100%