Kód Navajo (2002)

Válečné filmy jsou sice můj oblíbený žánr, ale Kód Navajo ve mě zanechal spíše chladný dojem. Přitom herecké (nebo spíše střelecké?) výkony byly ucházející a akční scény, tedy to, o co ve válečných filmech hlavně jde, byly svým rozsahem a precizností jedny z nejlepších, co jsem kdy ve filmu viděl. Pěkné výbuchy a hodně střelby ale dobrý film ještě nedělají. Ten dělá také dobrý scénář, zajímavé postavy a třeba i přítomnost nějaké pamětihodné scény. Zde byl scénář spíše průměrný, osudy jednotlivých postav mi byly celkem ukradené a nějaká opravdu zajímavější scéna - snad až na dekapitaci Slatera ;-) - žádná. Možná kdyby Woo trochu ubral na akci (i když moc hezky natočené) a přidal na emocích tak jak to bylo třeba v Ryanovi, byl by výsledek lepší.

Super 8 (2011)

Příběh sice není kdovíjak originální - přeci jen filmů na téma "malé město v ohrožení" existuje mnoho - ale jinak se jedná o příjemné sci-fi natočené v bezvadné retro atmosféře 80. let. O akci, napětí, ale i humor není nouze a konečně někdo od dob Uprchlíka zase pořádně vykolejil vlak! Za zmínku stojí i herecké výkony, konkrétně výběr dětských hrdinů se docela povedl (sympatická Elle Fanning). Hodně mi ta partička připomněla stejně povedenou partu v Goonies, které také produkoval strejda Spielberg. Za bonus v podobě zombie filmu v titulcích přidávám ještě půl hvězdičky navíc - 4½*.

Ztraceni v hlubinách (2008) (TV film)

Na německou televizní tvorbu se kvůli její "kvalitě" zásadně nedívám. Protože mám ale rád katastrofické filmy nebo alespoň filmy říznuté nějakým nebezpečím, udělal jsem pro jednou výjimku. Jaké bylo mé překvapení - Kráter pod městem je nejlepší drama jaké jsem kdy viděl... kecam :-) Ale tak jo, jednou se to dalo celkem bez újmy shlédnout. Efekty byly spíše úsměvné, ale ta podzemní část ušla a ještě byla zpestřena menším dramatem v podobě přítomnosti vraha a problémů z toho vyplývajících.

Vřískot 4 (2011)

Úvodní dvojitý, vlastně trojitý začátek filmu mě pobavil, návrat přeživších postav z předchozích dílů a vytvoření nových se víceméně povedl a kladně hodnotím i scénáristovu snahu přizpůsobit příběh novému tisíciletí a jeho vymoženostem (např. týpek se streamovací kamerou). Různé popkulturní narážky byly také fajn a dostavilo se u mě i překvapení z odhalené totožnosti vraha. Wes se prostě probral a čtvrtým Vřískotem si napravil reputaci po svém předchozím hrozném omylu. Bohužel se ale stejně nemůžu zbavit pocitu, že tato série je už mírně vyčichlá a kromě nového magora pod maskou Ghostface nepřináší další díly nic moc nového. Tvůrcům případného 5. dílu bych doporučil alespoň inovaci vraždícího nástroje, aby nebylo zabíjení tak stereotypní. Kvůli této výtce a tomu, že jsem se místy i nudil, dávám 3½*.

Šplhající profesor (1992) (TV film)

Příjemné překvapení. Předlohu jsem nečetl a tak mě příběh a hlavně konečné rozuzlení docela dostalo a pobavilo. Hororový film to sice (až na pár momentů) moc není, spíše komediální, ale to není vůbec na škodu. Vše také díky střízlivé stopáži rychle uběhne. Ocenit určitě zaslouží herecké výkony - pánové Preiss a Somr vytvořili vskutku povedenou dvojici (takového Watsona jsem ještě nezažil), Jan Šťastný mě oproti účinkování v seriálu Rodáci konečně přesvědčil, že umí hrát, no a Petr Kostka zde předvedl takřka svojí životní roli. Ještě teď ve mě to jeho nalíčení a grimasy vyvolávají úsměv.

Světová invaze (2011)

V rámci žánru akční sci-fi takřka dokonalá podívaná. Samozřejmě, že se nejedná o nějaké umělecké dílo, ale to nebyl záměr tvůrců a ani můj požadavek. Očekával jsem "pouze" velkolepě pojaté zpracování mimozemské invaze (a vojenské reakce na ní) se spoustou bezva efektů, střelby, výbuchů a UFO vychytávek. Toho všeho se mi dostalo vrchovatou měrou. Navíc je to dobře zabaleno do takřka dokumentárního stylu s neustále se pohybující a na autentičnosti přidávající kamerou, takže má divák pocit, že je opravdu "u toho". Pokud máte rádi prvotřídní akcí nabité filmy typu Černý jestřáb sestřelen nebo Hvězdná pěchota a rádi paříte třeba i FPS střílečky, musí se Vám tenhle film také líbit :-) P.S. Docela rád bych se dozvěděl něco víc o té vesmírné pakáži, třeba v pokračování "Battle: The Alien Planet".

Teror na palubě (2009)

Luke Perry neumí hrát. Je to samozřejmě blbost všímat si "výkonu" hlavního představitele v takovémhle druhu filmu, ale nemůžu si pomoct - ten jeho kamenný výraz bez špetky náznaku emocí mě v každé scéně strašně iritoval. Obávám se, že tak jak se tváří na druhé fotce, by se tvářil i kdyby ho kousnul had do zadnice. A film samotný? Hrozný scénář bez sebemenšího nápadu, levné efekty (hlavně ten velký had na začátku v džungli byl vážně "super"), příšerný Luke Perry a hlavně nuda, nuda, nuda, kdy jsem si zhruba v polovině začal přát, aby už to skončilo (ano, jsem masochista a film vzorně dokoukal). Doporučuji všem raději desátou projekci Hadů v letadle, protože ti jsou oproti hadům v ponorce opravdové Oscarové veledílo. A abych snad nezapomněl - Luke Perry neumí hrát.

Parta hic (1976)

Parta hic je - promiňte mi ten výraz - hrozná kravina, ve které se téměř po celou dobu řeší problém zda parta horníků klesne (nebo stoupne?) pod svojí úroveň a začne v rámci jednoho zdravotního experimentu pít pravidelně mléko. Trochu málo na 90 minutový film, že? Naprosto nechápu, co soudruzi touto tragédií (zde je sice uveden žánr komedie, ale já jsem se nezasmál ani jednou) sledovali. Dělat z horníků hlupáky by si tenkrát určitě nedovolili, takže to byl asi jen můj subjektivní dojem. Zřejmě chtěli vzdát horníkům jakousi pochybnou čest, ukázat, že to jsou sice obyčejný, ale správný lidi a nalákat na tuto profesi nějaké nové posily z řad pracujících. Nebo byl snad v roce 1976 přebytek mléka a mlékaři si na ministerstvu zemědělství vymohli natočení reklamního snímku pro zvýšení spotřeby? Ať tak či onak - nepovedlo se a to i přesto, že na pomoc přispěchal s oslavnou "mlíkovou" písní sám Kája Gott a do zpěvu se na konci dala dokonce celá ta parta horníků. Pánové Menšík a Kemr se určitě divili, v jaké agitce to skončili rok po natočení výborných Chalupářů.

Záplava (2007)

Dvoudílný film o neskutečně obří záplavě Londýna, který je neskutečně nudný. Kdyby měli tvůrci trochu rozumu, soustředili by se jen na tu potopu a neotravovali s naprosto zbytečnými postraními liniemi typu astmatický otec s dcerou nebo dva údržbáři v metru. Také by neškodilo probrat dialogy a vystříhat tuny keců o ničem nebo úplně mimo. Nevím jak ostatní, ale já katastrofické filmy sleduji kvůli - pozor překvapení - katastrofě, ničení, zkáze a nezajímá mě hlavní hrdina řešící během potopy vztahy se svojí ex-manželkou a odcizeným otcem. Copak se dívám na telenovelu nebo co? Celý film mohl mít bez těchto zbytečností tak o půl hodiny méně a určitě by byl koukatelnější. Takhle se divák jen topí... nudou a nijak tomu nepomůže ani obsazení mého oblíbence "Hercula Poirota".

Přepadení v bouři (2003) (TV film)

Bože, za co diváka a Caspera Van Diena trestáš, že musí hrát v takovýchto příšerných slátaninách? Scénárista nebo spíše to pako, které si tak říká, si evidentně uvědomoval nedostatečnost svého "veledíla" a pokusil se zoufale plytký děj odehrávající se převážně v jakémsi kasínu okořenit: 1) automobilovou honičkou, honičkou na člunech, několika přestřelkami a bitkami - marně, 2) živelnou pohromou v podobě hurikánu - no, dejme tomu... ta převracející se auta byla docela fajn. I přesto by producenti tohoto filmu udělali mnohem lépe, kdyby svěřené peníze dali raději hladovějícím dětem v Africe. Doporučuji všem rozumným lidem (i fanouškům Caspera), aby se této hrůze obloukem vyhnuli a pustili si místo toho třeba mistrovství světa v trhání plevele. Bude to určitě zábavnější!