• Krátkometrážní

Too Hot to Handle (2020) (pořad)

Předesílám: Neřeším, nakolik to bylo hrané. Ani zda třeba jen nepodlehli kouzlu chvíle, aby se po realitce vrátili ke svým špatným návykům. Mínusy: Banda povrchních děvkařů a děvek, prakticky jsem neměl komu fandit (favoritům nejblíže Chloe a Sharron). Plusy: Pohlední a extrovertní soutěžící jsou pro realitku zároveň požehnání ("Ježíš" by mohl vyprávět). Tudíž bylo postaráno i o zajímavou dynamiku, navrch příjemnou lechtivost (zvláště když šlo o ovládání chtíče). Některé katarze byly uvěřitelné, sympatické, ba i dojemné. Nejpovrchnější rychle skončili a působili trapně i na reunionu. Hodnocení po 1. sérii: 55%.

Od koťátek pracky pryč! Hon na internetového zabijáka (2019) (seriál)

Plusy: Napínavost pátrání. Schopnost spojit se virtuálně pro dobrou věc. Upřímnost zpovědí. Doklad, že nerd se nerovná hacker a že pátrání nemusí postupovat mílovými kroky. Mínusy: Obsah, vrah byl skutečně odpudivý. Nezaznělo to, ale mohlo - takhle to dopadne, když si gay dá pokoutně dostaveníčko. Neférovost závěrečné (sebe)reflexe; pošahaný vrahové řádili i v dobách před internetem a médii. Hodnocení: 77%.

A Drop of True Blood (2010) (seriál)

Taky si z 6 miniepizod pamatuju už jen ten konkurz. Ale zato stál za to. 69%

True Blood: Pravá krev (2008) (seriál)

Plusy: Fenomenálně výstižné intro. Zajímavé a zhusta napínavé příběhy. Zpočátku otevřená erotika. Vývoj většiny postav (nejvíce potěšilo u Andyho, Arlene a Jessicy). Sookie/Paquinová (ne na 100%, ale blízko). Eric a Pam (záporáci, ale což). Menáda Maryann (jako nejpřesvědčivější seriálové monstrum, nadto s nejsugestivnějším koncem). Mínusy: Objevování se stále nových a nových nadpřirozených tvorů celou analogii vztahu k menšinám spíš shazovalo (i když se HBO dušovalo, že seriál je komplexnější). Pozdější erotika víceméně samoúčelná. Kvalita seriálu šla v posledních 3 sériích opravdu dolů: rozdrobený děj (výborné nápady s upířím koncetrákem a upíří nemocí skoro přišly nazmar), nepřesvědčivé vztahy (Sookie s Alcidem, Billova nostalgie po bývalé a Samovo zakoukání do budoucí manželky), neuvěřitelné zvraty (smíření otce s vražedkyní svých dětí za pár epizod), slabí záporáci, ba i chabá monstra, ačkoli měla nejblíže k bohům (Lilith, v podstatě i Warlow a král víl). Hodnocení: 73%.

The Circle: France (2020) (pořad)

Plusy: Napětí do půlky, kdy proti sobě bojovaly 2 skupiny. Mínusy: Zbytek, protože 2. půlku ovládla mně nesympatická klika vč. budoucího vítěze. Z účinkujících mě zvláště zklamaly velmi slabé důchodkyně a hlavně gay, který na pohled vypadal mnohem mužněji než Američan Chris nebo Brazilec Dumaresq, ale brzo bylo jasné, že postrádá jejich vnitřní sílu i soudnost. O moderování vypovídá, že si vůbec nemůžu vybavit, jestli to byl chlap nebo ženská. Hodnocení: 45%.

The Circle Brazílie (2020) (pořad)

Plusy: Díky latinskoamerickému temperamentu daleko zábavnější než americká verze. Našel jsem si velkou favoritku - Marina byla neuvěřitelná nejen pro své obří pozadí. Moderátorčino vykoupení ve finále. Někde mezi: Většina gayů a jedna lesba - všichni tam měli jít za sebe, byli zajímavější než jejich fejky. Mínusy: Gaybol a "tetička Julie". Přeafektovaný Dumaresq na jedné straně, machové na druhé. Střih - u americké verze jsem chápal, proč se drží "Rebecca", u brazilské mi unikal důvod obliby "Lumy". A především jsem nepochopil vzestup Ray a propad Mariny. Do finále byly moderátorčiny komenty zhola zbytečné. Hodnocení: 73%.

The Circle – USA (2020) (pořad)

Plusy: Zajímavý koncept. Napínavost. Queer soutěžící. V 2. sérii jsem si našel hned 2 favoritky ("Trevora" a Chloe). Doklad, že IQ není totéž co EQ. Nevadilo mi fandit lidem s daleko vyšší sociální inteligencí. Mezi: Uštěpačná moderátorka. Ale většinou to sedělo. Mínusy: Manipulace napravo nalevo. Queer soutěžící v 2. sérii nebyli tak sympatičtí jako v předešlé, ba mě napadlo, jestli by s něma neměli už šetřit. Hodnocení po 2 sériích: lehce zvyšuju na 70%.

Nevěstky (2017) (seriál)

Hodnocení po 1. sérii: Výtečně obsazené dobové drama (Quigleyová jako jedna z nejsugestivnějších seriálových potvor). Choulostivé téma podané vyváženě - kdykoli to vypadalo, že tvůrci zmíněné děvy až glorifikují, hned připomněli drsnou realitu, bídu a špínu řečeného řemesla. Vzhledem k době i věrohodné konspirace mocných, jimž mohly projít i organizované vraždy. Ale měl jsem problém s mužskými postavami, z nich většina byla jen prasata až hovada. A v té menšině dobrejch byli ještě slaboši. 80%

Pojistka smrti (1944)

Líbilo se mi, jak Wilder zdůraznil, že Walter Neff (MacMurray) vraždu spáchal nejen kvůli chtíči, ale i z chamtivosti: "Ano, zabil jsem ho. Zabil jsem ho pro peníze... a kvůli ženské. A nedostal jsem peníze, ani tu ženskou." (To není spoiler, to je začátek filmu.) Spiknutí, vzájemné manipulace a odhalování zločinu byly působivé a napínavé, ale vadilo mi, že se Wilder příliš snažil udržet divácké sympatie jak pro Neffa, tak Phyllis Dietrichsonovou (Stanwycková). A ten její účes byl pitomej. 80%

Žár těla (1981)

Matty Walkerová je pro mě jednou z nejpřesvědčivějších noirových Sirén a dle mého právem katapultovala debutující Turnerovou mezi tehdejší hvězdy. Jen se mi její pavučina zdála zbytečně rozlehlá. Ale zase se uměla přizpůsobit a přemýšlet za pochodu. Trochu ji srážel i Hurt, který byl sice výtečný a vlastně se hodil i typově, ale být to tvrdší chlap, její vítězství by bylo slavnější. Oběma ale nahrál Kasdan dusnou atmosférou, ve které se snadno podléhalo iracionálním pohnutkám. Mimochodem, čestný černý vyšetřovatel byl v amerických filmech dávno před politickou korektností a hnutím Black Lives Matter. I když si z vedlejších rolí nejvíce nakradl Danson. A trochu (ostatně v epizodní roli) se se zbytkem ansámblu svou opravdovostí tloukl mladičký Rourke. 85%