Agent bez minulosti (2002)

Nic extra, ale Liman prostě umí i ryze béčkovou Ludlumovu špionážní literární předlohu natočit tak, že baví. 65 %.

Kriminálka Anděl - Série 5 (2023) (série)

Střídavě oblačno a občas to povážlivě zaskřípe v logice děje. Například se zásadně vyřazují podezřelí, kteří mají alibi, přestože by si už z podstaty věci (například zazobaný šedesátiletý sběratel historických zbraní vs. přepadení obchodu ze zbraněmi) zločin spíš objednali, než osobně provedli. Taky střih je někdy dost divoký a vlekoucí se vyšetřování pak zničehonic skáče mílovými kroky, aniž je jasné proč a jak.  A pokud tvůrci znají vtip o tom, co si myslí Pražák o Brnu (nic), evidentně se jím neřídili, poněvadž vtipy se tady dělají zásadně na Brno a Zlín (cítím tam nějaký metropolitní hokejový mindráček, dost zastydlý, vzhledem k tomu, že nepopulární Berani momentálně dlí ve druhé lize). Drží to hlavně přesvědčiví a přesní herci - především Helena Dvořáková a podle mě třeba i Dalibor Gondík, u kterého mnozí nějakým nedopatřením zaměnují (ne)sympatie k postavě s výkonem. Naopak Taclík příšerně šumluje a přehrává, Langmajer jede na volnoběh (a jako údajný Zlíňák nepokrytě používá plzeňské jazykové zrůdnosti typu "Honzovo bunda"). Soukromá linka postavy Davida Švehlíka je přesně tak otravná, jak mnozí píšou, a upřímně, moc se mi nezdála ani moje oblíbenkyně Pavla Gajdošíková, která má, pravda, z podstaty repetitivní roli. 50 %.

Fér hra (2023)

Ve finále lepší, než jsem čekal. a rozhodně ne unylá šedesátka, kterou to tady má. Dost dlouho si ale člověk musí počkat, jestli to opravdu nakonec nezajede do rutinních kolejí filmů, kterých už jsme viděli mraky, ale - nezajede. Phoebe Dynevor hot AF a s Ehrenreichem si to dávají i herecky. Jen ten konec už byl přenatažený moc a byť v úplném finále se podařilo najít solidní a originální pointu, snímek k ní spíš doklopýtal. I tak ale spokojených 75 %.

BlackBerry (2023)

V podstatě rutinní technologické retro s pár pěknými nápady, bohužel ale máločím navíc. Film se ke všemu hned před titulky trochu okatě zdráhá říct, nakolik je to všechno skutečně pravda, čímž se logicky obírá o věrohodnost. Zábavné a pozornost to udrží, ale zároveň obávám se velmi zapomenutelné. Ty nejslabší možné čtyři hvězdy ale přeci jen dám, protože takovéhle filmy jsou potřeba a moc lidí na ně už dávno nechodí. 60 %.

Tři mušketýři: D'Artagnan (2023)

Žádnou z předchozích nesčetných adaptací jsem neviděl a možná proto mě trochu udivuje, proč je kolem této téměř hype, když je to prostě jen solidně, s citem a umem natočená rytírna, ani o chlup víc. Celé to navíc samozřejmě trpí nezvratným faktem, že Dumasova předloha byla v době svého vzniku jistě pecka, ale dnes působí jako příšerná a nepravděpodobná slátatina. Monstrózní množství práce a peněz vynaložené tady bych osobně mnohem víc ocenil v originálním a úplně novém příběhu napsaném podle dnešních standardů, ale chápu, že na něj by přišel jen zlomek diváků. 60 %, ale čtyři hvězdy prostě dát nemůžu. PS: Francouzská posedlost maškarními plesy je bizarní a nešlo si nevzpomenout na Fantomase s LdF, tím spíše, když se (jinde) v příběhu objeví i chlapík s dřevěnou nohou. Nechtěně komických momentů je ale v tomhle filmu pohříchu víc. PPS: Jediná věc, kvůli které bych snad mohl vidět druhý díl, je potenciálně poodhalenější a sexuálně výbojnější Eva Green.

Horké letní noci (2017)

Coming of age filmy mám poměrně hodně rád, tady to ale navzdory slibným trailerům a mému oblíbenci Chalametovi pranic nezafungovalo. Podivný slepenec žánrů a příběhů nedrží dramaturgicky pohromadě, erotické rádobydusno nedospěje nikam a dějovou linku musí rozčísnout příhodně se dostavivší hurikán, ukázková scénáristická lenost. 40 %.

Konference ve Wannsee (2001) (TV film)

Působivé a nepříjemně přiléhavým způsobem odsýpající. Vidět tenhle film poprvé v prosinci 2023 je o dost tísnivější, než by asi bylo ještě o dva tři roky zpátky. 80 %.

Ghosted (2023)

Stejné pocity jako u traileru: dejte mi s touhle dvojicí normální romcom, kde jim ta chemie prvních dvacet minut pohodově funguje, a tu nevtipnou špionskou parodii s přístupností PG11 (sex pod prostěradlem? to jako vážně?!?) si strčte do prdele. 50 %, ale jen díky tomu, že oba herečtí koproducenti (a Brody s nima) dělají co můžou. Scénář katastrofální, a Rocketman byl ve Fletcherově kariéře evidentně výjimka.

Mluv se mnou (2023)

Vidět to ve dvaceti, tak je to naprostá šleha, když je ale člověk o pětadvacet let poučenější životem i filmovými žánry, přeci jen se občas usměje nad logikou děje a (především!) občas i na horor naprosto nepochopitelným chováním hrdinů. Nicméně při myšlence na to, že je to celovečerní debut dvojice youtuberů, musím jen uznale pokývat hlavou. Po dvojce ale nijak zvlášť netoužím a ke konci už to přes krátkou stopáž místy nudilo. 60 %. PS: Moc se mi líbila práce kamery a rámování některých scén, třeba té v autobusu.