Ned Kelly (2003)

Vše začalo zlovůlí a představou o všemocnosti představitelů viktoriánské policie. Když se Fitzpatrick se zlou potáže u nechtěných námluv, jeho policejní kolegové zahájí razii a vlnu zatýkání. Ned Kelly si svoji budoucnost nevybral, se svými bratry však odmítl nadále nečinně přihlížet násilí na rodině i přátelích. Stal se legendou australských dejin, hrdinou v očích prostého lidu, nepolapitelným zbojníkem a noční můrou policie. Po vzoru Jánošíka přesýpá kapitál opačným směrem, plení banky a obdarovává chudé. ● I z pohledu australskou historií nezasaženého člověka mi přijde postava Neda Kellyho v konfrontaci se zákonem vykreslena příliš černobíle. Nepochybuji o tom, že jeho skutečná morální hodnota se nacházela někde uprostřed. Touha ponechat Neda legendou však určitě nesnižuje hodnotu filmu, která má švih, rytmus i umě navozenu atmosféru konce 19. století. ║27.9.2009║

Killer (1989) odpad!

Někdo to zkrátka dělat musí. Jeffrey je chladnokrevný nájemný zabiják nepohodlných osob. V litrech vražedné krve však stále nebyla utopena protichůdná Jeffreyho vlastnost - soucit. Když při výkonu práce je střelným prachem v obličeji zasažena zpěvačka Jenny a takřka přichází o zrak, Jeff se stává jejím ochráncem a opatrovníkem. Profesionální zabijáci to však nemají vůbec lehké, nemůžou věřit nikomu a ničemu, dopadnout Jeffa usilovně touží inspektor Lee, umlčet ho navždy pro změnu jeho zaměstnavatel Johnny Weng. ● Whooops, idylka ze zabijáckého prostředí Killer se silně nepovedla. Přesně odměřený počet desítek padouchů padajících k zemi po salvě stovek vypálených patron. Smrtelně přesný a zároveň nesmrtelný Jeff, kterému vbíhají padouchové do zorného palebného pole dle přesného harmonogramu, aby nakonec padnul rukou svého úhlavního nepřítele. Hra na nenávist, pomstu a zároveň pevné přátelství jak vystřižená z idylických hollywoodských dojáků. Úsměvná naivní touha dostát svému slovu, i kdyby to byl poslední skutek v životě. Děkuji, nikdy více! ║26.9.2009║

Daredevil (2003)

Ve dne je slepým právníkem všech nevinných, v noci vykonavatelem právního zadostiučinění. Lidstvo je zachráněno novým spasitelem! Jako malý utrpěl Matthews Murdock nehodu, po zasažení toxickými chemikáliemi přišel o svůj zrak. Něco však také získal, zbývající čtyři smysly se enormně zlepšily a přibyla i schopnost ultrazvukové rezonance, díky které pohlíží na svět svým vlastním zrakem. Poté, co je svědkem zavraždění svého otce Jacka Murdocka, nepřemožitelného zápasníka, rozhodne se vzít právo a spravedlnost města do vlastních rukou. Největší hrozbu představuje obávaný Kingpin, vládce podsvětí a zločinu. Po mnoha letech marného pátrání a boje s padouchy, Matt potkává smyslnou dívku jménem Elektra Nacios, aniž tuší, že právě díky ní se bude co nevidět moci postavit svému odvěkému nepříteli. ● Na své slavnější předchůdce, supermany, pavouky a netopýry, sice snímek Daredevil nestačí, uchovává-li si však svůj osobitý přístup k hrdinovi s netradičními schopnosti, proč ne. Svůj díl sympatií si určitě zaslouží i hlavní záporák Bullsey, vrhač čehokoliv se smrtící přesností. Probít se ochrankou velmi chráněného Kingpina sadou ořezaných tužek je vizitkou zabijácké dokonalosti. A když Bullsey zrovna odpočívá, pohled pronikavě zelených očí Elektry by uhranul i slepého. ║26.9.2009║

Generace X (2005)

Obdivuhodně vykreslený způsob života obyvatel z luxusní čtvrti satelitního městečka, z nichž každý trpí některou z novodobých společenských chorob. Dean Stiffle, coby dospívající chlapec bez zájmu o pozornost kohokoliv, nalezne svého skoro přítele Troye oběšeného. Většina z žáků místní školy je zděšena, vyhasnul jejich jediný zdroj příjmu drog, bez kterých si svůj život nedokáží představit. Kdo jiný by však měl být schopen drogy sehnat, než-li Troyův skoro přítel Dean. A aby své rozhodování měl snazší, trojice vrstevníků unese jeho mladšího bratra Charlieho pod pohrůžkou smrti. Avšak ani studenti z jedné školy se vzájemně neznají, proto není divu, když namísto Deanova bratra unesou potomka stavební architektky. Terri je plně zaneprázdněna přípravou vlastní svatby se starostou města Michaelem, proto několik dní chybějící syn se zdá být podružnou záležitostí. Vše vrcholí rozhodováním Deanových rodičů, který z nich zavítá na svatbu starosty a který naopak na pohřeb Troye, konající se v sousedících domech ve stejný čas. ● Generace X pro mě určitě není absurdním dramatem ani černou komedií, ale hořkým nic neskrývajícím pohledem na současnou společnost nových osadníků, nemajících žádný vztah k novému prostředí ani lidem, se kterými prostor sdílí. Všichni postiženi prací, kterou již nejsou schopni s uchováním duševního zdraví zvládnout, nebo trpící nedostatečnou pozorností takto postižených rodičů, se nachází v různém stavu společenské nenormálnosti. Otázkou však zůstává, je v dnešní době vůbec někdo normální? Za předpokladu, že se sousedé mezi sebou vůbec znají, mezilidské vztahy jsou udržovány na nejvyšší možné míře povrchnosti a pouze do okamžiku, kdy je jakákoliv známost žádoucí. Prvek materialismu a luxusního rodinného domku, kterým se každá z rodin honosí, tvrdě přebíjí jakýkoliv náznak duševní hodnoty. A když někteří jsou znenadáni zasaženi terapeutistickým bestsellerem Dr. Stifflera, zcela je to vykolejí z rovnováhy. "Mám dojem, že jsme ho tak trochu unesli." "To není vtipné, Lee." "Chceš se dostat na lepší školu?" ║22.9.2009║

Rudé horko (1988)

Po oslabení vlivu železné opony na ruských pláních propukne hlad po kokainu. Policejní razie v Moskvě na vládce drogového podsvětí Viktora Rostaviliho však končí neúspěchem a smrtí několika pocitistů. Po jeho stopách se až do Chicaga vydává Ivan Danko, aby ho přivezl nazpět po úspěšném zatčení tamními policisty. Zásahem Viktorových kompliců však gangster prchá. Chce-li ho Danko opět lapit, nezbývá mu, než-li spojit své schopnosti se svérázným policistou Artem Ridzikem. ● Film Rudé horko je bezesporu podprůměrnou kriminálkou, stavící pouze na osobnosti v té době snad nejoblíbenějšího herce Arnieho Schwarzeneggera a kontrastu mezi režimy dvou světových velmocí umně vsazeného do dialogů hlavních představitelů. Vše ostatní ve filmu je jen prázdnou krabicí zabalenou v blištivém obalu. ║20.9.2009║

Deník nymfomanky (2008)

Poněkud odvážně pojatý příběh promiskuidní Valerie publikovaný na filmovém plátně. Již ve svých 15 letech Valerie došla k poznání, že nejlépe dokáže komunikovat s lidmi a poznávat je prostřednictvím hry s těly. O 13 let a nespočetně milenců později se však stupňuje hlodající nejistota v absenci jakéhokoliv vztahu, který nebude naplňován pouze sexem. V přijímacím pohovoru poznává šarmantního Jaime Rijase, který nedokáže odolat sex-appelu Valerie a rodící se vztah velmi rychle vrcholí společným životem v noblesním vyhlídkovém bytě mrakodrapu. Pohádka končí v okamžiku, kdy nalézá Jaimeho šňupajíc drogu s lehkou ženou v náručí. Vzbouření organismu po nedostatku něhy Valerie řeší nejlepším možným způsobem, stává se společnicí v noblesním pánském klubu. A žádný zaměstnanec nemůže být lepší než ten, který ji vykonává s chutí a vášní v sobě vrozenou. Valeiina babička však měla pravdu, ať ve svazku manželském nebo v bordelu, stále bude něčím majetkem. ● Nejprve jedna rada, koho pobuřuje už jen slovo nymfomanie, nechť se filmu vyhne šikokým obloukem. Já jsem však ve filmu skrz Valerii nalezl zcela jiný pohled na suxuchtivé ženy. Příběh byl velmi umně vykreslen a postaven na měnícím se přístupu k životu hlavní představitelky, uvědomění si přibývajících let a nutnosti životních priorit. ║18.9.2009║

Pravda o Charliem (2002)

Ve svízelné situaci se ocitá Regina Lambertová ve chvíli, kdy se navrací z rekreace a nalézá svůj byt kompletně vybílený. Při identifikaci svého zavražděného manžela Charlieho se z úst komisařky dozvídá o utajované minulosti. Ač překupník se starožitnostmi, Charlie měl za sebou bohatou vojenskou minulost. Regina poznává sympatického průvodce a pomocnou ruku v nouzi Joshuu Peterse, je oslovena vládním agentem a zároveň ji sleduje trojlístek vojenských veteránů. Ti všichni prahnou po jediném. V Sarajevu zpronevěřil Charlie zásilku diamantů, která měla sloužit jako výkupné, a všichni podvedení se nyní snaží přesvědčit Reginu, aby diamanty nalezla. ● Již námět filmu Pravda o Charliem neoplývá originalitou, jeho zpracování je však úděsné. Tam, kde bych očekával výraznou rivalitu mezi hledači diamantů, stávají se z nich pomalu dobří přátelé. Joshua Lambert změní své jméno i kabát za film tolikrát, že jsem se místy začal ztrácet. Vrchní komisařka je silně antisympatická a vše je zabaleno v naivním hávu idealismu vždy-dobrého-konce. S trochou nadsázky, snad nejpůsobivější postavou je stařík zpívající francouzské šansony, který však do konceptu filmu vůbec nezapadá. ║13.9.2009║

Soupeři (2005)

Korea se rozhodla uchvátit filmový svět netradičně pojatým akčním filmem. Jenže ouha, z najatého scénáristy se vyklubal choreograf. Stabilita země v 15. století je vážně ohrožena záplavou falešných mincí mezi prostým lidem. Nikdo si již není jistý, zda-li právě on se nestává cílem podvodu, všude vládne chaos a strmá inflace. Strůjce podvodu má odhalit skupina vládních vyšetřovatelů, v čele se svéráznou bojovnicí Namsoon a jejím učitelem. Situace se však vyhrocuje v okamžiku, kdy do hlavního dění začne svým mečem promlouvat tajemný Bezejmenný, muž oděný v černé kápi a s uhrančivým pohledem. Jeho rukou padají k zemi všichni podezřelí, až zůstane pouze jeho stvůrce a hlavní podezřelý: kancléř Tsung. ● Asijský film Soupeři je ztělesněním něčeho pro mě doposud na filmovém plátně nevídaného. Mnoho scén v šíleném střihu 10 záběrů za sekundu vzápětí přechází v několikasekundový statický záběr. Extrémní odlišnost dvou hlavních hrdinů, kteří v sobě pozvolna nalézají zalíbení: povahově labilní a výbušná Namsoon, stoicky klidný a ze svého klidu nevyrušitelný Bezejmenný. Soupeři je sice kontroverzním snímkem, se svým hodnocením se však klaním k názoru těch, které film uchvátit. Již kvůli odlišnosti a zcela jiného pohledu na možný způsob natočení akčního filmu stojí za shlédnutí. Bojové scény namísto obvyklé brutality jsou ztělesněním pohybových kreací, aktéři mají v nohách jistě mnoho hodit baletu, neopakovatelných záběrů kamery a často smyslu pro symetrii. To vše se odehrávající v zasněženém prostředí pagod, asijských domků či kamenných chodeb. ║13.9.2009║

Světák (2006)

Jack Giamoro je zvíře. Neúprosný manažer stojící v čele jedné z nejprestižnějších filmových agentur zastupujících slavné hollywoodské herce. Hýbe filmovým světem, kráčí přes mrtvoly padlých konkurenčních agentur a práce je jedinou činností, kterou ve svém světě zná. Snad právě proto jeho žena Nina ve slabé chvilce podlehce svodům jednoho z nejvýznamnějcích klientů agentury a vyspí se s ním. Mezi Jackovi vlastnosti určitě nepatří dar odpouštění, Ninu se svými věcmi vyhazuje ze svého domu. Paralelně s touto událostí dochází na terapeutický kurz impulzivního přednášejícího, který jim stanový napsat deník o svém životě, svých pocitech a skrytých tajemstvích. Jack má také spoustu nepřátel, jednou z nich je Barbi Lingová, které se neúspěšně ucházela o záštitu agentury. A když se jí podaří zmocnit Jackova deníku, je rozhodnuta zveřejnit všechna Jackova tajemství, podvody i lži, kterých se dopustil před soudem. ● Ben Affeck ve své možná životní roli odvádí heroický výkon a roli zvířete zvládnul skvěle. Již bych však byl na pochybách, zda-li bylo opravdu nutné zakomponovat do filmu Světák i jeho otce. Scény, ve kterých tančí před akváriem či se v něm potápí mi přišly krajně trapné. ║6.9.2009║

Zkouška věrnosti (2001)

Charles Le Blanc zdá se být mužem, kterému nic nechybí ke štěstí. Coby stavební investor si užívá blahobytu, s ním spojeného vlivu na vysoce postavené osoby, a rodinné štěstí nalézá v milující atraktivní ženě Lilly. Má však také pochyby. Je uvěřitelné, aby stárnoucího muže skutečně mohla milovat mladá a krásná žena a za všech okolností mu byla věrná? Charles se rozhodne deptajícím pochybám učinit přítrž, jeho nástrojem se stává mladý truhlář Jimmy Mulet s nabídkou, kterou nelze odmítnout. 50 tisíc $, podaří-li se mu svést jeho ženu, se kterou by se bez váhání vyspal i zadarmo. Milostný trojúhelník je však ovlivněn zásahem dalších osob, ať již soukromého detektiva Blateze monitorujícího každý moment zkoušky věrnosti, nebo loajální sekretářky. Nevinná hra se záhy všem zúčastněným zvrtne a rázem si nemůžou být jisti ani svým životem. ● Film Zkouška věrnosti určitě ubíhá po pro mě netušených kolejích a mnohem více prostoru je věnováno rozvoji jednotlivých osobností. Misky vah se převažují tu na jednu, tu na druhou stranu každého z hráčů a vítězství v emoční hře plné intrik je jen malou náplastní na ztrátu nejbližšího přítele. Jako zajímavý a přínosný filmový počin vnímám vynechávání "vynechatelných" částí pasáží: Lilly nemůže nastartovat své auto, spatří však na parkovišti opodál Jimmyho nakládajícího nákup do kufru svého auta. V dalším záběru již Jimmy odnímá startovací kabely od autobaterie. ║4.9.2009║