Smrt je mým řemeslem (1977)

I přes poměrně dlouhou stopáž zbyla z knižní předlohy jen značně ohlodaná kostra, která musí být pro diváka, který knihu nečetl (dle mého názoru) místy docela nepřehledná. Chybí zde úvodní kapitola popisující vztah s příšerným pánbíčkářským otcem (to beru), celá vojenská kariéra na Blízkém východě a účast ve Freikorps je zřejmě kvůli financím a technické náročnosti silně zredukována na scénu s kulometem (armáda) a zabití Mützigera (Freikorps). Naopak třeba likvidaci Waltera Kadowa (v knize spíše jen zmíněné) je věnováno cca 8 minut!? Film celkem dobře vystihuje jednu z hlavních vlastností Franze Langa (alias Rudolfa Langa v knize/Rudolfa Hösse ve skutečnosti) - absolutní poslušnost vyšším autoritám a plnění jejich rozkazů bez jakéhokoliv zaváhání, ale takřka opomíjí jeho druhou důležitou vlastnost - Lang byl velice aktivní a vynalézavý sviňák, který skoro sám navrhl se všemi detaily celý proces likvidace vězňů od jejich příjezdu do KT, až po dopravení do "sprch" (plynových komor) a spálení těl v krematoriích. Osobně neúnavně dohlížel na veškeré stavební práce a vymýšlel i "chytré" zlepšováky typu: do "sprch" půjde s vězni i dozor, aby je uklidnil, bude jim rozdávat kousky mýdla, aby je přesvědčil, že je čeká opravdu sprcha apod. Toto vše ve snímku chybí. A další věc - film se víceméně vyhýbá zobrazení likvidace. Je zde pouze jedna scéna, kdy vězni pochodují do plynové komory a následně je nasypán do komínu Cyklon B. Neříkám, že tam měli dát třeba záběry na zmítající se vězně, ale jak na mě má film zrovna tohoto typu působit, když oproti knize skoro nic neukáže a působí tak zcela bezzubě? Pokud na to Němci neměli koule tak to neměli točit. Jedna z mála scén, ke kterým nemám výhrady je Langovo přiznání, respektive odhalení manželce, co v KT ve skutečnosti dělá. Trochu málo. Bohužel jen průměrné ztvárnění světoznámého psychologického románu.

Hvězdná brána: Třetí říše (2018) (seriál)

Spoiler: Obrovská škoda, že ten Ra nepřiletěl udělat pořádek hned na začátku. Mohl tak každému divákovi ušetřit cca 100 minut života. Konec spoileru. Neuvěřitelně nezáživný děj, levnost deroucí se z každého záběru, otravné "herecké" obsazení, zhola NIC, co by stálo za řeč. Nejsem fanoušek značky Stargate, ale tento výtvor uráží vše, co bylo o Hvězdné bráně natočeno. I ten nejhloupější díl z původního seriálu je s přehledem 100x zábavnější než tenhle paskvil. Někde jsem četl: „Ten, kdo přišel s nápadem na tento film by měl být postaven před popravčí četu.“ Lépe bych to snad ani nevyjádřil. Proč tedy 1 hvězdička? Spoiler: Kupodivu to má alespoň uspokojivý konec (rozuměj: není to úplně happy end), jakoby se scénárista probral z rauše a přece jen "něco" vymyslel.

Vražedné jezero (2016) odpad!

Takže: 1) Příšerní a nesympatičtí statisti (záměrně nepíšu herci) najatí snad někde ve Walmartu. Nejvíc mě s*ala Emo ségra Gluma (dcera), hubená verze Chumleeho z Mistrů zastavárny dabovaná dokonce stejný člověkem (vypatlaný přítel dcery) a "brácha" Christophera Lloyda (prodavač/vynalézce zbraní-samostříl na parohy?!). Z celého "hereckého" osazení nikdo nehrál nebo naopak přehrával, žralok jim tam sežral babičku a oni takřka žádná reakce. Prostě děs! Nedal bych jim ani Zlatou malinu, nanejvýš plesnivou. 2) Ubohé efekty, které splácala nějaká poloslepá zhulená opice tím, že bušila doma ve sklepě do počítače. S tímhle CGI přece nejde navodit žádný pocit ohrožení! Jaký byl rozpočet? 1000 dolarů? Když už tam je občas normálně vypadající žralok tak jsou to pro změnu dokola se opakující záběry ukradené z nějakého dokumentu. No prostě děs! 3) 4) 5) 6) 7) atd. Scénář, dialogy, střih, výprava, catering - otřesné!!! Definitivně nejhorší "film" o žralocích, jaký jsem měl tu nečest vidět.

Okouzlující historie spodního prádla aneb Sláva punčocháčům (2016) (TV film)

Chápu, že kdyby se dokument jmenoval Okouzlující příběh DIM tak by se na něj v Čechách těžko někdo díval, protože by nevěděl co nebo kdo to ten DIM je :-) ...ale je to opravdu z velké části spíš dokument o historii "punčoškové" firmy DIM (Dimanche). Osobně bych ubral na povídání a naopak přidal víc záběrů na ty punčocháče, protože jsem se mírně nudil. Že to jde udělat jinak a přitažlivěji, ukazuje např. tato krátká retrospektiva o italské firmě Golden Lady.

Tyranosaurus: Zhouba Aztéků (2007)

Výborný nápad vzít reálnou historickou postavu - Cortése - a vystavět na něm vskutku originální příběh, který se mohl klidně stát. Tyranosaurus je dokonale provedený, svým ztvárněním strčí s PŘEHLEDEM do kapsy dinosaury ze všech!!! Jurských parků a navíc jeho plasticko makábrózní zjev budí vskutku nebetyčnou hrůzu. Jako poslední je třeba vyzdvihnout vskutku profesionální hereckou práci všech zúčastněných, hlavně pana paruky Zyerynga. Nedokážu pochopit, proč nebyl ještě oceněn žádnou Cenou Akademie. Je to vskutku skandální ;-)

Doznání (1970)

Obhájce: „Vidím, že stát se o Vás i přes závažnost Vašeho případu dobře stará... jako prase v žitě.“ - Gérard: „Jako prase ano, ale před zabijačkou.“ Přesvědčivě natočené a zahrané (nejen skvělým Montandem) zpracování vykonstruovaného politického procesu se Slánským, ale hlavně toho, co mu předcházelo. Smekám před Francouzi a Costou-Gavrasem klobouk. Asi začnu jeho tvorbu blíže sledovat (to brzy, co?). Jinak jestli někdo i po shlédnutí tohoto filmu stále fandí komoušům tak je vážně padlý na hlavu.

Smrtící nymfa (2014)

Mamula je v první půlce plná záběrů na krajinu Černé hory, které mě bohužel nijak zvlášť nezajímají (já chci horor, ne cestopis) a "herců" jak z nějakého levného pornáče. Ani po přesunu na ostrov do zdánlivě opuštěné pevnosti Mamula, se obsah Mamuly moc nezlepší a Mamula nám servíruje víceméně jen sterilní pobíhání 5 přátel uvnitř Mamuly a jejich neschopnost sejmout jednoho starého mamulu, vlastě dědka s kotvou. Mořská panna a gore docela ušly, ale celkově Mamula spíše zklamala. Tvůrcům bych poradil film příště vylepšit účastí nějaké hvězdy, napadá mě třeba Franco Nero (pokus o vtip).

Poltergeist (2015)

Naprosto zbytečný remake kultovního hororu (alespoň pro mě) z roku 1982. Kdybych měl film hodnotit jedním slovem, řekl bych unylost. Nemělo to šťávu. Řemeslně samozřejmě zvládnuté (efekty apod.), ale pocitově se mě to nijak nedotklo - ať už dějem, nevýraznou atmosférou nebo vybranými herci. Nemůžu si pomoct, ale Sam Rockwell mi díky těm různým pošukům co už hrál, do role otce rodiny moc nesedí. I přes všechny ty nedostatky dávám slabé 3*, pro duchařské filmy mám slabost.

Loch Ness (1996)

Nezjistil jsem si před shlédnutím obsah filmu a tak dle názvu očekával boj pravěké nestvůry s americkými turisty, krev stříkající nalevo i napravo, údy létající nahoru i dolu, vyhřezlé- ...a dostal jsem vlastně hodně nenáročnou romanticko-rodinnou podívanou s Tedem Dansonem + nějaké to napětí v pár scénách k tomu. Lochneska zde hraje spíš druhé až třetí housle a kdyby se vše odehrávalo třeba na Lipně a film se jmenoval Lipno Ness, vyšlo by to asi nastejno.

Babovřesky (2013)

Ta písnička o lásce zpívaná Vondráčkovou a Josefem Vágnerem v závěrečných titulcích byla docela chytlavá. A herecky se mi líbil Kikinčuk - takovýto typ rolí nesympatických figurek je pro něj jako stvořený. Jinak: trapné, nevtipné, trapné, utahané a ještě 1x: trapné! Další díly s díky přeskočím.