• Krátkometrážní

Dotkni se mých ran (2020) (seriál)

Mínusy: Zpočátku jsem se úplně ztrácel v žánrovém mišmaši. Zpomalené nebo úplně zmrazené záběry mě časem až otravovaly. Seriál mohl být kratší a odpustit si chtěně poeticko-mysteriózní atmosféru... Plusy: ...ale musím i uznat, že se tvůrcům povedlo skoro nenápadně přivést všechny postavy k civilní a pozitivní katarzi (i když to zároveň znamenalo, že Ko Mun skoro ztratila osvěžujícně brutální přímost a věcnost). Počítám tam i dvojí "odmilování", které nakonec nevyznělo jen tak, že dotyční předtím mířili mimo svou ligu a teď by se měli spokojit s "2. jakostí". Oslnivě krásný ústřední pár (ale bohužel mě rozčiloval Kimův chybějící ohryzek). Fenomenální Ohův výkon v roli bratra autisty. Hodnocení: 82%.

Smrt ve tmě (2016)

Plusy: Napínavost. Vytěžení maxima z omezeného prostoru i minima postav. Přesouvání sympatií mezi antihrdiny. Vyznění nedobrovolné inseminace jako odpudivého znásilnění (mohlo to vyznít v intencích slov pachatele, že to znásilnění vlastně není). Mínusy: Obsah. Nelogické chování lupičů (hoňka na místě činu = zanechání DNA; rozhodli se pro loupež, už když věděli, že se doma drží válečný veterán a ještě neměli tu skutečně rozhodující informaci). Natahovaný závěr. Hodnocení: 76%.

Utrpení Gabriela Fernandeze (2020) (seriál)

Plusy: Výběr případu, který se nejen týkal týrání dětí, ale i selhání státu v ochraně oběti. Přestože svědčila pro násilníka, musím vyzdvihnout svědkyni, která se nenechala ovlivnit tím, u čeho nebyla, ale svědčila o tom, u čeho byla. Někde mezi: Houževnatost oběti, prezentované často usměvavými fotkami. (Případ nezpochybňuju, vím, že děti rychle odpouštějí, zvláště, když se k rodičům upínají jako k jedinému domovu. Nemluvě o horších případech, kdy si nechají namluvit, že chyba je u nich. Což byl ostatně i Gabrielův případ.) Mínusy: Samozřejmě případ a exemplární příklad homofobie (řešit budoucí sexuální orientaci u 8iletého dítěte!). Hodnocení: 85%.

Taková normální rodinka (2008)

Mínusy: Brali se (místy) moc vážně (snad s výjimkou Malkinové). Herečky přehrávali herce. Prakticky nic u čeho bych se vyloženě zasmál. Technické parametry televizní inscenace… Plusy: …ale kvůli myšlence, že se všichni vlastně mají rádi, výslednému fajnému dojmu a úctě k originálu nechci jít pod 3*. Hodnocení: 43%.

Taková normální rodinka (1971) (seriál)

Mínusy: Někdy byla nadsázka trochu přes a tetičino zbrklé rozhodnutí se musí rychle přejít. Navíc sebou navzájem manipulovali (Výročí a Škola manželů). A dneska se ve filmech děcka už takhle nepohlavkujou… Plusy: …ale srdeční záležitost. Celé přestřelky si pamatuju zpaměti. Za další doklad, že dobrý režisér dokáže i ansámbl různých hereckých naturelů podřídit celku, ve kterém nikdo nepůsobí nepatřičně. Navíc měl mimořádně šťastnou ruku ve výběru herců, kteří v češtině umí skutečně hrát, ba i přehrávat ("Milostivá paní, já musím protestovat. Ať vám kdokoli řekl, že se oddávám karbanu… že hýřím, pěkně prosím… tak hrubě, hrubě porušil pravdu. Ba přímo v hrdlo lhal!"). Hodnocení: 94%.

Nejhledanější zločinci světa (2020) (seriál)

Plusy: Informační hodnota. Doklad, že skuteční zločinci, i ti, co stojí vyšetřovatelům za mega, mají daleko k sofistikovaným filmovým padouchům (snad s výjimkou "Posledního kmotra"). Ironie, když si ruská zločinecká garnitura došlápla na ruskou zločineckou galerku. Mínusy: Samozřejmě obsah. Dále zvláště mexický bordel, obrázky z rwandské genocidy a pohled do bezcitných očí jejích pachatelů, bílá matka teroristka a česká stopa v neschopnosti vyšetřovatelů. Pouze průměrné, jakoby narychlo spíchnuté zpracování. Hodnocení: 64%.

Judy (2019)

Plusy: Zellwegerová. Garlandová. By Myself. Mínusy: Nic mě nenapadá, i když nechci jít na plný počet. Pochyby, vyčerpanost a závislosti Garlandové byly z filmu pochopitelné. Zellwegerová vystihla jejího ducha, tak mi bylo jedno, že se nedokázala úplně zbavit svých manýr. Obdobně - nemá tak krásně sametový hlas jako Garlandová, ale odzpívala to parádně. Hodnocení: 85%.

Zlatokopky (2019)

Plusy: Ženský buddy movie. Krásný holky v čele s Lopezovou, kterou ale přehrávala Wuová. Místy trefný černý humor. Cynické alibi pro okrádání "velkozlodějů". Mínusy: Podání nebylo tak přesvědčivé jako nápad. Možná to byl příběh prvotřídních striptérek, ale Lopezová je moc hvězdná na roli, kde spadne zpátky do dělnický profese. A byla to urážka chlapů, že se nechali zblbnout kdejakou načančanou fíčou. A když ne, tak to byli nesmělí panicové, mamánci nebo zoufalci. Hodnocení: 71%.

Aggressive Retsuko (2018) (seriál)

Plusy: Úsměvný a místy výstižný popis prvního zaměstnání a vztahů na pracovišti. Rozvíjení těchto vztahů. Nápad na způsob vyventilování vzteku. Ke konci sérií vždy přijatelně smířlivé. Mínusy: Lavírování mezi satirou a pouhým antropomorfismem (pak se nechce věřit takové šikaně). Přepjaté emoce ne vždy funkční. Jednoduchá animace (v japonských postavičkách se nevyznám, tak mi ten vtip uniká). Hodnocení po 2 sériích: 79%.

Doktorka Fosterová (2015) (seriál)

Plusy: Skvělí herci. Napínavost psychologického dramatu. Neplnění očekávání od hlavní a sofistikované ženské postavy. Svým způsobem rozuzlení 2. série vč. potvrzení, že ústřední pár si byl podobnější, než jak to v 1. sérii vypadalo. Tam nebylo úplně zřejmé, co vlastně ženská jako Gemma na Simonovi viděla (kromě toho, že byl asi dobrý v posteli, což je ale spíš "mužské" vysvětlení). Mínusy: V 1. sérii bylo zajímavé sledovat, jak se podvedená žena navzdory předsevzetí vyřešit vše rozumně propadala do nenávisti a iracionálního jednání, ale ve 2. sérii tvůrci hrotili už tak, že se nedalo fandit ani jí. Chvílemi to vypadalo, že hlavní mužské postavě dají možnost se rehabilitovat, ale vyšel z toho ještě hůř. Hodnocení po 2. sérii: snižuju na 62%.