Přepadení 13. okrsku (2005)

Hneď na úvod, 1. info: Vždy si radšej pozriem ako prvý originál a až potom upriamim svoju pozornosť na remake. Avšak tentokrát mi to vyšlo tak, že práve túto verziu som videl ako prvú. Z komentárov tu pridaných a synopsí oboch filmov mi ale aj tak vyplýva, že Prepadnutie 13. okrsku z 2005 nemá s tým zo '76 až tak moc spoločného. Raz si hádam nájdem čas aj na Carpenterov počin. 2. info: Budú tu prítomné !Spoilery!. Teraz už k filmu: Asi taký veľký potenciál malo Prepadnutie 13. okrsku, ako veľké bolo jeho premárnenie, a to na plnej čiare. Čistý priemer, v skratke takto by sa dalo toto movie charakterizovať. Mimo hercov to absolútne ničím nevyniká. Čo sa týka teda toho obsadenia, tak zúčastnení podávajú vcelku podarené výkony. Hlavným ťahačom je bez pochýb Ethan Hawke. Akčné pasáže sú velice obyčajné, choreograficky aj z pohľadu snímania. Ja rozumiem, že "wickovská" akcia nebola v 2005 príliš rozšírená, ale toto bolo skutočne slabé. Ten jeden cencúľ v oku však vyzdvihnem. No a teraz k príbehu. Nedobré. Deravé, nelogické a blbé ako postavy na konci, keď staroch "objavil" starý kanál. Čo sa zvratov týka: Policajti ako banditi celkom prekvapili, avšak vyžiadalo si to daň v podobe spomínaných nelogickostí. Zato dedo bol jasný hneď od momentu, čo sa ukázal. Najväčším zvratom/šokom bolo pre mňa ale chladnokrvné popravenie čistej a nevinnej blondínky vykonané revolverom priamo do stredu čela. Zato tomu dávam kredit navyše.

Je to dort? (2022) (pořad)

Súťaž o varení (teda pardon, pečení), ktoré ja mám dosť v obľube. Inšpirovaná virálnym meme "Is it cake?". S milými a hlavne monštrózne šikovnými súťažiacimi (pekármi-cukrármi), ktorí sa neboja ísť z vlastnej iniciatívy do rizika prekonať svoje osobné limity. Moderátor je velice svojský, čiže je jasné, že nesadne každému, no mne bol vcelku pochuti. Pravidlá sú nastavené tiež celkom family-friendly, takže sa v podstate nemal nikto dôvod veľmi hnevať... a ani sa nehneval. Navzájom si všetci fandili a pomáhali. Akurát v dvoch epizódach mi to pri hodnotení prišlo ako trošku dohodnuté vopred, ale asi som len príliš podozrievavý.😅 Ale ako vravím, celkovo pravidlá postupu, vypadávania aj hodnotenia boli nastavené dosť dobre. Vtipné, milé, zaujímavé... na oddych ako stvorené. P.S.: Show navyše vyhral môj favorit, čiže spokojnosť o to väčšia.😂😂 P.S.2: Veľký ťešing na 2. sériu.

Shrek (2001)

Legendárny film, čo si budeme... Shrek si od začiatku ide svoje. Hneď z úvodu na seba pripne veľkú ceduľku PARÓDIA - ideme si čisto len uťahovať z popkultúry a klasických rozprávok (skutočne odkazy skoro na všetko). Na nič sa nehrá, od začiatku vie, čo chce divákovi ponúknuť - premočené rukávy od utierania sĺz smiechu. No a veru, humor je skutočne podarený. Dokáže dokonale balansovať na tej extrémne tenkej hranici, a čo je hlavné, neprekročí ju. Celkovo príbeh je síce jednoduchý, od zápletky cez postavy až po samotný dej. Nikomu to však prekážať nebude. Čo ja si na Shrekovi cením najviac, je práve to, že hoc má velice obyčajný mnohokrát videný scenár, tak napriek tomu mu nechýbajú potrebné emócie. Priateľstvo, láska, porozumenie, nepochopenie, atď., všetky tieto potrebné aspekty tu sú. A hlavne vo finále sa vo veľkej miere prejavia. Film z roku 2001 o zelenom zlobrovi, ktorý má vo svojom vnútri v skutočnosti čisté dobré srdce, len je odsudzovaný kvôli vzhľadu, je nadčasovou záležitosťou, ktorú vo svojom žánri doposiaľ nič nedokázalo prekonať, hoci pokusov (hlavne v posledných pár rokoch) je mimoriadne veľa. Ich problém je prevažne to, že sa tvária ako filmy pre deti (7+), avšak svojou humornou stránkou častokrát prekračujú hranicu (niekedy až míľovými krokmi). Shrek sa od prvého okamihu prezentoval ako čistá prdel, ktorá síce zaujme mladšie publikum, ale rozhodne vo veľkej miere poteší aj starších (rating 12+). P.S.: Nerobím to často, ale český dabing (origoš verzia) si celkom isto zaslúži spomenutie. Zapracovanie tunajšej popkultúry, no jednoducho skvelé. "Každý den přilétá až k nám." - best of

Pán prstenů: Prsteny moci - Adar (2022) (epizoda)

No jednoducho, čo si budeme... Nie je to dobré. Povedal by som, že je to v niektorých ohľadoch vyslovene zlé. Nato, že sa jedná už o 3. epizódu, postavy nezaujmú, príbeh je hlboko nevýrazný, dej ide iba na easter eggoch a peniaze stále nevidieť (akože ten CGI vrk v podobe besnej králiko-čivavy pripomínajúci Eda z Levieho kráľa len podčiarkol celé doterajšie Prstene moci). Stále je priestor na zlepšenie, akurát problém je v tom, že ten seriál sa aspoň pre mňa pocitovo ani len nezačal.

Pán prstenů: Prsteny moci - Na moři (2022) (epizoda)

Nemôžem si pomôcť, ale pri Prsteňoch moci skrátka postrádam poriadne fantasy. Svet aj bytosti sú akési mdlé, "šedé", prosto nie moc záživné. Nechcem sa príliš do toho obúvať, pretože v tomto ohľade je to obyčajný neškodný priemer, ale o to väčší je to paradox (a v prípade Prsteňov moci aj problém), keď si zoberieme, že Pán prsteňov je jednoducho esenciou fantasy žánru. V druhej epizóde sme sa konečne dočkali trpaslíkov a predstavili sa nám aj škreti (z ničoho nič), čo deju veľmi pomohlo. Možno by som mierne skritizoval výšku trpaslíkov (aj keď je úplne v poriadku, že ani oni nie sú všetci rovnako vysokí). Mohli byť určite o pár centimetríkov viac zarazení do zeme. Škret však vyzeral vynikajúco (v škretích parametroch), hrozivo, no fakt odporne. A samotná sekvencia s ním bola celkom isto najlepšia pasáž tejto epizódy.

Pán prstenů: Prsteny moci - Stín minulosti (2022) (epizoda)

A je to tu. Prvá epizóda historicky najdrahšieho seriálu uzrela svetlo sveta. Jeho oznámenie zožalo obrovskú vlnu nevôle. Propagačné materiály si zas vyslúžili kopu hejtu. Treba však objektívne povedať, že sa pred vypustením skutočne jednalo o dosť kontroverzný projekt. A oprávnene. Upútavky nenadchli a asi iba málokto tomu veril. Každopádne, teraz je to vonku a až teraz sa dá diskutovať o kvalitách Prsteňov moci. Hneď treba povedať, že pilot dopadol celkom fajn. Žiadne predchádzajúce diela to vôbec neuráža. Avšak rozhodne zatiaľ nejde o nič prevratné. Takže je som momentálne niekde v strede. Nemám nijaký dôvod, aby som to hejtoval len preto, že sa niekto rozhodol "zadaptovať" niečo, čo už raz zadaptované bolo v podobe legendárnej trilógie. Rovnako nemám potrebu nový seriál zo Stredozeme vychvaľovať do nebies a onanovať nad ním. Ešte je čas na robenie akýchkoľvek záverov... Vizuálna stránka je solídna, ale ten obrovský badžet tam fakt zatiaľ nevidieť. Je potrebné, aby sa to fantasy oveľa viac prejavilo, pretože postavy či svet extra neohúrili. Dej je v pohode a má to veľkú šancu byť zaujímavé. Ale tá kostra o zle, ktoré zmizlo, o hrdinoch, ktorí sú presvedčení, že sa niečo ukryté v tieňoch deje, o neveriacich Tomášoch či o nezvyčajnej hŕstke bytostí, z ktorých sa celkom isto skôr či neskôr stane nejaké spoločenstvo, mi velice podozrivo niečo pripomína...😄 A nemyslím si, že je táto cesta úplne správna. Bol by som rád, keby nám seriál viac povedal o minulosti Stredozeme, Morgothovi, keď sa už rozhodli pre prequel. Zatiaľ to v krátkosti zhrnuli v prológu, tak dúfam, že sa k tomu ešte niekedy vrátia. Milo ma však prekvapilo, že už v prvej epizóde je väčšina záberov z trailerov, čo môže znamenať 2 možnosti. Buď si tvorcovia všetky ako-tak zaujímavé momenty prečerpali hneď na úvod a nás čaká prakticky nezáživná podívaná, alebo sa môžeme tešiť na mnoho prekvapení a zvratov. Budem optimistom a prikloním sa k druhej variante.🙂 P.S.: Trpaslíci čo?!

Včela na mušce (2022) (seriál)

Čo si budeme hovoriť, Mr. Bean ani Johnny English to nie je a ani to na to nemá. Man vs. Bee začal veľmi slušne. Prvá epizóda velice bavila a ja som bol dosť prekvapený, ako sa s tým tvorcovia nemaznali a začali hneď pekne z ostra. S nasledujúcimi epizódami (ktoré mali, mimochodom, len polovičnú stopáž oproti prvej) však tempo upadlo. A môže za to predovšetkým práve včela (aj keď sami ju v seriáli nazvali "bumblebee"). Kapitola 1 bola čisto iba o Trevorovej nešikovnosti, a práve preto fungovala skvelo. Keď sa tam objavila včela, už to bol len cykliaci sa súboj, ktorý nemal konca a až tak nenadchol. Včela je nesmrteľná a Trevor má strašnú potrebu ju zabiť, ako keby ju nestačilo len nechať niekde zavretú. Koniec je potom už len čisto prestrelená záležitosť. Netvrdím, že okrem úvodu to nemalo už nijaké svetlé momenty, pretože napríklad zlodeji alebo sprcha boli veľmi zábavné elementy. Každopádne, to, čo bola hlavná téma, teda boj muža a včely, bola zároveň aj hlavná slabina. Vidieť znovu Rowana Atkinsona v jeho najkultovejšej podobe bolo veľmi fajn, avšak slabý dej, nelogickosti a hlavne digi včela/čmeliak robia z Man vs. Bee priemerný a dosť premárnený počin, inak s dobrou hudbou, vizuálom a zábermi. P.S.: Ešte by som rád vedel, prečo to nebol rovno film, keďže ako seriál to príliš nevyzeralo...

Včela na mušce - 9. kapitola (2022) (epizoda)

Som rád, že predsa len došlo k nejakému zvratu (za pomoci zlodejov) a napokon sa z toho vykľul happyend. Každopádne, aj pre takýto typ seriálu to bolo až moc prestrelené a uponáhľané. Buď malo byť finále dlhšie, alebo sa mohlo rozložiť už do predchádzajúcej časti, v ktorej sa znova len cyklil boj so včelou.

Včela na mušce - 1. kapitola (2022) (epizoda)

Úvod veľmi slušný. Celkom dobre som sa pobavil. Páči sa mi, že sa hneď v prvej epizóde začalo z ostra. No nič, som zvedavý, ako bude demolácia domu v ďalších častiach napredovať. BTW, celkom kuriózne zamestnanie, že domový strážnik.

Love, Death & Robots - Utonulý obr (2021) (epizoda)

Po dlhšom čase sme dostali aj filozofickú časť. Avšak táto má ďaleko od takého Zima Blue z prvej série. Kopu rôznorodých fráz autora o ľudskej spoločnosti je vypustených do éteru bez nejakej patričnej hĺbky. Nie je to dostatočne silné, aby sa nad tým dokázal človek zamyslieť. Navyše tomu chýba celkové vyvodenie záveru. Nejaké blbosti spojené s nezáujmom polície, vlády, novinárov či vôbec celého sveta nechám radšej tak. Pokus bol, hold to nevypálilo najlepšie...