FREM (2019)

Bohužel, režisérčina téměř geniální Bílá na bílé (s hlubokým filosofickým přesahem) učinila z FREMu pouhý vizuálně působivý předfilm. Některé motivy (prvoci, vesmír či dinosauři) mi evokují Malickův Strom života.

Kolik je tam hodin? (2001)

Je smrt konečnou stanicí nebo jen tou přestupní? Může v čase zármutku prodaná věc přesměrovat naše myšlení a směřování? Určují hodiny náš vnitřní čas či jej můžeme prostým posunutím ručiček ovlivnit? Je Paříž opravdu tak romantickým místem?

Vzdálený (2002)

Vzpomínky na nuznou minulost na tureckém venkově přiváží zavedenému fotografovi ve své skromné sportovní tašce i zapocených botách do velkoměsta zasněný příbuzný. Istanbul má být pro mladíka pouhým odrazovým můstkem pro lukrativní putování na zaoceánských obrech do vzdálených exotických končin. Možná, že poslední laciná cigareta vykřeše novou jiskru naděje pro vyhořelého umělce i nepraktického denního snílka.

Láska s rybou (1991)

Téměř zapomenutá crazy komedie, která se nebojí vystřelit si z důstojných a takřka nedotknutelných kruhů rybářů lidí i jejich nadlidského zakladatele.

Abrahámovo údolí (1993)

Zvolna plynoucí děj je společně se všudypřítomným hlasem vypravěče modernizovaným nástupcem narace klasických knižních titulů. Stejně tak i hlavní postavy nesou úděl tradičních románových představitelů ač toto srovnání samy popírají, aby jej skutečně odžily/vytrpěly. Jednotlivé epizody představuji milostná vzplanutí, zklamání a návrat citově nenaplněné Emy ke svému milujícímu manželovi, který jí není schopen poskytnout potřebný vzruch a romantiku. Jen obtížně lze jednotlivé epizody časově zařadit - vládne zde bezčasí, imprese a nostalgie. Oliveira namíchal fungující balzám na stresem a moderní dobou pocuchané nervy. Bravo!

Cathy Come Home (1966) (TV film)

Neuvěřitelná sociálně-moralistická (jak jinak) sonda Kena Loache do života nemajetných mladých rodin v prostředí britských velkoměst ve druhé polovině 60. let.

Hranice (2020) (studentský film)

Zvláštní uznání na mezinárodním filmovém festivalu Etiuda & Anima v polském Krakově.

Divoši (2017)

Vskutku interesantní nápad na nápravu křivd působených mužským plemenem na tom ženském. Bájný ostrov a věčný návrat v nápaditém snímku, kde se to hemží mořem umělých penisů a originálních scén a mimosmyslových výjevů.

Návrat hyeny (1973)

Příběhy jednoho afrického snílka v konfrontaci s realitou v takřka poeticko-naturalistickém hávu filmového experimentu.