• Fantasy

Buffy, přemožitelka upírů - Já robot, ty Jane (1997) (epizoda)

Tak išlo o podarené skombinovanie fantasy a sci-fi žánru. Celkom zaujímavé spracovanie témy, či sú lepšie knihy alebo počítače. Nejaký ten filozofický presah sa tam nájde. Trošku na zamyslenie. Démon v počítači bol fajn. Willow bola skvelá. Buffy bola tiež parádna. Na scénu nám nastupuje Jenny Calender, čo automaticky dáva možnosť vzniku zaujímavého vzťahu medzi ňou a Gilesom. A páčilo sa mi vysvetlenie Gilesa na konci, prečo uprednostňuje knihy. Gilesova nedôvera v modernú technológiu je velice vtipná.

Buffy, přemožitelka upírů - Angel (1997) (epizoda)

Počiatok Buffyinho prvého upírieho romániku. Tak dianie sa primárne sústredila na tajomnú postavu Angela. Som rád, že dostal konečne o niečo viacej priestoru, ktorý si naprosto zaslúžil. Vďaka dlhšie strávenému času s ním, získala jeho postava na patričnej hĺbke a tiež nám bolo odhalené jeho najväčšie tajomstvo. Jedná sa o dosť komplexnú postavu, ktorá si ma naplno získala. Kvôli odhaleniu, že Angel bol celú tú dobu upírom, sa naozaj skomplikoval vzťah s Buffy. A ešte k tomu všetkému Angel nie je obyčajným upírom, narozdiel od ostatných má aj dušu, kvôli ktorej má výčitky svedomia. Buffy sa ocitla v ťažkom rozpoložení a mala pred sebou vskutku neľahké rozhodnutie. Zvíťazia buď city, ktoré ku nemu prechováva alebo povinnosti, ktoré plynú z toho, že je Slayer. Našťastie zvíťazila láska.

Buffy, přemožitelka upírů - Smečka (1997) (epizoda)

Chudák Willow :(. Bolo mi veľmi ľúto vidieť takto smutnú Willow. Jej tvár neskrývala sklamanie. Toto si vážne nezaslúžila.

Buffy, přemožitelka upírů - Nikdy nezabíjej kluka na prvním rande (1997) (epizoda)

Každá jedná scéna medzi Buffy a Gilesom bola skutočne skvostná. A jeho záverečným povzbudivý rozhovor s Buffy mal niečo do seba. Giles jednoducho vie, ako má chytro vybrať slová. A scéna na márnici bola riadne desivá a mrazivá. A žiarlivý Xander a Angel boli k popukaniu. 7/10

Buffy, přemožitelka upírů - Čarodějnice (1997) (epizoda)

O niečo slabší diel ako úvodný dvoj-epizódny prológ. V tejto epizóde sme preskúmali samé zaujímavé nadprirodzené javy, ako napríklad samovoľné vzplanutie človeka, prevtelenie a mnohé iné. Nádych okultizmu, ktorý so sebou čarodejníctvo prinieslo, síce neurazilo, ale ani nijako extra nenadchlo. Aspoňže ten nečakaný plot twist stál za to a dodal príbehu nový a nevídaný rozmer. Buffy je stále skvelá a aj Giles bol fajn.

Buffy, přemožitelka upírů - Žně (1997) (epizoda)

Pokračovanie prológu sa nieslo na podobnej note ako samotný úvod. Mytológia sa prehlbuje, dej naberá spád a akcia sa stáva čoraz viacej podmanivejšou. Len sa mi moc nepozdáva nápad, hneď takto na začiatok zahrnúť apokalypsu do príbehu. Buffy sa nám konečne naplno predviedla, boj s upírmi mal šmrnc. Atmosféra bola temná a bol citeľný ľahký nádych horrorovosti. Celková štylizácia a pojatie seriálu je úžasná. A vážne sa mi pozdáva premisa, že celé to mesto je záhadne spiaté s mágiou, keďže sa nachádza na nejakom tom pomyslenom bode, kde sa pretínajú prúdy mystickej energie. Z tohto bezpochyby vyžaruje potenciál. A tiež som celkom zvedavý na postavu Angela, ktorá oplýva tajomnom. A Gilesova zapálenosť jr obdivuhodná, Willow a Xander sú skvelý pomocníci. 7/10

Buffy, přemožitelka upírů - Vítejte v bráně pekelné (1997) (epizoda)

“In every generation there is a chosen one. She alone will stand against the vampires the demons and the forces of darkness. She is the slayer.” A som zase na začiatku, úvod bol podarený a javí sa veľmi sľubne. Som rád, že sa vraciam späť k svojim milovaným postavám. Bolo úžasné sledovať úplne začiatky. Mladá Buffy je prekrásna, prvýkrát sa zoznamujem s povinnosťami, ktoré plnú z toho, byť Slayer. Tiež sa dozvedáme nadšenom Gilesovi, ktorý je jej Watcher. A rovnako sa zoznamuje s Buffyinmi vernými priateľmi a to s roztomilou a sladkou Willow a zábavným Xander. A tiež nesmiem zabudnúť na tajomného Angela, jeho prvé stretnutie s Buffy je bolo nezabudnuteľné. Ide o podarené, dobre štylizované dark fantasy s bohatou mytológiou. Síce školský život je taký planý a ničím výrazne neohromí, ale keď sa vydáme do sféry nadprirodzená, hneď to má niečo do seba. A napínavé scény sú skvelo ozvučené, čo len dodáva na ľahko horrorovej atmosfére. 7/10

Buffy, přemožitelka upírů - Ticho (1999) (epizoda)

Nemám slov! Wow! Úžas! Senzácia! Neskutočne unikátna a nápaditá epizóda, ktorá si u mňa plne zaslúžila výsostne postavenie. Toto bol skutočne originálny a mimoriadne jedinečný nápad, ktorý sa len tak nevidí. Celá epizóda takmer bez jediného slova, ja proste žasnem. Príchod strašidelných The Gentlemen so sebou priniesol nevídanú dávku ticha. Tým, že všetkých obrali o hlas, zmenil sa kompletne celý tón vyprávania. Príbeh sa v omnoho väčšom merítku sústredil na zvukovú stánku, ktorá naprosto vynikla. Ozvučenie bolo vážne skvostné, prenikavé a samotným scénam dodal príznačný šmrnc. Nemá epizóda spolu s mrazivou atmosférou utvorili pre mňa nezabudnuteľný zážitok a jedná sa o jednu z najdesivejších epizód celého seriálu. A tiež sa nám predstavila Tara, ktorá si hneď získala pozornosť od Willow. “Can't even shout. Can't even cry. The Gentlemen are coming by. Looking in windows, knocking on doors... They need to take seven and they might take yours... Can't call to mom. Can't say a word. You're gonna die screaming but you won't be heard.”

Buffy, přemožitelka upírů - Něco modrého (1999) (epizoda)

Je milé, ako sa Spike necháva rozmaznávať od Buffy. Buffy ho krásne kŕmi a on sa len cíti pohodlne, pretože sa oňho niekto tak pečlivo stará. Sem tam prehodí nejaký ten žartík alebo citovo vydiera, provokuje a manipuluje. Ale ináč ide všetko hladko. Až do chvíle, kým sa Willow neuchýli k mágii. A páči sa mi, ako je Spikey všímavý, bol to práve on, ktorý si všimol, že Willow sa nachádza na úplnom dne. Prechádza si mnohým, stále ešte trúchli a smúti a to všetko ju viedlo ku riadne bláznivemu kúzlu. To bolo teda šialenstvo a nehovorím iba o tích démonov ktorích Xander priťahoval. Spike požiadal Buffy o ruku, to bol naprosto boží moment. Celé ich zasnúby boli úplne k popukaniu, všetko sa to udialo tak rýchlo. Ich vzťah nemal chybu, veľmi som sa nasmial. A nakoniec dostal Spikey aj sušienku. “This is the crack team that foils my every plan? I am deeply shamed.”