Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Nejlepší western, co jsem kdy viděla, a pochybuji, že někdy uvidím nějaký lepší.

Hannibal (2013) (seriál)

Seriál, který se snaží být až příliš cool. Hannibal má dobrý potenciál, tvůrcům se jej však bohužel nedaří naplnit. Postavy jsou plytké, jejich osud mě moc nezajímá, vraždy se podobají jedna druhé a jejich hlavním cílem je šokovat (což se u mě bohužel nedaří). Snové scény mě naprosto nudí a připadají mi akorát trapné, skřípavá a nemelodická hudba mě nesmírně irituje (až na občasnou klasiku, tu já můžu) a k tomu všemu má seriál šíleně pomalé tempo. Všechno je tak strašně vážné a rádoby mrazivé, až začínám uvažovat, zda se postavy umí vůbec smát. Jediné, co lze vyzdvihnout, jsou herecké výkony hlavních představitelů, které zachraňují, co scénáristé a režisér zpackali. Ze začátku jsem se docela bavila, teď už to ale sleduji pouze proto, že jsem zvědavá, jakým způsobem Hannibala odhalí (pokud vůbec). Dodatek 28. 7. 2015: Tak se mi nějak zdá, že to snad ani nedokoukám, nějak jsem si uvědomila, že mi je vlastně fuk, jak to celé dopadne. Prvotní nadšení opadlo a zůstala pouze nemastná neslaná pachuť.

Pro pár dolarů navíc (1965)

Film se zajímavou zápletkou, perfektními hereckými výkony, napínavými přestřelkami, skvělou režií a především báječnou hudbou. Kdybych se kvůli pomalému tempu a delší stopáži místy nenudila, jásám. Takto však musím "pouze" za čtyři.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Pokaždé, když vidím Společenstvo prstenů, jsem přesvědčena, že je nejlepší částí z trilogie . Když poté zhlédnu Dvě věže, mám zase pocit, že ačkoli jsou jiné, předchozímu dílu se naprosto vyrovnají. A jakmile se zase podívám na Návrat krále, jsem natolik dojatá, že říci, že právě on je tou nejslabší částí, by pro mě znamenalo rouhání. Přestože mi je Společenstvo nejmilejší, označit ho jako nejzdařilejší by bylo nespravedlivé, jelikož všechny díly mají co nabídnout a soudit, který se podařil nejvíce, pro mě představuje nesplnitelný úkol. Ačkoli má každý své nezapomenutelné scény, dialogy, bitvy... a samozřejmě i chyby (Jackson předlohu dost měnil k obrazu svému, pro pár postav bych volila jiné herce a hnidopich najde i několik řemeslných chyb...), pro mě znamená Pán prstenů celek, který je i přes své rozdíly dokonale kompaktní. Hlavně ale ze všech tří filmů sálá nenapodobitelná, autentická atmosféra, kterou se při převodu z papíru na plátno podařilo zachovat. Jako bych putovala cizím světem a navštěvovala neznámá místa, potkávala neznámé národy, hovořila neznámými jazyky... necítím se jako pouhý divák, ale jako obyvatel Středozemě. A takovou mocí nade mnou žádný jiný film nevládne. P. S. Doporučuji rozšířenou verzi - pokud patříte k fanouškům, její ignorací se o hodně připravujete.

Černá labuť (2010)

Film, ve kterém hraje Natalie Portman a Mila Kunis a jehož soundtrack je postaven na Čajkovského hudbě (doplněné tou Mansellovou, která je taktéž skvělá), prostě musím milovat. Obzvlášť když se točí okolo baletu a má nádechy psychologického dramatu...

Grandhotel Budapešť (2014)

Nesmírně hravý film, ze kterého radost z tvoření jen čiší. Tolik skvělých herců pohromadě jsem už dlouho neviděla, nejvíce mě ale zaujala režie, ta byla až puntičkářsky dokonalá. Kdyby byl scénář trochu propracovanější a měl větší pointu, neváhala bych dát pět hvězd, takto je to "pouze" za čtyři, zato jasně zářící. Své hodnocení možná ale s dalším promítáním zvýším, jsem totiž mírně na vážkách (pokud by bylo možno, dala bych 9/10, což ovšem zdejší hodnocení neumožnuje, a tak jsem donucena k zaokrouhlení). Pokud máte rádi ujetost a kreativitu, vřele doporučuji.

Mr. Wrong (1996)

Jedna hvězda za Ellen v šatech a druhá za to, že to nebylo tak strašné. Romantická komedie, která není vtipná a postrádá romantiku, opravdu není to pravé ořechové. A přitom ten námět nebyl vůbec marný... škoda.

21 gramů (2003)

Skvělé a zároveň originální - co více si přát! Žádná z postav není černá ani bílá, každá má dobré i špatné vlastnosti zároveň (některé postavy však samozřejmě více dobrých či zlých). Scénář by byl zajímavý, i kdyby se děj odehrával chronologicky, ačkoli způsobem, jakým byl nakonec rozstříhán, jej dělá ještě lepším. Herecké výkony bez chyby, nejvíce se mi líbila Naomi. Neobvyklá kamera a střih. A co je hlavní - režisér dokázal vše ukočírovat tak, aby vzniklo vyvážené dílo, které nosí obyčejně neobyčejnou myšlenku, která mi bude vrtat hlavou asi ještě dlouho. "Jak rozlišit, kdo je dobrý a kdo zlý, a jak případné zlo potrestat?" Bez váhání 5 hvězd.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

První a druhou část jsem neviděla a teď už o to ani nemám zájem. Jackson a jeho kumpáni si namastili kapsy ze dvou zbytečných filmů (ano, patřím mezi odpůrce rozdělení dvousetstránkové knihy na tři díly), spoustu fanoušků včetně mě však neuspokojili. Kam zmizelo ono kouzlo Středozemě, které známe z mého milovaného Pána prstenů? Samé efekty, nevýrazná hudba (pokud zrovna nepoužili motivy z předchozí trilogie), nezajímavé postavy (Legolas s Galadriel až trapně nadbyteční, o Tauriel ani nemluvě), scény natahované... a na děj se nějak zapomnělo. Tragédie to není, ale nač chválit něco jen proto, že mohlo být hůř? Normálně bych dala tři hvězdy, v momentálním (nasraném) rozpoložení však hodnotím pouze 40 %, a tudíž dávám hvězdy pouze dvě. Něco je asi opravdu špatně, když se mi na filmu nejvíce líbí závěrečná píseň a kreslené titulky.

Rok ďábla (2002)

Jaz pořád opakoval "dezert, dezert", no a pak jsem teda pochopil, co tím myslel... Hudebně za 5*, dějově za 3*.