Sheena (1984)

,,Sheena" patrí do tej skupiny filmov, ktoré sú (zatiaľ) pravidelnými stálicami v dopoludňajšom víkendovom alebo sviatočnom vysielaní Markízy. Sám som sa pri tomto sledovaní pristihol aspoň trikrát, nevraviac ešte o prvom sledovaní pred x rokmi, kedy mi najviac uviazla v hlave scéna prechodu cez tŕne. Čo ďalšie o Kráľovnej džungle napísať? Typické ´80 béčko so všetkými - danou dobou - žiadanými atribútmi pričinením ktorých, ide o dielo tak zlé, až je skvelé. Vďaka vtedajšiemu sexsymbolu Tanyi Roberts s jej všetkými super schopnosťami i nevedomosťami zároveň a tiež zásluhou príjemného slovenského dabingu je sledovanie filmu miestami silno komediálne. Na škodu je slabšia likvidácia jednotlivých záporných postáv, páčil sa mi však nekonvenčný koniec, od ktorého si možno producenti sľubovali pokračovanie, nebyť prepadu filmu. Na titulnej skladbe Richarda Hartleya, znamenajúcej pre film jednu z piatich nominácií na Zlatú malinu, je výborne vidieť obrovskú inšpiráciu Vangelisových Oscarom vyznamenaných ,,Chariots of Fire" na ďalších skladateľov soundtrackov. (947. hodnotenie, 56. komentár k filmu)

Létající oko (1983)

,,ORANŽOVÁ KOŠEĽA A KOVBOJSKÝ KLOBÚK. NECH ROBÍ ČOKOĽVEK, JE NÁPADNÝ." __ ,,Lietajúce oko" - alebo ako ho trefne nazval pend ,,Knight Rider vo vzduchu" je skvelý akčnák v ktorom som ešte miestami cítil doznievať 70-roky a aj keď obsahuje niekoľko zvláštnych chýb, po viac než 30 rokoch od nakrútenia je stále vo výbornej technickej forme. Samozrejme ktovie ako to bolo s autentickosťou, na ktorú sa v úvode tvorcovia odvolávajú, keďže všetky technické dispozície ,,Modrého hromu" - o ktoré určite išlo - mi prišli ľahko premrštené a skôr by som ich videl v arzenály armády než mestskej polície. V obsahu filmu by som videl istú prekombinovanosť. Obsahuje napr. rozvíjajúcu sa psychologickú rovinu, ktorá mala poslúžiť na kadečo, čo sa v priebehu deja len nejasne načrtlo a ak by sa scenár od toho oprostil, diváka by to zasiahlo iba minimálne. Na druhej strane som úplne nepochopil pozadiu celého spiknutia, nelogickom strieľaní proti pancieru a všimol som si, že keď sa zotmie, vyjde slnko tak povediac z minúty na minútu. Záverečná polhodina obsahujúca sústavnú akciu je však výborná, dokonca som v nej zbadal inšpiráciu pre Terminátora 2 (nahánačka v kanáli) alebo Spidermana (lietanie medzi mrakodrapmi). McDowell si zahral akurátneho hajzla a Scheiderov parťák Daniel Stern neskôr zahviezdil ako Marv z dua ,,Mokrých banditov" v ,,Sám doma". (1109. hodnotenie, 58. komentár k filmu)

Ztracen v La Mancha (2002)

,,VŠETKY VERZIE DONA QUIJOTA BOLI ZASIAHNUTÉ RANAMI OSUDU..." __ Nevybavujem si slávnejší dokument o nakrúcaní nedokončeného filmu. Každý, kto sa hlbšie zaoberá kinematografiou musí aspoň v obrysoch poznať jeho osud a fanúšikovia Gilliama o to viac. Musím povedať, že s jeho dosiaľ nevidenými filmami sa vždy rád zoznámim, aj keď ich nikdy cielene nevyhľadávam a viem tiež, že výsledok ma nie vždy dostatočne uspokojí. Najzaujímavejšou informáciou pre mňa bolo, že Gilliam Cervantesovu predlohu zamýšľal obohatiť o sci-fi prvok Johnnyho Deppa cestujúceho v čase. Najviac si ma však získala Gilliamova spoveď človeka bojujúceho s veternými mlynmi - vtedy 60 ročného režiséra, ktorý dosiaľ ani zďaleka zo seba nevydal všetko, čo nosí v hlave a nakrúcaním Dona Quijota si tak túžil splniť jeden zo svojich najväčších snov. Myslím, že napriek všetkým pohromám sa pod nedokončenie filmu najväčšmi podpísal Rochefortov zlý zdravotný stav (v podstate on je Mužom, ktorý zabil Dona Quijota), pre ktorého by bola rola poblázneného starého šľachtica ako stvorená a istotne by sa jej po dôkladnej príprave zhostil zo všetkou gráciou. Myslím, že novo nasadený John Hurt je adekvátnym náhradným adeptom a dúfam, že sa Gilliamovi tento nástrahami obostretý projekt podarí konečne úspešne realizovať. (1568. hodnotenie, 146. komentár k filmu)

Černý kotel (1985)

,,SMIEM SI ZABRNKAŤ NA TVOJ NÁSTROJ?" __ Už úvodný prológ s kotlom vynárajúcim sa hneď po logu Walt Disney Pictures spoza tmavých mračien a hmly je fascinujúci (Kráľ, ktorého sa báli aj bohovia...). Dielo určené apriori detskému divákovi, ktoré dospelého človeka udivuje svojim temným stvárnením preto nemohlo nijako výrazne uspieť. Už celé roky idú animované filmy mimo pole môjho záujmu a to, čo ma ku ,,Kotlu" pritiahlo bolo práve jeho spracovanie, ktoré ho predsa len - napriek zdravej dávke potrebnej infantilnosti - robí bližším staršiemu divákovi a osobne s ním nemám výraznejšie problémy, aj keď prirodzene z môjho pohľadu nie je úplne bez chýb. Tie ani tak nie sú v dialógoch, ako skôr v hlbšej koncepcii scenára. Taký Rohatý kráľ (v originále ho nahovoril John Hurt) ako hlavná záporná postava je pôsobivo kresliarsky zvládnutá, v príbehu má len zopár výstupov a jeho záverečná konfrontácia s Taranom je odvedená priveľmi slaboducho až sa zdá, akoby mu docházali baterky a preto táto scéna nie je žiadnym vrcholným okamihom filmu. Nevyužitý potenciál vidím v čarovnom meči, prasiatku - najprv takom dôležitom, ktoré sa časom úplne vytratí - alebo v tých lietajúcich krpcoch, pričom ak by sa tieto prvky zredukovali, prípadne úplne odstránili, prospelo by to aj sprvoti trocha rozvláčnemu tempu. Nejde však o zásadné chyby a celkovo som s ,,Čiernom kotlom spokojný, dokonca sa mi páčila aj postavička Gorkyho (ako spomína LBsmoke, tie jeho slová ma takmer dojali) a moje hodnotenie je preto adekvátne. Film by som určite vnímal úplne inak ak by som ho poznal z detstva (jeho temnotou by som bol určite ovplyvnený), čo však bolo pre vtedajšiu absenciu distribúcie spôsobenú jeho debaklom nemožné. Možno trocha škoda... (268. hodnotenie, 31. komentár k filmu _ P.S.: moje 2222. hodnotenie)

Bělyj tigr (2012)

,,VOJNA JE PRIRODZENÁ, OBYČAJNÁ VEC. VOJNA JE VŽDY A VŠADE. NEMÁ ZAČIATOK ANI KONIEC. VOJNA JE ŽIVOT SÁM. VOJNA - TO JE POČIATOK VŠETKÉHO." __ Napriek počiatočným obavám spojenie vojnovej akčnej snímky s fantasy žánrom vyšlo takmer na výbornú! Už od začiatku je film zaujímavý a vďaka postupnej mystifikácii záhadného tanku naberá nielen slušné tempo a technicky dobre zvládnuté konfrontačné sekvencie (chválim kameru a zvuk), ale taktiež zaujímavú príťažlivú atmosféru. Už dávno pred vyslovením domnienky, že nemecký tank Biely tiger vlastne nikto neriadi som si spomenul na námetovo veľmi podobný americký film ,,The Car" z roku 1977 a tešil som sa na veľkolepé finále. Žiaľ, pôsobivá ostreľovacia scéna v opustenej dedine je len slabou náplasťou, po ktorej film síce ešte korunuje Hitlerov zádumčivý záverečný monológ oslavujúci podstatu vojny, avšak - ako sa vyjadrili aj iní - tých posledných 20 minút pôsobí akoby boli vystrihnuté z iného filmu a pre dovtedajší dej sú - nielen pre svoju zdĺhavosť - prakticky nepodstatné. Ak by mal film iný záver, tunajšie 59% hodnotenie by istotne bolo o dosť vyššie. Použitie hudobného fragmentu z Wagnerovho ,,Súmraku bohov" pri ,,ústupe Bieleho tygra" zo scény aj na konci záverečných titulkov je pre vytvorenie si ucelenejšieho obrazu skvelým ťahom. (294. hodnotenie, 43. komentár k filmu)

Král rybář (1991)

,,AKO BY SOM BOL MAGNET, LENŽE PRIŤAHUJEM HO*NÁ." __ Objektívne ohodnotiť tento film je ťažké. ,,Kráľ rybár" osciluje na pomedzí 3* a 4* a predsa len akosi cítim, že by som sa mal prikloniť k lepšiemu hodnoteniu. Vo svojej podstate ide totiž o pomerne jednoduchý, nenáročný príbeh s jemnými prvkami - povedzme - magického realizmu, ktoré snáď ako jediný výraznejší atribút evokujú Gilliamovskú tému. Narozdiel od iných režisérových počinov menej výraznú výtvarnú stránku vynahrádza kameramanská invencia Rogera Pratta a maximálne sugestívne spracovanie ,,ohnivého rytiera". Amanda, dcéra Christophera mi prišla snáď ešte lepšia ako Oscarom odmenená Mercedes. Nerozumiem nominácii Geogra Fentona, keďže jeho hudba bola pre mňa takmer po celý čas nepostrehnuteľná. Zrejme išlo o technický nedostatok českého znenia, alebo možno hudba dokonale ladila s obrazom. (5920. hodnotenie, 294. komentár k filmu)

Organ (1964)

,,PRIPIJEME SI?" ,,ALE TO NIE JE BOROVIČKA." __ Áno, všímal som si dej, avšak hneď od začiatku ma očarovalo neuveriteľné čiernobiele vizuálne vyznenie a pútal som sa predovšetkým na neho. Môj menovec Szomolányi podal pravdepodobne najlepší kameramanský výkon v doterajších dejinách slovenskej kinematografie a vo svojej dobe sa mohol radiť ku svetovej špičke. Občas mi - aj vzhľadom na trochu podobný námet - nešlo nespomenúť si na Kamińského prácu v ,,Spielbergovom zozname" . Prečo však priemerné hodnotenie? Postupne ma to nejako začalo uvanovať a prestalo zaujímať, aj keď som film samozrejme dopozeral dokonca. ,,Organ" rozhodne nie je pre každého, vyžaduje silnú divácku sústredenosť a takisto isté navnadenie, pritom ja som ho pôvodne vôbec neplánoval zhliadnuť. Rád si ho niekedy pozriem znovu a potom prehodnotím svoje terajšie rozhodnutie. (361. hodnotenie, 31. komentár k filmu)

Zuřivost (1978)

,,... KEBY CHCELI ABY SOM ZMIZOL, TAK ZMIZNETE SO MNOU AJ VY." __ De Palma si ide svoje, má svoj charakteristický štýl a réžijné postupy, ale nie všetko, čoho sa dotkne vyzerá podľa mojich predstáv. Predovšetkým tento zvláštny mix špionážneho a mysteriózneho thrilleru, cez svoju akúkoľvek lákavosť, nie je vôbec funkčný. Dve hodiny sa miestami až neskutočne vlečú a ak sa k tomu pridá nejaká spomalovačka (pri prepísknutom úteku z kliniky som začínam naberať podozrenie, či si náhodou De Palma nerobí žarty.), takto vytvorené nudné slimačie tempo nezachráni ani Kirk Douglas v pomerne vtipných prestrojeniach. (374. hodnotenie, 28. komentár k filmu)

Ivanhoe (1952)

,,KU KTORÉMU BOHU SA MODLÍ ŽID ZA KRESŤANA?" ,,K TOMU, KTORÝ ICH STVORIL OBOCH." __ O zastaralosti Ivanhoa v bojových scénach (dobýjanie hradu) už bolo napísané dosť. Už v tej dobe mohli byť spracované lepšie a nemyslím si, že by pri tom museli tiecť potoky krvi. Miesto toho treba zdôrazniť, že nominácia na Zlatý glóbus pre Najlepší film podporujúci porozumenie (medzi židmi a kresťanmi) je príhodná a opodstatnená a svoju symbolickú (ak nie inú) funkciu splnila. V prípade záverečného súboja uplatnil Miklós Rózsa podobný postup ako neskôr pri závodoch v Ben-Hurovi - teda, že táto scéna je bez hudby a iba s prispením diegetického jednoduchého opakujúceho sa rytmu bubnov, čím je výborne dosiahnutý efekt maximálneho napätia. Okrem toho Rózsa svojou partitúrou opäť dokazuje, že patril medzi najväčšie skladateľské piliere Golden age. V inak pomerne ťažkopádnej verzii z roku 1982, kde sa predstaviteľ De Bois-Guilberta v podaní Sama Neilla nechá v súboji prakticky dobrovoľne prepichnúť mečom je však týmto činom omnoho lepšie vystihnutá pravá láska, ktorú k Rebeke cíti, čo je tu trocha ledabolo odbité. O kráse Liz Taylorovej sa mi však ešte v noci snívalo. (228. hodnotenie, 25. komentár k filmu)

Kandidát (2013)

,,ZA TOTO SKONČÍME V PEKLE." ,,TAM UŽ JSEM PÁR KRÁT BYL. TROCHA LEPŠÍ ŽRÁDLO A JSOU Z TOHO PÍŠTANSKÝ KOUPELE." __ Úspech ,,Kandidáta" u slovenského publika spočíva predovšetkým v tom, že okrem odvážnej a príťažlivej formy, rieši globálny problém vtipne a s nadhľadom, čím sa vymyká tradičným a už nezaujímavým komorným príbehom o jednotlivcovi na okraji spoločnosti, na ktoré je naša kinematografia a priori zameraná. Celá scéna fenomenálneho Kubovčíka diskutujúceho s Dlouhým v McDonalde o vzájomnom postupnom odcudzovaní sa Čechov a Slovákov je pre príbeh v podstate zbytočnou, svojím podaním je však neskutočne vtipná (Hradec Králové - Trenčín Traktoristi) a dlho som sa tak dobre nezasmial. Vulgarizmy mi nevadili, akurát bočná dejová linka s Lambertovou manželkou je až zbytočne zamotaná. Zrejme preto len tie 4*. (3602. hodnotenie, 292. komentár k filmu, P.S. môj komentár č. 900)