Zlodějka knih (2013)

Ano, podobných filmů už tu bylo a jistě ještě bude, ovšem Zlodějka knih se mi určitě nezdá být zbytečná. Pravděpodobně je to díky dokonale vytvořené atmosféře a opravdu vhodně zvolenému místu natáčení. To vše podkopávala snad jen zde zmíněná německo/angličtina. Kdyby byl film v němčině, je to všechno ještě reálnější, ale to je jen drobné mínus. Naopak velké plus jsou herecké výkony, především Sophie Nélisse mě velice překvapila, zvládla svoji roli dokonale. Hereckou ikonu jakou je Geoffrey Rush snad netřeba komentovat a ani Emily Watson rozhodně nezaostává. Vše je navíc dokonale podbarveno hudbou Johna Williamse. Ale, postupem času film v některých momentech přece jen trochu ztrácí, je škoda, že se tvůrci nerozhodli pro kratší stopáž, možná by pomohla. I přesto je tu několik scén co si budu pamatovat, jako třeba jedna z mála veselejších, rozhovor o Hitlerově matce. 60%

SpongeBob ve filmu: Houba na suchu (2015)

Určitě slabší než první film a určitě mnohem slabší, než seriál. Celé to působí jako prodloužený díl seriálu a to je právě ta chyba... prodloužení znamená zbytečné scény a nudu. V části pod vodou bylo několik dobrých vtipů, zbytek jsem tak nějak přežíval a dle reakcí zbytku sálu jsem nebyl sám. Část na suchu je přeci jen zábavnější, ale také kratší, proto film už nezachrání. Navíc se i v ní objeví slabší chvilky, což je především závěr filmu, ten mi teda nesedl vůbec. Banderase neřeším, ať si hraje kde chce. 50%

Jupiter vychází (2015)

Ne, ne a ne! Možná jsem měl příliš vysoká očekávání, ale tohle mi přišlo, jako by Wachowským došly peníze a tak museli něco natočit! Povedené vizuální efekty a několik akčních scén (určitě ne všechny), ale to je tak vše. Zbytek je jen nudná, naprosto nelogická a přeslazená parodie na mnoho filmů, především snad Matrix, i když mi občas přišlo, že Wachovští parodují i Borata. Hlavní postavy mě vůbec nezaujaly (ale to vlastně ani ty vedlejší), navíc mi nesedělo jejich obsazení. Hlavně Mila s jejím věčně stejným tupým výrazem příliš nezahrála. A co ten závěr? Nebo dvojitý závěr... ono je to jedno, prostě slabý závěr. 25%

Kapitán Phillips (2013)

Rychlé seznámení s důležitou částí rodiny, nalodění a plavba, nebývale intenzivní a rychlá plavba, jenž dá vydechnout až ve fantastické scéně na ošetřovně, ve které Tom Hanks předvede, jak velkým hercem je. Samozřejmě ne že by to z předešlého dění nebylo jasné, jenže právě tady jsem měl pocit, že to celé má za sebou, že si tím vším skutečně prošel. Předešlá "nebývale intenzivní plavba", je opravdu jednou velkou jízdou, ve které Paul Greengrass hojně využívá svůj oblíbený styl kamery, čímž ještě více vtahuje do rychlého děje a hudbou Henryho Jackmana mu dodává další emoce. Stačí vzpomenout například na dvojitou pirátskou stíhací jízdu a následné nalodění. Jenže zdaleka to není jen o akci, i když svým způsobem... ono totiž akčně působí i vyjednávání na můstku, či hledání posádky. A dalo by se pokračovat až do záchranného člunu, v němž se vlastně na pozadí jedné velké akční scény (záchrany), odehrává komorní drama, které neprožívá jen kapitán, ale i piráti. Mimochodem výborně obsazení a zahraní piráti, obzvlášť Barkhad Abdi. V části kdy si uvědomují, že je vše ztraceno a vyjasňují se jejich motivace, jsem jim svým způsobem musel i tak trochu fandit, teda přát menší trest, asi tak. 90%