Tygr a drak (2000)

,,LÍŠKA ŤA TO NEMOHLA NAUČIŤ. NEVIE LIETAŤ. ODKIAĽ TO MÁŠ?" ,,IMPROVIZÁCIA." __ Prvotné zoznámenie s ,,Tigrom a drakom" bolo pre mňa sklamaním. Dobre si naň památám z čias jeho televíznej premiéry i následnej reprízy, kedy mi jeho nereálnosť (predovšetkým v bojových scénach) vyložene prekážala a znepríjemňovala ďalšie sledovanie, takže ani v jednom z prípadov som sa nevydržal dívať dlhšie než do prvej reklamy. Dokonca ani ľudia z môjho okolia, ktorí film videli v ňom nenašli nič z jeho proklamovanej výnimočnosti, údajne vďaka ktorej vyfúkol v oscarovom súboji niekoľko sošiek favorizovanému ,,Gladiátorovi" (predovšetkým ceny za hudbu a výpravu) - a nakoniec o tom svedčia tiež hodnotenia popredných z mojich obľúbených užívateľov. Z odstupom mnohých rokov, kedy zvyknem prehodnocovať videné, rozhodol som sa dať aj tomuto filmu druhú šancu, pričom som predpokladal buď zlepšenie, alebo v najhoršom prípade zotrvanie na pôvodnom hodnotení. Napokon o jednu hviezdičku prilepšujem. Prvá tretina ide vo veľmi dobrom tempe a na celé dianie sa veľmi dobre pozerá. Predchádzajúce rušivé lietanie postáv mi vôbec nevadilo a začal som v ňom vidieť filmársky kumšt a eleganciu (treba síce dodať, že drôtiky sú sem-tam ozaj zle zamaskované). Skôr v závere som čakal viac než iba meditáciu. Hoci napr. v žánri fantasy platia iné pravidlá, úspech ,,Tigra a draka" odštartoval boom čínskych historických veľkofilmov snažiacich sa nadviazať na jeho jeho filozofiu, duchovný rozmer i technické prevedenie. Mnou videné výsledky boli striedavo oblačné, preto si ,,Tiger a drak" ako praotec týchto filmov dané hodnotenie zaslúži. (doteraz 14 865. hodnotení, 440. komentár k filmu)

Na cestě (2012)

,,NECÍTIM ĽÚTOSŤ, TÁ JE PRÍLIŠ BANÁLNA, MELANCHÓLIA ZASE VEĽMI MDLÁ. NAJSKÔR TO BUDE ZLOSŤ." __ Walter Salles nakrútil po ,,Motocyklových denníkoch" opäť film o mladosti ikonickej postavy, opäť s podobne vystavaným dejom a opäť sa je načo pozerať. Kerouacovo slávne dielo mám v počítači stiahnuté ako audio knihu, ale dosiaľ ma nelákalo vypočuť si ho, keďže by som dal skôr prednosť jeho literárnej podobe. Dokonca aj ku tomuto filmu som sa dostával vyše mesiaca, kým som si našiel chuť pozrieť si ho. Je jednoducho skvelý, chytil ma hneď od začiatku. Keby Kristen Stewart hrala iba vo filmoch ako je tento alebo ,,Útek do divočiny" patrila by moje obľúbené mladé herečky. Garrett Hedlund je absolútna hviezda a neskutočne mi pripomínal Petra Sagana (,,Počúvaj, viem robiť viac vecí naraz. Moja energia je neobmedzená."). Je to na 4* alebo na 5*? Neviem. Možno teraz na 5* a pri inom pozretí na 4*, alebo úplne naopak. Myslím na Deana Moriartyho... (doteraz 2483. hodnotení, 185. komentár k filmu)

Kosti a skalp (2015)

,,PRETO JE ŽIVOT NA POHRANIČÍ TAKÝ ZLOŽITÝ. NIE KVÔLI INDIÁNOM ALEBO PODMIENKAM, ALE KVÔLI IDIOTOM!" __ Pre kombináciu dvoch žánrov začal byť pre mňa film divácky atraktívny už v čase nakrúcania. Bol som pripravený na temný béčkový krvák, miesto toho sa z ,,Bone Tomahawk" vykľula prakticky áčková záležitosť (?) so snahou pôsobiť čo najreálnejšie. Vystávajúcou otázkou je, či bol takto zvolený prístup najvhodnejším, pretože realizmus je miestami značne nadnesený (mrzák s barlou vykoná proti kanibalom najviac) , inokedy nelogický (Prečo sa film začína prológom z pred 11. rokov? Prečo je záchranná výprava zložená iba zo štyroch mužov, z toho je jeden mrzák a druhý - v jednej scéne doslova - ,,starec nad hrobom"?). Okrem toho si scenár neodpustil isté nemenné zaužívané stereotypy - teda, že prvou obeťou je černoch, poprípade, že najväčší frajer ,,to schytá" ako prvý. Rovnako diskutabilnou je výsledná minutáž a to, či by jej rozumné okresanie nespustilo akciu, ktorá do prvých 90. minút pozostáva iba z niekoľkých dej reálne posúvajúcich výstupov, predsa len skôr? Hľadanie unesených, ktoré zaberá prostrednú časť filmu rozvíja dejovú líniu iba minimálne a nekoná sa v nej ani žiaden hlbší psychologický rozbor postáv a ich motivácii. Dokonca ani záverečná polhodinová konfrontácia neprináša napriek neskrývanej brutalite, kvôli svojmu strnulému spracovaniu dostatočne rázne vyvrcholenie, pretože likvidácia posledných troch kanibalov môže vyvolať isté nejasné napätie, ktoré môže byť rovnako falošným ako počas celého zvyšku filmu kedy je dosahované dlhými zábermi kamery pred postavami, alebo za ich chrbtom. Na filme ma príjemne prekvapil jeho až veľmi skromný rozpočet , napriek ktorému si drží dôstojnú úroveň. Zároveň treba dodať, ak by bol vyšší, nedostatky, ktoré filmu vyčítam by boli miernejšie a možno by ukázal viacej z načrtnutých vedľajších segmentov príbehu. (1014. hodnotenie, 141. komentár k filmu)

Terminator Genisys (2015)

,,AK SI MYSLÍŠ, ŽE SA MEDZI NAMI NIEČO ZMENILO KEĎ SME SA OBJÍMALI NAHÍ, SI NA OMYLE." __ Keď v tej chvíli dvaja hlavní protagonisti dosiahli takéhoto splynutia, nemohol som sa ubrániť spomienke na úvod seriálu ,,Bol raz jeden život". Odhliadnuc o tohto môjho súkromného postrehu je viac než isté, že znalci série budú vedieť ľahko identifikovať odkazy na predchádzajúce všemožné akčné úlety spojené s Arnoldovov najslávnejšou úlohou. Sám som sa pri nich a niektorých hláškach príjemne pousmial (,,Bože, roboti cestujú v čase a zametajú po sebe stopy."), avšak viac než 3* - aj to s prižmúrenými očami - tomuto filmu dať nemôžem. Predovšetkým mi celý filmový laitmotív ,,keď ide zmeniť minulosť, pôjde aj budúcnosť" príde na letný blockbuster pre masy mimoriadne komplikovaný a nad všemožnými fyzikálnymi odôvodneniami udalostí T-800 som sa zväčša nijako hlbšie nezamýšľal (páčilo sa mi iba jednoduché vysvetlenie Terminátorovho starnutia). Vadil mi nesympatický zjazvený Jason Clarke, vadil mi slabo využitý J. K. Simmons, ktorého postava bola pre akýkoľvek posun príbehu zbytočná. Hláška ,,starý, ale nie do šrotu" je však adekvátnou obhajobou Schwarzeneggrových filmových projektov. (10 503. hodnotenie, 1131. komentár k filmu)

Germinal (1963)

,,ODBORY A INTERNACIONÁLA, TO SÚ FRÁZY." __ Fantastický Zolov román bol sfilmovaný už niekoľko krát. Jeho druhá verzia na ploche obligátnej a divácky vďačnej hodiny trištvrte však pôsobí v mnohých smeroch nedotiahnutým a skratkovitým dojmom. Dokonca počas sledovania som silno cítil, že vystrihnúť sa tu muselo veľmi veľa. Nefunguje tu preto jednak dostatočné naturalistické vyznenie, zobrazenie ťažkých sociálnych pomerov a hladu počas štrajku, rovnako však mieri do stratena vedľajšia línia nevery manželky majiteľa bane pána Hennebeaua, ktorá ide zbytočne na úkor prvého zmieneného. Ani napriek medzinárodnej koprodukcii nepôsobivý film príliš nákladne a na väčšine kulís je badateľné slabé, resp. príliš jednoduché výtvarné spracovanie, ktorého zámernosť by sa možno dala ospravedlniť čiernobielym nasnímaním. Skladateľ Michel Magne, ktorý v tom období pracoval na slávnej sérii o Angelike zložil vynikajúcu hudbu dotvárajúcu obraz ťažkej bezvýchodnosti baníkov, tak aj nádej do ,,lepších zajtrajškov". Pre našinca môže byť príjemným spestrením počas sledovania raritný český dabing vyrobený v roku 1965, avšak ak chcete ,,Germinal" spoznať vo filmovej podobe, odporúčam skôr neskoršiu verziu z roku 1993. (13. hodnotenie, 2. komentár k filmu)

Ona (2013)

,,POČKAJ, TY CHODÍŠ S POČÍTAČOM?!" __ Po prvom pozretí je pre mňa ,,Her" asi na 3,5*, ale predsa len dám skôr nižšie hodnotenie. Ide o sci-fi, ktoré možno niekedy koncom nasledujúcej dekády prestane sci-fi byť a v očiach divákov sa stane prorockým počinom. V tejto veci mi príde veľmi sympatickým celkové spracovanie filmu vyhýbajúce sa viditeľným atribútom žánru, a naopak všetko je zasadené do akejsi dizajnérsky veľmi štýlovej ,,blízkej budúcnosti". Najviac som však pri pozeraní zápasil s minutážou. Rozumiem tomu, že v komornej romantickej dráme nemôže hrať prím rýchle tempo s neustálym napredovaním deja a preto sa v tomto prípade malo viacej strihať, keďže viacero scén je v mojich očiach nadbytočným balastom. Prípadná repríza môže z mojej strany tejto námetovo nebývalej snímke zlepšiť reputácia a dúfam, že sa k nej dostanem skôr než sa to, čo opisuje stane skutočnosťou. (13 992. hodnotenie, 1009. komentár k filmu)

Královna pirátů (1960)

,,UŽ SOM ZABUDOL, ŽE ŽENA DOKÁŽE VIAC AKO DIABOL." __ Dobrodružnú tuctovku svojej doby ,,Kráľovná pirátov" som sa tu v databáze pokúšal vyhľadať už niekedy krátko po mojej registrácii, avšak nikdy sa mi to nepodarilo, keďže okrem jej českého názvu pod ktorým bola kedysi pred 17, možno aj 18 rokmi (!) vysielaná v TV som si ako-tak pamätal niekoľko dejových momentov akými boli opatrenie proti pirátom plávať v konvojoch, konfrontácia v jaskyni, záverečný útok na pevnosť a svojská postava plešatého piráta ,,Albánca", čo však nebolo k presnejšiemu určeniu dostačujúce. Opäť raz ide o príbeh boja proti dlhodobej tyranii a útlaku, kedy si v záverečnej vzbure spojené šíky pirátov i pospolitého ľudu poradia s nepriateľom takou ľahkosťou, až človeka zarazí, preto sa nato neodhodlali už skôr. Nuž, raz darmo... Z hereckých predstaviteľov sú zaujímavejšie skôr vedľajšie postavy, pretože hlavná hrdinka je pomerne nevýrazná. (6. hodnotenie, 1. komentár k filmu)

Osudový kruh (1970)

Proti Delonovi síce nič nemám, ale jeho filmografia sa nikdy neocitla v mojom diváckom hľadáčiku a preto som sa na film zameral kvôli spoznaniu práce uznávaného režiséra a pre nečakanú chválu na toto dielo jednak od tunajších popredných užívateľov, no tiež od mojich obľúbencov. V neposlednom rade mi projekcia nerobila žiaden problém, keďže mám zhodou okolností ,,Osudový kruh" k dispozícii na originálnom DVD. V niektorých momentoch, najmä v prvej polovici mi dianie na plátne pripomínalo ,,Táto krajina nie je pre starých" a vedel by som si predstaviť prípadný remake práve pod taktovkou súrodeneckého režisérskeho dua - inde, vo vrcholnej scéne celého filmu - krádeži šperkov - som bol pozitívne ohúrený silou vplyvu Dassinovej ,,Bitky medzi mužmi", kedy je toto úchvatné mlčanie jednoznačne úmyselne narušené Montandovým vyrieknutím: ,,Otvorte.". Priamo z režisérskeho prístupu musím oceniť celkovú chladnosť a odmeranosť rozprávania - vizuálnu striedmosť pracujúcu prevažne s modrými a šedými farebnými odtieňmi, minimalistickú čisto atmosférickú hudobnú zložku, úsporne napísané dialógy (Volonté povie snáď dohromady dvadsať viet) a absenciu výraznejšieho ženského prvku (ženy sú to ozaj iba spomienkou). Zaujímavým je pre mňa rozkol panujúci tu ohľadom obsadenia postavy policajného inšpektora, ktorého neortodoxne stvárňuje predstaviteľ ,,prostých dobrákov" Bourvil. Jednoznačne nesúhlasím s názormi napr. Enšpígla alebo gudaulina vidiaceho v ňom nekompromisného tvrdého policajta, zvlášť, keď svoju neschopnosť prísť páchateľom na stopu dokazuje najatím si donášača. Bourvil je absolútne chybne obsadený a na jeho pozícii sa - ako už bolo napísané - mal ocitnúť Lino Ventura, prípadne pri úprave obsadenia napr. Montand. Práve táto skutočnosť ma prinútila aby som pred dabingom uprednostnil pôvodné znenie, ktoré bolo aj z dôvodu, že Bourvil hovorí zo všetkých postáv najviac, prijateľnejšou voľbou. (858. hodnotenie, 97. komentár k filmu)

Rubber (2010)

,,TO JE PRVÝ RAZ V MOJOM ŽIVOTE, ČO SA STOTOŽŇUJEM S PNEUMATIKOU." __ Na ,,Rubber" som tu v databáze naďabil prakticky náhodou a okamžite som si ho musel zohnať. Veru bol som uchvátený. Pri prebudení sa pneumatiky k životu kdesi v púšti pri vychádzajúcom slnku mi v hlave ustavične rezonoval ,,Úsvit ľudstva" z Kubrickovej ,,2001: Vesmírnej odysei". Vo svojom hereckom majstrovstve si Goodyear Robert môže podať ruku (síce to by išlo veľmi ťažko) s vychváleným Hanksovým kamarátom Wilsonom v ,,Stroskotancovi". Kritike smerujúcej ku slabšej druhej polovici nerozumiem, keďže som si celý film skvelo užil. Akurát mi tu chýbala nejaká ikonickejšia scéna; niečo, čo by z celkovej nápaditosti predstavovalo korunu celku, pretože záver pred bránami Hollywoodu za taký nepovažujem. __ P.S.: Na ukrývanie Pianistu v Polańského filme dôvod je. (1386. hodnotenie, 186. komentár k filmu)

Pod palbou (1983)

,,UNAVUJE ŤA TRETIA SVETOVÁ?" ,,NIE, UNAVUJÚ MA VÝŤAHY TRETIEHO SVETA." __ Latinská Amerika, revolúcie, diktátori, občianske vojny a prevraty išli vždy ruka v ruke. ,,Under Fire" sa do môjho povedomia najprv zapísal uznávaným Goldsmithovym soundtrackom, ktorý sa do ešte širšieho poslucháčskeho povedomia dostal potom, ako Tarantino využil skladbu ,,Nicaragua" v ,,Djangovi", čím z nej urobil vyhľadávaný hudobný podkres klipov alebo TV upútaviek (napr. program k 125. výročiu narodenia A. Christie na ČT). Napriek očakávaniam spôsobenými nomináciami na Oscara a Zlatý glóbus, tu Goldsmith pracuje s hudbou veľmi úsporne, čím dokonale napĺňa svoje argumenty o tom, že celovečerný film by mal ideálne obsahovať nanajvýš 30 minút hudby (tu je to o niečo viac). Ku zhodnoteniu filmu musím predovšetkým napísať, že cez vážnosť témy som celým prezentovaním dianím ostal nezasiahnutý. Zaujalo ma, že klasický prvok ľúbostného trojuholníka je tu okrem fyzickej lásky narušený ,,láskou k Nikaragui". Zhodnotenie príčin (ne)účasti USA na dianí v Nikaragui ako i objasnenie jej zástoja v iných lokálnych svetových vojenských ohniskách vystihuje pár viet v závere filmu: ,,Bolo zabitých 50 000 Nikaragujcov. A teraz jeden yankee. Možno budú Američania pobúrený z toho, čo sa tu deje." (449. hodnotenie, 28. komentár k filmu)