Lednový muž (1989)

Niekedy je film tak hrozný, že ho ani Rickmanovo zazeranie nezacháni. Miestami nudné, predvídateľné. Nenáročné, ba priam tupé, myslela som si, že s tým čo tam majú môžu prekvapiť, trebárs by tam boli nejaké šokujúce zvraty, alebo čo, dalo by sa to s takou zostavou čo sa na tomto diele zišla, aj s takým rozpočtom... Šlo by to urobiť oveľa lepšie, nečakala som toho veľa, ale toto tu, kto k tomu robil sakra scénar.

The Barchester Chronicles (1982) (seriál)

Pekný komorný seriál. Atmosferický. Hudbou, kostýmami, rečovým prejavom. Napriek tomu, že je seriál viac menej dialógový a stojí na rozhovoroch. Brilantné herecké obsadenie, zaujímavý príbeh zasadený do môjho obľúbeného obdobia, príbeh riešiaci problémy v anglikánskej cirkvi v Barchestri. Jediným mínusom bola kvalita v ktorej som ho zohnala. Alan Rickman, pred tým ako začal byť vo svete známym podal svoj tradičný výkon a jeho Slope bol uveriteľný, rovnako aj postavy ostatných hercov.

Bezcenný syn (2007)

Čo sa týka filmu, hudba sa tam vôbec nehodí, môj skromný názor. A Alan Rickman hrá nadštandardne a jeho kreácie sú k nezaplateniu. Tak ako býva zvykom má obmedzenom priestore dokázal stvárniť toho parchanta úplne dokonale, nemá chybu, ale čím film trpí je všetko ostatné. Taký scénar a dialógy, niekedy človek uvažuje, či vlastne chceli filmovať kriminálku, alebo zvrhlú komédiu. Začína to ozaj zaujímavo, úvodná pasáž človeka zaujme, kanibalizmus? Useknutnutý prst, krv a tak Úvodné predstavenie postáv nie je na škodu a prvý záber na Alana celkom mohol aj zaskočiť (každopádne to zahral skvelo, predsa Alan hral v každom filme prvotriedne.) Ale ani Alan to nezachránil. A ten koniec ma trochu iritoval. No nevadí, aj taký film musí byť. Malo to tóny brané asi ako aj čierna komédia, ale mne osobne niektoré vsuvky rádroby vtipné, neprišli. A celé moje hodnotenie si zasluhuje Alanova protivná postava, ktorá je tak dokonale protivná, ješitná... Že nemá chybu.

Closet Land (1991)

Nesmierne zvláštny film, ten Closet Land, od námetu, cez spracovanie, ktoré rozhodne pôsobí mimoriadne skromne a film vyznieva divadelne (čo vlastne viac menej aj je). V podstate, jedna miestnosť a dvaja protagonisti. Vyšterovateľ Interrogator, v podaní geniálneho Alana Rickmana, z ktorého výkonu až mrazí. Proste Alan Rickman sa rozohral hádam vo všetkých sférach a podľa môjho názoru pochopil, kým vyšetrovateľ je a vedel ho aj perfektne zahrať (predsa Alan zahrá všetko). Ani Medeleine, ktorá hrá hlavnú protagonistku deja, mladú spisovateľku detských kníh, ktoré znejú podľa vyšetrovateľa veľmi protištátne, sa nenechá zahanbiť a obaja títo herci stvorili dielo, na ktoré sa dlho spomína. A obaja medzi sebou vedú dialóg, strhujúci dialóg. Plný mrazivých odhalení, je dôvod prečo je práve tento Interrogator na scéne práve s ňou. Má to svoje dôvody. No a film rozhodne nie je pre každého. Niekto sa bude však sťažovať na nudu, že sa tam nič nedeje, na dlhú stopáž, dlhé dialógy, ale miestami sa aj v tomto príbehu dá aj stratiť.A ten kto vydrží prvých dvadsať minút filmu, tak potom sa to rozbehne a naberie intenzite. Veď predsa chlapík, čo hovorí o politických omyloch, nemusí byť zlý? Alebo? Ten sadistický, psychopatický vyšetrovateľ vám nedá spávať. Áno hrá ho Alan, ale jeho stvárnenie postavy... Je tak hnusné, že budete mať dojem, že Hans Gruber je ideálny spoločník na poobedný čaj a že, Sherif z Nottingamu je úplne milý a dobrosrdečný chlapík. Čo sa týka filmu tak, najmä posledná tretina filmu mi prišla už trochu chaotická. Ale jedno je isté, z Closet Landu rozhodne nebudete mať dobrý pocit, aj keď si hovoríte, že ste dostatočne otrlý, lebo film vám ide pekne na psychiku a už nikdy nebudete chcieť videť prinajmenšom cesnak. Film však nesie posolstvo a to sa tiahne celým strastiplným príbehom, kedy budete mať stavy toho vyšetrovateľa zabiť, ale na druhej strane ho budete chcieť ľutovať, lebo je chudák, ktorý nevie sám so sebou žiť. Na záver: We must going to closet land.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Harry Potter si podmanil takmer celú generáciu uznávam (knihy, filmy ani nie). Keď sa teraz objaví Rowlingová a niečo spojené s Harrym Potterom (hoc vo výsledku to žiaden Potter není a ani nebude), tak ľudia šalejú. A toto je už len priživovanie sa na úspešnej značke. Samé efekty, všetko lieta, pomaly aj hlavy vybuchujú, ale príbeh nijaký, od nikam do nikam, v podstate. Videla som raz, dvakrát, ale kde nič tu nič (pointa je niekde tatam). Neupieram technickú stránku, hodnotím príbeh a dej, ktorý je o ničom. Stupídne dialógy, stupídne postavy, rádroby vtipné scénky, tu i tam nejaká pekná scénka čo urobila mierny dojem, ale inak nič.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Harry Potter, dnes už klasika. Technicky na tú dobu celkom dobre natočené (samozrejme ako film pre deti, že áno). Vidno, že dnešná technika bola ešte v začiatkoch, ale za to, to bola takzvaná poctivá filmárčina, kde sa ešte na počítače až tak spoliehať nedalo a väčšina bola poctivá ručná práca, čo dnes už vídame málokedy. Čo sa príbehu týka, nebudem ho rozoberať. Detský herci sú detský herci, na svoj vek podávajú adekvátne herecké výkony a istia to slávny britský herci ako Rickman či Maggie Smith. Predloha je ako kniha pre deti, tento film sa nedá brať inak, film pre deti a rodinu. Na dnešnú dobu však triky nikoho neoslnia (hromada pixelov ako trol, či famfrpál, ktorý vyzerá dosť umelo). Podľa mňa už triky neurobia dojem ani na tie deti, keďže v jedenástich pozerajú terminátory a podobné psychošiny. Mne prvý diel Harryho Pottera neučaroval ale ani neurazil, skôr celkom som bola príjemne prekvapená ako to na tú dobu tvorci zvládli.