• Krátkometrážní

Smrtelné zlo 2 (1987)

Nejlepší horror série – sice byl více groteskní než strašidelný, ale zrežírovaný byl stejně nápaditě jako původní Lesní duch. Herci byli navíc lepší, zvláště Campbell se našel v pro sebe nejlepší a pro horror i příběh vhodně maniakální poloze (která zvláštním způsobem ještě zdůraznila jeho sex-appeal). Někdy ale na srandu tlačili příliš, dva odskoky od chajdy i děje byly vyloženě rušivé a bylo tam i jedno nápadně diletantské prostřihávání, které obvykle ničí napětí strašidelných scén. 87%

Lesní duch (2013)

Na jednu stranu nebyl zdaleka tak nápaditě zrežírovaný jako originál. Na druhou stranu ho ale zachránily výborné efekty, respekt ke krvavé pověsti předchůdce a spád děje. Obsazený nebyl nejšťastněji, ale Alvarez svůj ansámbl možná sám shodil: "Chcípneš tu, ty trapná smažko!" Přesto byl dle mého chytrý tah posun v hlavní postavě, byť to může vypadat jen jako úlitba soudobé politice. A plakáty (až na ty velkohubé popisky) jsou sugestivnější než ty původní. 66%

Lesní duch (1981)

Nápaditě zrežírovaný, atmosférický, chvílemi opravdu strašidelný, chvílemi černohumorný horror. Srážely ho zastaralé masky, hysterie a slabší herecké výkony. I když ta hysterie byla v logice příběhu - co čekat při takových hrůzách? 80%

Within the Woods (1978)

Dle mého byl tento středometrážní poloamatérský počin pouhý náčrtek Lesního ducha. Byť na něm už byl znát režisérův talent a slabost pro černý a hysterický humor. 42%

Postoj (2014)

Hodnotím až tak vysoko, protože se dle mého jedná o velmi komplexní počin s kontroverzním, ale o to působivějším nápadem mít v roli vypravěče nikoli oběť, ale pachatele. Tím se jen zdůraznilo, že podobně alibističtí ideologové jsou mnohem nebezpečnější než tupá agresivní hovada. Ta ostatně nechal režisér zabírat jen letmo. Navíc film jasně ukázal, že naletět lidem, kteří se vydávají za něco jiného, není zas tak nepochopitelné. I to, že touha aspoň po chvilkové blízkosti je tak velká, že může přehlušit i strach ve velmi nepřátelském prostředí (i Antonovy klientky jako nositelky té nikoli agresivní, ale systémové homofobie). Navrch se film zabýval mnohem obecnějšími tématy svědomí, strachu, ochoty postavit se zlu a jak moc se můžeme v souvislosti s tím v partnerech/partnerkách zklamat. Tady film paradoxně zároveň ukázal, že i v Rusku si lze - pokud je člověk opatrný a má štěstí - vybudovat dlouhodobý homosexuální vztah. Téměř dokumentární styl mi ani moc nevadil, jen je pravda, že roztřesená kamera byla funkční hlavně při Antonově zmizení a homofobním útoku, jinak ji mohli dát na vozík. 88%

Clarice - Usmiř se s bohem (2021) (epizoda)

Zase neprofesionalita a nepůsobilo úplně přesvědčivě, když ji kolegové chválili. Hlavně ale většinu epizody zabral zase psychologický souboj. Nebyl jsem úplně spokojený s vývojem ničemnice, ale tentokrát Starlingové "zlomyslnost" byla na místě a mrazivá tím, koho připomínala. Trochu ubíralo napětí, že v polovině seriálu to nemůže dopadnout jinak, než jak to dopadlo, a ta střídavá ztráta vědomí byla nakonec trochu směšná.

Clarice - Nemůžeš mě ovládat (2021) (epizoda)

Ještě o chlup lepší. Pokud se bude pracovat s emancipačními a feministickými motivy takto, tak jen do toho. Navíc už je nápadné, kolik je tam skoro návodných scén, jak by se měly ženy na pracovišti postavit šikaně, obtěžování a nevhodným poznámkám či nabídkám. Ale o prosazování se žen v mužské profesi a maskulinním prostředí už bylo Mlčení jehňátek. Ostatně si tvůrci vybrali stejně drobnou herečku. Dokonce i vysvětlili, že už tehdy udělala emocionální, nikoli racionální rozhodnutí. Jenže tam to bylo jedno, tady se k tomu Starlingová vracela tak často, až to působilo ufňukaně. A mrtvý pohled podle mě neměl seriálový vrah, ale terapeut Starlingové (Doyle). Přepískli scénu, jak pitvaná mrtvola jakoby legračně kýve hlavou kvůli rozevírání hrudníku.

Clarice - Jsi v pořádku? (2021) (epizoda)

Zatím nejlepší epizoda. Vrátili se jak k případu, který prosvištěl 1. epizodou, tak i k psychologických soubojům typickým pro lecterovskou sérii. Starlingové sice přeju, že si pomalu nachází místo mezi parťáky, ale je to proti vývoji stejné postavy v Hannibalovi, kde byl její nadřízený Paul Krendler pořád ještě v opozici (a navíc ho hrál tehdy podstatně mladší Ray Liotta). Nemám nic proti alternativnímu převyprávění, ale musí být lepší aspoň ty postavy (např. Mikkelsenův dr. Lecter). A to v tuhle chvíli nejsou.

Herculaneum (2016)

Herci byli sympatičtí (rád jsem po dlouhé době viděl Elkaima) a intimita mezi nimi přirozená. Jen mě nemile překvapilo, že si jakoby nic sdělovali, že navzájem si jsou jedněmi z mnoha (i kdyby jen pár). Jeden dokonce, že svého partnera právě podvádí. Navzdory tomu bylo nakonec vyznění příjemné, asi díky chemii mezi herci, tedy předpokladu, že si sedli lépe než se svými minulými i současnými partnery. Hodnotím výše i kvůli té špetce opodstatněné skepse na úplný závěr (láva). 58%

Clarice - Duchové na dálnici 20 (2021) (epizoda)

Lepší než 1. epizoda, asi jsem se už zorientoval v postavách. Ale teď zase podsouvali agentce Starlingové až škodolibost a pojetí prokurátorky Martinové mi pořád nesedí. Vzhledem k růstu alt right se téma separatistické domobrany dalo čekat. A ano, rasové kvóty jsou úspěšně naplněny: bílá Starlingová má černou spolubydlící a kolegyni (Tylerová) a hispánského parťáka (De Oliveira). V další epizodě přibude Ind (Penn). Praští to do očí, ale já s tím problém nemám. Nevadí mi ani to, že kvůli komplikovanému rozdělení práv nesmí být v seriálu zmínka o dr. Hannibalovi Lecterovi.