• Krátkometrážní

Královská nemocnice (2004) (seriál)

Plusy: Navzdory špatnému zpracování zajímavý, tedy potvrzuje sílu původního materiálu. Mínusy: Tradičnější forma sice přehlednější, ale jakoby seriál natahovala. Herci snaživí, ale méně přirození než původní (výjimkou byla jen 80ková ikona McCarthy, jehož postava měla ale jiný vývoj než dánský předobraz). Pachuť promarněného potenciálu. Hodnocení: 46%.

Království (1994) (seriál)

Plusy: Originalita po všech stránkách. Civilní výkony i v nelichotivých rolích. Funkční postavy slabomyslných pomocníků. Černý humor hlavně ve 2. sérii. Pravidelné von Trierovy monology po každé epizodě. Paní Drussová. Mínusy: Duchařská linka byla působivější než abnormální dítě a vyzývaní Satana. Krogshojova proměna nebyla sympatická ani zajímavá (vyniklo vedle seriálového padoucha Helmera, který byl zajímavý celou dobu i navzdory jisté repetitivnosti). Hodnocení: 85%.

Fearless (2017) (seriál)

Plusy: Idealismus hlavní postavy a zároveň odvaha ukázat, že ne vždy jednala čestně nebo díky jisté naivitě i naletěla. Schopnost jiné postavy uznat chybu a neopakovat ji. Napínavost pátrání (byť ke konci trochu ztratili tempo). Mínusy: Neprofesionálnost hlavní postavy, byť se to dalo pochopit v kontextu jejího života. Konspirační teorie (existence někoho, kdo má na starosti zametání problémů snad přes 3 kontinenty). Opakování argumentu o neoprávněnosti invaze do Iráku (měli si to zdůvodnit lépe nebo legálněji, ale nesouhlasím s tím, že tam žádný důvod nebyl). Nadbytečnost gay orientace vedlejší postavy (k tomu ještě rušivé příjmení Truelove; takový vtípek se hodí do komedie nebo klidně i porna, ne do krimi thrilleru). Hodnocení: 70%.

Nadiya kouzlí v kuchyni (2019) (pořad)

Mám nehodnocený pořad v topce, tak aspoň předběžně: Když jsem viděl trailer na Netflixu, slyšel, že to bude chutný a rychlý, k tomu ještě od takové sympatické paní, skočil jsem po tom. A poctivě podle ní vařím. Nejsem ještě ani v polovině a musím říct, že je to spíš zklamání (ale ne ztracený čas nebo vyhozené peníze) - na šizení nemusí být nic špatného, dokonce ani na polotovarech, jenže s kvalitou, která je k dispozici, můžu leda šidit šizenými polotovary. A to už je problém. Takže už teď myslím, že to za mě za víc než 60% nebude.

Hlubina (2019) (seriál)

Plusy: Ústřední dvojka a chemie mezi nimi. Zpočátku napínavé pátrání. Mínusy: 2 věci pro korejské romanťárny snad typické - osudovost a žánrový mišmaš. Žánrová směsice jim obvykle funguje, zde ne: lítalo to od romantické komedie k brutální krimi, k tomu ještě ten fantasy motiv. Komické vložky působily spíš nevhodně (jakkoli samy o sobě vtipné) než jako odlehčení (mnohem lépe to fungovalo třeba v seriálu Když rozkvétá kamélie). Případ byl tak zamotaný a osudově pomotaný, že mi po čase začínalo být jedno, jak to dopadne. Hodnocení: 48%.

Hyena (2020) (seriál)

Mimo kategorie: Křestní jména ústřední dvojky; nevím, jak to zní Korejcům, ale u mě "Hi-če" a hlavně "Kum-ča" (ještě vždy s přízvukem na konci) shazovaly postavy i žánr (přestože seriál považuju více za romanci než krimi a českou transkripci chválím vždy). Plusy: Napínavost. Zajímavá antihrdinka. Jiskření mezi Kum-čou a Hi-čem. Obrácení sympatií u postavy pouze odhalením jejích motivů, nikoli i tím, že by se herec začal i jako záporák šklebit. Mínusy: Snaha omlouvat bezskrupulózní dravost týráním v mladí pouze u postavy, které diváci mají fandit. Hi-če se Kum-če v podstatě nikdy nevyrovnal schopnostmi; těžil jen z toho, že je muž, a ze svého postavení. Hodnocení: 67%.

Když rozkvétá kamélie (2019) (seriál)

Plusy: Oslava dobrých, houževnatých a prostých lidí a čistých citů. Několik silných a dojemných scén. Mínusy: Místy až idealizace (patrná zvláště na rozklížené roli Hjang-mi a její představitelce Sonové). Tongbäk chvílemi zbytečně uplakaná, Jong-sik zase až neuvěřitelně prostoduchý. Občas křečovitý humor. Dílů by mohlo být méně, i když kriminální zápletka podporovala poselství a vedlejší romance si prostor zasloužila, byť by samy seriál asi neutáhly. Zajímavost: Korejky jsou dalším příkladem (třeba po černoškách a Indkách), že ženy v patriarchálních společnostech nemusí být uťápnuté chudinky, které šoupou v rozích nohama. Zvláště jsou-li matky, to si můžou vystavět takový malý matriarchát. Hodnocení: 81%.

Zavolejte porodní sestřičky (2012) (seriál)

Plusy: Laskavost, anglická uměřenost, komunitní sounáležitost. Zajímavost (mikro)příběhů. Většina hereček, zvlášť musím vypíchnout samozřejmě Hartovou. Neměl jsem problém s idealizací, protože ji přičítám výchově k sebeovládání vzhledem k době a místě (jak Anglii 50. let min. stol., tak náboženskému řádu). Jako antiklerikálovi mi nevadily ani postavy velechápavých jeptišek, protože se chovaly nevtíravě a evangelizovaly leda vlastním příkladem. Drobné mínusy: Ve 3. sérii mi nesedla nová postava sestry Winifred (Yeatesová) a nová a mírně nesympatická nesmlouvavost Shelagh (Mainová; s úsměvem uměla být nesmlouvavá i sestra Julienne – Agutterová – ale nikdy to nevyznělo až arogantně). Hodnocení po 3 sériích: 85%.

Amor de mis Amores (2014)

Plusy: Zábavná první polovina. Funkční soundtrack. Pohledný cast. Postava Javiera a do jisté míry i Shaily. Scéna, kdy uvolněný rozhovor se sympatickým cizincem zahnal (aspoň na chvíli) chmury z rozchodu (nic neobvyklého, ale ve filmu velmi přirozené a příjemné). Rolička Rossy de Palmové. Řemeslná stránka. Mínusy: Dramatický zlom, kdy se začala kupit klišé, papírové dialogy a vykonstruované katarze. Závěrečná soustředěná palba do "záporáka" nedostatečně opodstatněná i odhalením na konec. Chyběla mi Carova dvorní herečka Cecilia Suárezová. Hodnocení: 49%.

Rebelka (2012)

Plusy: Roztomilé. Vtipné. Inspirativní. Hezky animováno. Pěkně to odsejpalo. Mínusy: Snad jen jistá tendenčnost a předpokládatelnost děje. Hodnocení: 74%.