Ve stínu (2012)

Film ze strašné doby o člověku, který šel za svým a proti všem, ikdyž věděl co tím ztratí. Trojan potvrzuje kvality jednoho z nejlepších herců současnosti. Film vtáhne nejen díky příběhu, ale také tím, jak věrohodně se podařilo zachytit dobové prostředí (např. kantýna ve fabrice). Kdo má rád historické rekvizity, přijde si na své.

Den Šakala (1973)

Asi jsem ovlivněný tím, že jsem film viděl těsně po přečtení knihy. Byl jsem plný očekávání, během četby jsem si představoval, jak bude vše převedeno do filmu. Jenže doba vzniku filmu a tehdejších postupů se jednoduše nedá srovnávat s mými představami a tím, jak se v dnešní době podobné žánry točí. Film mě zklamal hlavně tím, že se nedrží knižní předlohy, Šakal nakupuje kulovnici v Janově místo v Bruselu, Kowalski se nejmenuje Kowalski a je trapně přepaden zezadu a unesen namísto grandiózní řeže v panelákové chodbě, baronka je informována o příjezdu Šakala předem, Šakal nabourá místo toho, že úmyslně ukryje auto atd. atd. Chápu, že v rámci zfilmovatelnosti je třeba do scénáře trochu zasáhnout, na můj vkus bylo těchto zářezů příliš. Film zdaleka nedosahuje tempa knihy, kterou čtete jedním dechem a fandíte Šakalovi v jeho precizních přípravách, které scénárista shrnul do několika málo scén. Třem hvězdám dopomáhá vztah ke knize.