Americký prezident (1995)

tento film sa dá hodnotiť v dvoch rovinách - v tej politickej sa jedná o typicky americký trápny paškvil, plný klamstva, predstierania a zidealizovaných, nereálnych predstáv...druhá, umelecká rovina to zachraňuje - charizmatický a dobre hrajúci M. Douglas (až na ten príšerný hlasový prejav) a skvelá kráska A. Beningová spolu rozohrali pútavý a celkom uveriteľný príbeh lásky v Bielom dome...k tomu im zdatne sekundujú známi herci vo vedľajších úlohách a svieži, vtipný scenár...už sa teším, kedy sa podobná romantická komédia nakrúti o ejakuláte B. Clintona na šatách M. Lewinskej! DDD

Dempsey a Makepeaceová (1985) (seriál)

funguje to na 100% i po 34och rokoch!!!...a určite to nie je len tým najlepším dabingom v celej histórii Č-S dabingu...len dve veci mi tam vadili - nažehlené puky na džínsoch a židovská svadba v predposlednom dieli (dcéra klenotníka-zločinca si brala syna šéfa filmovej produkčnej spoločnosti Warnera)

Legenda jménem T-34 (2018)

tak toto mi odpálilo dekel! Vedel som, že Rusi dokážu robiť fenomenálne vojnové epopeje (Oslobodenie), dychberúce vojnové drámy (A rána sú tu tiché..), ale že vedia robiť aj akčné filmy na tému Veľkej vlasteneckej vojny, to som ani netušil. Samozrejme, nejedná sa tu vôbec o drámu ale skôr o dobrodružný film s dobre dávkovanými humornými a poetickými vsuvkami...dokonca ani nedémonizuje nemeckých agresorov (viď. priateľské správanie sa posádky tanku T34 k obyvateľstvu nemeckého mestečka). Je jasné, že film, najmä technickú stránku jeho výpravy možno hodnotiť iba s nadhľadom, ale film nemá ambíciu presvedčiť znalca z oblasti historickej tankovej techniky, laika však rôzne takticko-baletné variácie potešia. Film zaujme inými hodnotami - akcia, napätie, humor, dobré herecké výkony a upúta diváka od prvej po poslednú minútu...nemá hluché miesta - a tým sa mnohé americké akčné filmy pochváliť nemôžu. Ruský nacionalizmus je vo všeobecnosti pre mňa, ako Slovana prirodzený a uveriteľný a v tomto filme je použitý optimálne. Za zmienku stojí i fakt, že Rusi hovoria rusky, Nemci nemecky - kedy sa toto konečne naučia amíci?!

Sovětská bouře: 2. světová válka na východě (2010) (seriál)

jednoznačne najlepší novodobý seriál, mapujúci Veľkú vlasteneckú vojnu. Straty a utrpenia vtedajších sovietskych národov boli nepredstaviteľné. Pokiaľ si židia nárokujú na politickú nedotknuteľnosť s prihliadnutím na ich utrpenia v 2 svetovej vojne, Rusko ma v tom prípade na to 100% nárok! Mimochodom - anglický a český názov (otrocky preložený z angličtiny, nie z originálu) je dosť idiotský - odkedy je podľa geograficko-historickej definície Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Slovensko, Čechy a Nemecko súčasťou východnej Európy?!

Jezdec formule risk (1973)

ten predák Sveťo (Sv.) Beran je druhý Makarenko (geniálny sovietsky vychovávateľ a psychológ) - presne ako jeho prístup k hlavnému hrdinovi by mal vyzerať správny a efektívny edukačný proces prerodu kriminálnika na hodnotného človeka...zaujímavý, realistický a stále aktuálny film, ktorý ma nečakane a najmä pozitívne prekvapil...boli tam však abol j kraviny - roboši, odsudzujúci hlavného hrdinu za to, že bol nábožensky založený a nosil krížik - teda aspoň na Slovensku by bol takýto postoj absurdný...tri hviezdičky + za krásnu sexy Slovenku Martu Rašlovú pridávam ešte jednu navrch

Blízke diaľavy (1979)

zaujímavý šoférsky film o krehkej láske v drsnom prostredí ruských stepí. Len som vôbec nepochopil obsadenie Jiřího Vondráčka, nakoľko jeho kvalitnejší slovenský herecký dvojník, Ľubomír Paulovič by túto úlohu zahral lepšie a nebolo by ho treba dabovať. Najvyššie hodnotím krásnu Brigitu Hausnerovú a škaredé, ale inak jazdne neprekonateľné Tatry 148 :-D

Zlatá réva (1977)

nemám rád obsadzovanie cudzojazyčných hercov, pokiaľ títo nie sú schopní fungovať bez dabingu.V tomto prípade ale považujem obsadenie Radoslava Brzobohatého za dobrý počin a jeho predabovanie Leopoldom Haverlom za veľmi vydarené, na rozdiel od obsadenia pána Adamíru - ten bol typologicky úplne vedľa a jeho obsadenie považujem za zbytočné. Pani Obermaierová tam bola iba do počtu, ale úlohu pôvabnej pobehlice zahrala celkom dobre. Celkovo bol film pútavý a pôsobivý a zaujal ma svojou úprimnosťou a sympaticky surovou chlapskou priamočiarosťou.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008) odpad!

flagrantná ukážka toho, ako dokáže kŕčovitá snaha po dosiahnutí bombastických efektov a trápna šovinistická ideológia totálne pochovať dobrú, divácky príťažlivú myšlienku pôvodnej série filmov o Indiana Jonesovi...dobrodružstvo a napätie vystriedali trápna absurdita a herecká nuda...čiastočne chápem snahu tvorcov priblížiť sa tzv. novej generácii divákov, ale prečo sa zamerali v rámci cieľovej skupiny práve na americkú mentálnu spodinu? Veľké sklamanie po veľmi dobrej jednotke a trojke...Spielberg je už fakt starý, umelecky impotentný dedo...

Zimní válka (1989) odpad!

bol som veľmi zvedavý, ako sa s touto tématikou vysporiadajú fínski tvorcovia...výsledok - čistá katastrofa! Entuziazmus v ruských filmoch je ďaleko sympatickejší a nacionalizmus prirodzenejší, naviac - dejová línia je oveľa pútavejšia. Je pravdou, že Fíni boli v zachraňovaní si vlastnej kože prefíkaní - spojili sa s Nemcami, keď sa im to hodilo ale napokon ustúpili Stalinovi, ktorý bol na oplátku k Fínom po skončení svetovej vojny veľkorysý. Keby sa tejto témy zhostili sovietski, alebo neskôr ruskí tvorcovia, dopadlo by to určite podstatne lepšie. Takto nudná amatérčina, únavná ako argentínska telenovela

Jeskyně (2005)

veľkým plusom tohto filmu je jeho vizualizácia - využitie prekrásnych jaskynných priestorov... ďalšie plusy - dobrá práca kamery, nápadité a dobre spracované akčné scény, akceptovateľné herecké výkony ...mínusom je nezáživná dejová línia a technicky poslabšie efekty. Dávam poctivé tri hviezdy