Cesta (2009)

Málokterý film je tak krajně postapo, jako Cesta. Málokterý je tak špinavý, pustý, děsivý, road movie a zároveň hororový jako verze Joahna Hillcoata z roku 2009, podle předlohy Cormaca McCarthyho. Ano, Cesta je pohledem do doby, kterou bychom nechtěli nikdo zažít. Doba, kde se naše představy o postapokalyptickém světě raději netoulají v naší mysli. Představujeme si, že by se naše postapokalyptická budoucnost odehrávala ve více zelené pevnině, kde jde alespoň pěstovat plodiny a lovit zvířata. To Cesta nenabízí. Naturalisticky vás vrhne do světa, kde zvířata vymřela a rostliny uhnily. Zbyl jen člověk, který začal lovit jiné lidi. Viggo Mortensen a Kodi Smit-McPhee (šílený jméno) tvoří castingem skvěle vybranou a profesně k dokonalosti zahranou ústřední dvojici s níž touto pustinou putujete a sledujete jak hladoví k smrti, protože prostě lidé se nejí! Hodně utíkají, hodně se schovávají a pozitivního je potká pomálu. O to více se ale radujete, když naleznou jídlo, nebo mají ke koupeli teplou vodu. Filmaři si dali práci na tom, aby ten svět byl opravdu špinavý, zničený a stejně tak vypadaly i postavy v Cestě, včetně osob které potkají. Žádné umění, žádná krása kultur, které v postapokalypse vznikly jako u Mad Maxe, nečekejte. Zde je to opravdu jen o tom, jak lidstvo v posledním záchvěvu existence přichází o svou lidskost. O umírání... A mrzí mě (a pátou hvězdu proto neudělím). že v závěru tohoto filmu Cesta spěje k jakési formě ne úplně čistého happyendu. Happyendu, který mi přijde trochu nelogický v rámci vykreslení celého příběhu. Pohladí sice po duši, ale přijde mi, že minimálně do filmu úplně nesedí a celý film měl končit o tak pět minut dříve. Přesto ale velký palec nahoru, protože toto si pozornost zaslouží a filmařům se jinak povedlo vše od A do Z. 80%

Gangy Berlína (2015) (TV film)

Gangy Berlína jsou mírně nadprůměrným televizním filmem, kterému nejvíce škodí prostřední část, která se celkem táhne. Nicméně scénář tohoto příběhu má dobrý motiv. Projekt má výborný casting, výpravu a kompars. Celkově tedy jde o trochu nenaplněný dějový potenciál, který je kolem sesmolen do velice dobrého hávu, jenž by sám o sobě si zasloužil pět hvězd. Ovšem kvůli příběhu jde o film, který po čase celkem zapadne a vy si na něj jen tak nevzpomenete. Ale kouká se na to moc hezky. 70%

Sherlock - Šest Železných dam (2017) (epizoda)

Slabší epizoda, která ale samostatně stále mírně nadprůměrně funguje, hlavně díky skvělému hereckému obsazení. Nicméně zápletka je tentokrát daleko nudnější, očekávaná s několika světlejšími momenty a odbočkami. K čemu to ale je, když po zhlédnutí zůstává jaká si pachuť toho, že první série toho dokázaly nabídnout více zajímavého a nyní tu máme jen stín dřívější slávy. Snad zbylé dvě epizody čtvrté řady napraví reputaci. 70%

Poltergeist (2015)

Jsem vyšetřovatel paranormálních jevů, ale řeknu vám.... zažít takovou paranormální aktivitu, vystřeluji se na Mars či jinou planetu, kde budu mít archeologicky prokázané, že tam nikdo nezemřel!!!! Tohle není horor. Tohle je jedno velké fantasy! S hororovým žánrem to má tolik společného kolik jeptiška s drogami a prostitucí. Scénáristé se zde předháněli s COOL nápady, ale jaksi u všech těch extází a houbiček zapomněli na to podstatné.... příběh! Postavy s nimiž budeme soucítit! Velký nepovedený potenciál, který mohl být alespoň průměrným hororem. bohužel jsme u podprůměru. 50%

Poslední dny Sophie Schollové (2005)

Komornější válečné drama, které ale těží ze své komornosti maximum. Nedokáži si představit, že to šlo natočit lépe. S hlavní protagonistkou jsem se naprosto sžil a fandil jí. Kamera se od hlavní hrdinky vlastně vůbec nehne, a tím jen podpoří ono psychologické propojení, které mezi mnou a hlavní protagonistkou vzniklo. Obrovský palec nahoru a plný počet hvězd. Toto drama jen tak nezapomenu, protože nezapadne za jiné podobné. 85%

Anděl Páně (2005)

Pohádka, která šlape, má dobré postavy a správný pohádkový příběh, který nepůsobí okoukaně. Ivan Trojan v roli archanděla Petronela exceluje a Jiří Dvořák mu sekunduje jako kvalitní čert. Bohužel mínusem tohoto snímku vidím v tom, že mu až moc rychle dochází dech (hlavně části odehrávající se na zemi). Ten sice ke konci opět nabere, ale již jsem se nedokázal zbavit té pachuti, že se zde něco povedlo, ale nezaujalo mě to tak, jak naplno mohlo. I přesto ale pohádkový nadprůměr. 70%

Jádro (2003)

Nijak extra nepřekvapivá podávaná. Efekty se podařily, postavy jakž takž ujdou, ale příběh je bohužel nezajímavý. Filmaři se snažili, ale scénář vázl. Nelogické chování tu a tam se projeví a výsledek je pak o tom, že jsme u průměrného snímku, který mi stačí vidět jednou a více ho již nevyhledávám. Což je u katastrofického dramatu škoda. 60%

Maigret - Maigret klade past (2016) (epizoda)

Kriminálka, na kterou jsem byl zvědav hlavně skrze výkon Rowana Atkinsona. A dobře jsem udělal. Ač příběh patří k tuctovým, na televizní poměry jde skutečně o mírně nadprůměrný počin. Nejen Rowan, ale i ostatní herci mu sekundují s grácií hodnou profesionality. A ač příběh nemá žádné zvraty, překvapivé pointy nebo náhlá charakterová rozuzlení, odsýpá svým tempem ke zdárnému konci a nudí u toho minimálně. Plus bod nějaké to procento za výpravu a kompars. Prostě a jednoduše, ta čtvrtá hvězda tam nakonec přistála. Ale o fous... 75%

Kniha džunglí (2016)

Jsem v šoku. Co jsem nečekal se stalo skutečností a jedním z TOP filmů uplynulého roku. Věděl jsem, že Disney nějakou dobu již adaptuje své slavné animované filmy do hraných podob a kupříkladu Sněhurka je pro mě přeceňovanou hranou pohádkou s dobrýma kostýmama, ale co se podařilo zde mi vyrazilo dech. Ten příběh má atmosféru, humor, napětí, spád, zajímavé charaktery, postavy, kterým fandím a akční scény, které mi berou dech. Je dokonce lepší než jeho animovaná verze, kterou mám v oblibě. Prostě a jednoduše hledám spodní čelist někde pod gaučem a těším se, co Disney předvede příště s Kráskou a zvíře. Toto jsou filmy, za které rád těch 180,- Kč dám. Tohle je důvod proč miluji tento žánr a navštěvuji kino! 90%

Já, robot (2004)

Alex Proyas je génius. Já, Robot je filmem, kde šlape vše. Od postav po příběh. Ovšem, je to též film, kde efektová stránka filmu je tak geniálně zpracovaná, že ani dnes, více jak deset let od premiéry, nepoznám co je digitální a co reálné. Tak umě je vše dovedeno k dokonalosti. A navíc Will Smith je zde jako doma v roli drsného poldy, která mu sedne. Odpaluji ohňostroj ke slávě tohoto filmu a rád si ho opakovaně připomenu. Kvality knihy totiž jen podtrhuje. 80%