Ďáblova cesta (2007)

"Tý jó, to byl ale brutální nářez!! Jak tam hned na začátku ukázali jak všechny postavy na konci špatně dopadnou! Jak tam ten drsňák rádoby vtipně a sprostě komentoval takřka veškeré dění! Jak tam každou chvíli originálně zastavovali obraz! Jak tam..." - konec srandy. Netuším, co chtěli tvůrci tímto filmem sdělit, zřejmě nejsem vhodná osoba pro jejich psycho experimenty. Ano, ta obluda byla pěkně udělaná, ale zbytek se dá charakterizovat jen jako jedna velká pomatenost ...Pozdravte Šmudlo-Gandalfa!

Ponorka U-571 (2000)

Historickou přesnost nebo spíše nepřesnost neřeším, tento film je třeba brát jako popcornovou zábavu a ne jako hodinu dějepisu. Někdo zde poznamenal, že: „Jonathan Mostow lehce nezvládá atmosféru podvodních soubojů...“ Zřejmě jsem viděl jiný film, protože dle mě má U-571 atmosféru dobrou a podvodní souboje jsou právě tou nejnapínavější částí. Neříkám, že Mostow je nějaký génius, ale technicky (akce, triky, interiéry ponorek) i herecky se jedná o docela zdařilé dílo. Jinak gratuluji p. Kretschmannovi k další roli německého vojáka :-)

Němá barikáda (1949)

I po tak dlouhé době od vzniku stále koukatelný a napínavý snímek, což už samo o sobě vypovídá o kvalitě. Ty různé prokomunistické plky typu: „Proč ty američani nejdou? - Protože se jim asi nechce. - A kde jsou teda rusové? - V Berlíně... a na Moravě. Museji se rvát vo každej kilometr“ tvůrcům odpouštím, asi to bez nich tenkrát už nešlo. Z poslední (hodně dávné) projekce jsem si pamatoval už jen kluka s pancéřovkou a tak mě překvapila šíře záběru celého filmu. Tedy ne pouhé soustředění se na barikády, ale další drobné epizody typu přepadení nádraží, hledání odstřelovače atd. I přesto vše působí kompaktně, bez hluchých míst, technicky zvládnuté - natáčení měl na starosti evidentně nějaký zkušený režisér ;-) K hereckým výkonům nemám výhrady, v malé roli nelítostného esesáka mě pobavil Radovan Lukavský. Myslím si, že Němá barikáda je stále jedno z našich nejlepších válečných dramat.

Nadměrné maličkosti - Hypnóza (2005) (epizoda)

Docela zdařilý TV film se správně ujetým nápadem. Je to sice komedie, ale v některých částech to kvůli použité temné hudbě dostalo až hororový nádech a já už jen čekal, kdy hypnotický chlapec popadne sekeru a rozpoutá horský masakr. Paradoxně mi to tak připomnělo ne zde zmiňované Sněženky a machry, ale spíše tento hezký zimní film. Celkový dojem trošku kazí občas tupé dialogy a také některé ne úplně přesvědčivé herecké výkony. Naštěstí je ale vyvažuje dokonalý Mádl nebo tradičně dobrý Preiss se svojí figurkou soudruha ředitele. Váhám mezi 3-4 hvězdičkami. P.S. Ta scéna ve sprše byla super, hned bych s Mádlem měnil :-)

Bouře meteorů (2010) (TV film) odpad!

Název filmu je dost nepřesný, správně by měl znít: "Bouře nudy, klišé a amatérů omylem najatých do hereckých rolí". A ještě bych přidal podtitul: "Mizerné efekty, jak se na správný odpad sluší". Já nemám problém dát špatnému filmu 1-2* pokud mě alespoň trochu - třeba i nechtěně - pobaví. Nebudu ale hvězdičkovat strašně vážně se tvářící slátaninu, ve které stojí za zmínku snad jen to, že autoři pojmenovali kometu ohrožující Zemi "Leder-Bay" (hádejte, kdo režíroval Drtivý dopad a Armageddon?). Upřímně doufám, že se takovýchto katastrof ještě pár natočí, aby konečně zkrachovala všechna studia, která je produkují.

Sovětská bouře: 2. světová válka na východě (2010) (seriál)

Dokonalý a ve všech aspektech podrobný dokumentární seriál z ruské produkce. Použití počítačové animace a hraných sekvencí místo obvyklých dokumentárních záběrů jsem nečekal, ale rychle jsem si zvykl a hodně se mi tato forma prezentace zalíbila. Velmi zdařilé je také zpracování map s přehledným znázorněním bojů a pohybů armád. Vše hojně doplněno citacemi jednotlivých účastníků, informacemi o hlavních aktérech nebo ukázkami důležitých listin. Za zmínku stojí i obrovské množství zajímavých informací o použité taktice, vozidlech a zbraních. Autoři měli opravdu smysl pro detail a tak se divák dozví i takové podrobnosti jako např. na kolik gramů klesl příděl potravy v obléhaném Leningradě apod. Na to, že se jedná "jen" o dokument, je kvalitní i doprovodná hudba, která se sice opakuje, ale jednotlivé melodie k daným situacím dobře sedí. Rusové prostě zabodovali, už po zhlédnutí prvních 2-3 dílů jsem byl rozhodnut dát 5 velkých rudých hvězd.

Schůzka naslepo (1987)

Velice zábavná komedie, jejíž vtipnost pramení zejména z opakovaných gagů a bláznivých situací, do kterých člověka "dostane" alkohol. Willis i Basingerová zahráli perfektně - hlavně jejich přechod z normálu do opilosti a následné kocoviny nemá chybu a např. scény na firemním večírku a pak na mejdanu jsou skutečně nezapomenutelné. Zdatně jim ale sekundoval i John Larroquette ve vedlejší roli totálního pošuka. Viděl jsem dnes tento film znovu asi po 15 letech a je to pořád (skoro) stejná prdel jako kdysi. Vřele doporučuji.

Virus (1999)

JLC sice v jednom rozhovoru doslova řekla, že: „Virus je tak špatný, že je to šokující... Mohla by to být největší sračka všech dob“, ale myslím si, že byla až příliš kritická. Ano, příběh je celkem primitivní (těžko říct jak moc za to může fakt, že předlohou byl komiks) a po prvotním rozjezdu se promění pouze v hru o přežití, ale není to zdaleka tak hrozné. Mám rád filmy, ve kterých hrozí nebezpečí v uzavřeném prostoru a zde se to podařilo navodit docela dobře. Navíc se nešetřilo krví a brutalitou a objevila se i sem tam nějaká lekačka. Asi nejvíc se povedlo provedení všech těch malých i velkých robotů a cyborgů... je jasné do čeho šla většina rozpočtu. I přes toto všechno - včetně středně hvězdného hereckého obsazení - se ale stále jedná jen o průměrné béčko. S propracovanějším scénářem a zručnějším režisérem mohlo vše dopadnout určitě lépe.

Okresní přebor (2010) (seriál)

Ty kjávo, to byl ale nájez! Už jsem po všech těch "Ordinacích v pekelné zahradě" a podobných patlárnách ani nečekal, že se ještě dočkám koukatelného českého seriálu. Okresní přebor to ale dokázal a já marně vzpomínám, kdy jsem naposledy viděl tak vtipný, chytlavý, osobitý, no prostě fajn seriál. Uznávám, že ne všechny díly jsou úplně dokonalé, ale ty drobné nedostatky a slabší momenty v pohodě přebije celkový dojem. Ke kvalitě přispívá i kompaktnost, kterou si seriál i přez různorodý obsah jednotlivých dílů drží, perfektně napsané, civilní a uvěřitelné dialogy a v neposlední řadě samozřejmě výborné herecké výkony. Minimálně Vetchý by měl dostat za svoji roli trenéra-pošuka nějakou cenu a hodně se mi líbil třeba i (pro mě do teď neznámý) představitel podnikatele Matějky. U mě spokojená čtyjka.

Jurské komando (2008) odpad!

Absolutní vrchol filmového neumětelství! Na tomhle paskvilu je špatně úplně všechno - od scénáře, přes amatérské herecké nevýkony až po samotné provedení filmu. Úplně nejvíc mě ale dorazily naprosto strašné efekty, které snad někdo vyrenderoval na staré kalkulačce z muzea. I v 50 let staré Cestě do pravěku vypadají dinosauři lépe, ale už jen tímhle srovnáním vlastně Zemanovu klasiku zbytečně urážím, takže pardon. Chudák Michael Gross, sice to je béčkový herec, ale to je na tom fakt tak špatně, že musí účinkovat v takovéhle katastrofě?