• Krátkometrážní

Pečeť vraha (2003)

Plusy: Navzdory mínusům dále jistá civilnost a nepřikrášlenost. Vynikající Kang-ho Song. Pár opravdu děsivých scén (zvláště útok v dešti). Hladký přechod z grotesky do dramatu... Mínusy: ...jenže přišel pozdě. Počáteční ladění bylo znevažující zvláště s ohledem na to, že se jednalo o inspiraci skutečným řáděním sériového vraha, který ještě své oběti trapně ponižoval (kalhotky přes hlavu). Nejrušivější to bylo ve scéně ohledávání mladistvé oběti, která měla být zlomem. Pro mě spíš film o neschopnosti policajtů z korejského vidlákova než o nepostižitelnosti zla (koneckonců podezřelé sbírali mezi outsidery a zajímavé to začalo být až s tím na pohled nejnormálnějším; jenže to byl ten poslední). Hodnocení: 75% (ale 3* kvůli pro mě neskousnutelnému humoru na začátku).

Whitney (2018)

Plusy: Houstonová - ten hlas, ten zjev. Na rozdíl od Být sama sebou ji tento dokument lépe dosadil do širšího kontextu doby i populární hudby a přiblížil celkový tlak na superhvězdu. Mínusy: Šokující odhalení bratra Houstonové vyznívá hluše, protože samotný tlak stačí na vysvětlení jejích problémů, závislostí a pádu. Upřednostnění komentů ex post, čímž jsou mnohem nesympatičtější hlavní aktéři jejího života a sama Houstonová jako matka. Hodnocení: 77%.

Whitney: Úžasný hlas, smutný příběh (2017)

Plusy: Houstonová - ten hlas, ten zjev. Soukromé záběry, které ji zlidšťují, a to i ty nelichotivé. Vyjádření doprovodných hudebníků, které potvrzují teorie, že nakonec ztratila hlas spíš jeho vyčerpáváním na nekonečných turné (a letitým kouřením) než drogovýma závislostma. Mínusy: Ke konci se dokument zabýval více jejím soukromím než kariérou. I když se snažili dát slovo každému zúčastněnému a poskytnout tak nezaujatý pohled, výsledný dojem byl lehce bulvární a hlavně v kontrastu s pranýřovanou skandalizací vztahů a závislostí Houstonové. Hodnocení: 72%.

Whitney (2015) (TV film)

Plusy: Písničky Houstonové (kvůli právům zpívala místo ní Coxová, a to skvěle). Snaha přiblížit osobnost Houstonové a zlomový bod jejího života. Jistá vkusnost zpracování... Mínusy: ...což byl zároveň problém, protože tak film nešel do hloubky; výsledkem byla víceméně limonáda. Odpovídalo tomu i většinou sympatické obsazení klíčových rolí (patrné hlavně u Escarpety coby Browna). DaCostová se snažila i herecky, ale šarmu Houstonové se nepřiblížila. Hodnocení: 48%.

Pomsta (2017)

Plusy: Lutzová - typově i herecky. Pánové jí skvěle sekundovali. Závěrečná scéna, ve které (i díky režisérce) hrál herec zcela nahý a nepůsobilo to trapně. Soustředěná režie, díky které film odsýpal, a žánrová čistota, díky které skvěle gradoval. Mínusy: Obsah. Nevěrohodnost přežití a následného boje s takovými zraněními. Hodnocení: 84%.

Včera narození (1993)

Plusy: Mandoki není Cukor, ale remake (resp. nové zfilmování divadelní hry) měl(o) svůj styl. Scénář pořád vtipný. Výkon a půvab Griffithové. Jak se nesla a rozloučila s JJem. Mínusy: Záporák (znovu vynikající, tentokrát Goodman) zase přehrával hlavního milovníka (díky chemii s tehdejší manželkou o poznání výraznější Johnson, ale stále ve stínu robusního Goodmanova šarmu, jakkoli i zlého). Hodnocení: 74% (a taky 4*, tak moc se mi i podání Griffithové líbilo).

Včera narození (1950)

Plusy: Výborná režie. Skvělá černobílá kamera. Vtipný scénář. Famózní Hollidayová jako důkaz, že blbou blondýnu dobře zahraje jen chytrá blondýna (vlastně ona chytrá byla, jen nebyla vzdělaná). Mínusy: Záporák (vynikající Crawford) přehrával hlavního milovníka (matný Holden). Partnerské násilí zapůsobilo i v téměř gangsterské komedii jako šok. Hodnocení: 83%.

Leviatan (2014)

Plusy: Scénář. Uvěřitelnost případu i jeho průběhu. Herecké výkony. Zachycení ruských povah. Odvaha zakončit film reálně. Mínusy: Samozřejmě obsah. Hodnocení: 85%.

Chalupáři (1975) (seriál)

Plusy: Chemie mezi Sovákem a Kemrem. Normalizační herecká elita. 2. polovina seriálu, zvláště epizody 7 (Romeo z autobusu) a 8 (Režisér), tedy emancipace Aničky. Navzdory cenzuře a žánru tepání do soudobých poměrů. Gusto, s jakým Schmitzer říkal svému skutečnému otci "dědo". Mínusy: Na "legendární seriál" dost slabý začátek. Sovák spíše jen nerudný dědek (navíc nejen ho válcoval civilnějším, přesto vtipným projevem Beyvl). Vyžraný a vychlastaní Češi. Hodnocení: 71%.

Bábušky z Černobylu (2015)

Plusy: Zmíněné bábušky samy o sobě, jako symbol nezdolnosti prostého lidu i široké ruské duše (vodka a: "Vzhůru do bezvědomí!"). O sepětí s rodnou hroudou ani nemluvě. Scéna s mladejma chlapama, jak vzali nohy na ramena, jakmile u jedné bábušky naměřili překročení bezpečných hodnot radiace. Ozvěny divokých změn po pádu komunismu. Mínusy: Bábušek tvrdohlavost až sebevražedná. Hraně uplakaná scéna se zpožděným důchodem. Fakt: Je zmíněno, že jejich příklad nelze brát jako důkaz, že radiace byla celou dobu neškodná nebo nízká a zasažená oblast tím pádem obyvatelná. Byť se z dokumentu těžko rozlišuje, které jejich nemoci lze připsat jen stáří, žádná z nich nebyla bez následků a naprosto zdravá. Hodnocení: 85%.