Mrazík (1964)

,,JE TI ZIMA DIEVČATKO?" ,,A ČO TY ŠIJE!" __ Klasická rozprávka bez ktorej sa nedajú predstaviť Vianoce. Ako sa Natalia "Nastenka" Sedych priznala, svoj prvý bozk dostala od Eduarda Izotova, ktorý hral Ivana. LEN SO SLOVENSKÝM DABINGOM!!!!!!

Film o filmu: Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001) (TV film)

Tradičný dokument z nakrúcania, pár hereckých komentárov a tiež Petera Jacksona o tom, ako sa pri tomto filme zapotil. Na začiatku a na konci nechýbajú nadupano zastrihané úkažky z filmu.

Princezna Nevěsta (1987)

Vôbec nechápem prečo má tento film také vysoké hodnotenie. Veď mu úplne chýba logika. Keď sa dostane do nejakej slepej uličky, naivný scenár všetko vyrieši (hlavný hrdina je imúnny proti najsmrteľnejšiemu jedu) a tiež je plný náramne zábavného humoru typu: Čo je to HNV? - Hlodavce neznámej veľkosti. Okrem toho nie je ani veľmi napínavý, priam otrasný záverečný súboj medzi hlavným kladným a záporným hrdinom. Tie 2* dávam preto, že keď som bol malý celkom sa mi to páčilo. Čo už... Mladosť - pochabosť, sociológia tiež veda.

Dark Ride (2006)

Nič extra. Zase ďaľší béčkový horor pre tínežerov.

Faunův labyrint (2006)

Úžasný film Guillerma del Tora, kde sa mu výborne podarilo vystihnúť kontrast medzi skutočnou realitou a fantastickým svetom, do ktorého sa Ofélia uberala. Doug Jones ako Faun pôsobil v mnohých scénach priam satansky a jeho maska je fantasticky dokonalá. Jediné čo my na filme trochu vadilo, bola slabšia stránka digitálnych efektov (ropucha ako z filmu od Hallmarku) a bohatší mohol byť aj celkový vizuál. Jednému z najoceňovanejších filmov roka 2006, vyznamenanému okrem 67 najrôznejších ocenení aj prestížnymi tromi Oscarmi však ušla cena v kategórii najlepší cudzojazyčný film. Ako to?

Zuřící býk (1980)

,,DAJTE MI JAVISKO, KDE BY MOHOL TENTO BÝK ZÚRIŤ." __ Neopakovateľní zážitok. Asi najlepší boxerský film a tiež jeden zo Scorseseho najlepších. Scorsese chápe box ako metaforu o prežitie a zachytáva príbeh Jakea LaMotty, ktorému sa vinou jeho nejednoduchej a agresívnej povahy vymiká z rúk kariéra aj osobní život a svoju zúrivosť si vybíja na ľudoch, ktorých najviac miluje. Film umocňuje jeho čiernobiele spracovanie, skvelý De Nirou výkon ocenený Oscarom (i keď v ten rok by som uprednostnil Johna Hurta) a tiež výborný oscarový strih.

Poslední pokušení Krista (1988)

,,BOH NIE JE IZRAELITA." __ Kazantzakisovo ,,Posledné pokušenie" sa okrem prirodzene silnej filozofickej roviny vyznačuje aj bohatou zemitosťou s farbistými opismi vôní zeme a jedla a až prehnaným zdôrazňovaním židovských fyzologických čŕt, medzi ktoré v teplom podnebí patrí aj spotenosť a slabá hygiena. Ježiša vykresľuje ako vybičovaného, pochybnosťami zmietaného panica s dlhými čiernymi kučeravými mastnými vlasmi snažiaceho sa dosiahnuť Boha. Mnoho z toho Scorseseho oku uniká ale nepopieram, že napriek nemalej kritike ma silné vyznenie filmu (prvý raz som ho videl na jar 2006) časom prinútilo stiahnuť aj po knihe (leto 2011). Prehrysť sa nejakými 350 stranami mi napokon trvalo omnoho dlhšie, ako som si myslel a v závere som bol na rovnakých pochybnostiach ako pri filme a nevedel som, ako mám toto dielo zhodnotiť a čo si mám o ňom myslieť. Obsadenie Dafoa do titulnej úlohy bolo dobrou voľbou, pretože svojimi uhrančivými črtami a bohatými skúsenosťami so zápornými postavami vie postave Krista dodať žiadanú rozpoltenosť obyčajného človeka. 4* sú akýmsi kompromisom medzi úžasom a rozpoltenosťou zároveň.

Kryštof Kolumbus (1992)

Konkurencia ku Scottovmu ,,Dobytiu raja", za ktorým sa dosť stráca.Celý film je dosť účelovo robený a zameriava sa výlučne na problémy, ktoré prvú plavbu sprevádzali. Tá pokrýva takmer polovicu deja a miestami sa neubráni nudným momentom. Obsadenie je hviezdne a zaujímavosťou je, že prvý v titulkoch je uvedený Marlon Brando, pritom sa počas celých dvoch hodín neobjaví na viac ako 5 minút. Film bol nominovaný na 6 Zlatých malín vrátane nominácie pre najhorší film a jedno ocenenie pre Toma Sellecka ako najhorší herec vo vedľajšej úlohe sa mu podarilo aj získať. Vo finále by som tento pohľad na slávneho moreplavca neoznačil za katastrofu a síce nie som znalec histórie odievania, ale kostýmy na mňa pôsobili prinajmenšom svojsky (nevravím, že sa mi nepáčili).

Esmeralda (1997) (seriál)

Jedna s prvých známych telenoviel, ktorú u nás sledovali skoro všetci. Počul som že na konci, keď už Esmeralda vidí tak jej milí, tuším sa volal José Armando?, spadne s koňa a oslepne. To je teda super koniec. Z recesie dávam 1*, lebo vznikli aj horšie veci.

Pyramida (1996)

Rád by som si to pozrel. Jeden známy mi hovoril, že to dostalo 6 Oscarov (samozrejme erotických). Neviem čo je na to pravdy, ale vyhralo to 3 druhy ocenení a jedno z nich dokonca v ôsmych kategóriach vrátane najlepší európsky film.