• Fantasy

Temný rytíř povstal (2012)

Ohromujúce zakončenie The Dark Knight trilógie. Vskutku išlo o odvážne nalozenie s postavou Batmana. Nové postavy boli úžasné, hviezdné posili nesklamali. Napätie sa dalo priam až krájať, naozaj nedalo ani chvíľu vydýchnuť, príbeh ma naprosto pohltil a nechal som sa len unášať neustále stúpajúcou sa gradáciou. Bolo vážne pôsobivé sledovať rozklad ľudskej spoločnosti, to, čo dokáže spraviť strach s morálkou a hodnotami bežných ľudí. Nádej na spásu síce stále je, ale je čoraz viacej upozadená. Témy su skutočne silné a myšlienkami, ktorá sa týkala posilňovania ľudského ducha, bolo ozaj silná.

Temný rytíř (2008)

Nolan nám predviedol niečo neskutočné! Išlo o vskutku excelentné pokračovanie, ktoré niekoľkonásobne predčilo svojho predchodcu po všetkých možných stránkach. Joker je najväčším ťahúňom celého filmu. Herecký výkon naprosto predal túto postavu, ide z neho strach, má jasné ciele a motiváciu a pritom stále ostáva záhadou a to všetko z neho robí jedného z najlepších (pokiaľ nie vôbec najlepšieho) a najikonickejších záporakov všetkých čias. Nápaditá akcia, stále stúpajúce napätie, temná atmosféra Gothamu, skvelo plynúci príbeh, dobre fungujúce zvraty a filozofický presah, to všetko sa skrýva pod týmto parádnym počinom, ktorý nemá obdoby. Nolanova studňa nápadov bola naplno využitá. Tento film je jednoducho masterpiece, je proste úžasné, ako sa z akčnej komiksovky vykľula spletica žánrov Thriller/Krimi/Dráma, ktoré majú dychberúce tempo a oplývajú napätím, ktoré vám do posledného momentu nedá vydýchnuť. Každá jedná akčná sekvencia stojí za to a niečím špecifickým vyniká a Christopher Nolan sa s nimi vyhral až pokým ich nepriviedol do samej dokonalosti. Herecké výkony, kvalitný scenár a brilantné dialógy sú ďalším faktorom toho, prečo sa The Dark Knight tak veľmi podaril. Réžia je bezchybná, práca s kamerou je pôsobivá a všetko je nasnímané tak, aby vynikli detaily, ktoré pridávajú na hodnote daných scén a patrične obohacujú celkový príbeh. Audiovizuálne prevedenie, ako inak, skutočne spektakulárne. A posledné, čomu by som sa chcel venovať je presah a odkaz tohto veľdiela. Predstavuje nám náhľad do psychiky človeka, ako dokážu ťažké rozhodnutia a náročné situácie neuveriteľným spôsobom rozpoltiť človeka. Ukazuje nám rozpoloženie ľudskej osobnosti a kam nás šialenstvo, paranoja a anarchia môže dostať. Joker sa snažil vyvolať chaos, ale Batman zastával názoru, že sa na ľudí ešte stále dá spoľahnúť. A preto si stojím za tým, že nešlo primárne o akciu, ale o konflikt dvoch ideí, dvoch protirečiacich sa názorov. To z toho robí tak vzrušujúci psychologický Thriller, v ktorom sa stretnú dvaja velikáni.

Batman začíná (2005)

Senzačný úvod do legendárnej The Dark Knight trilógie. Hneď prvé do vás udrie to hviezdné obsadenie, ktoré skutočne dokáže potešiť. Temnú atmosféru, ktorou dýcha mesto Gotham, sa podarilo navodiť bravúrne. S akciou sa Nolan vyhral excelentne, je realistická a dobre vyzerajúca. A na konci nám Nolan teasuje Jokera samotného.

Počátek (2010)

Masterpiece! "Dreams come true". Neskutočne komplexný film, kde sa sny stanú skutočnosťou. Snímok nás zavedie nielen na rôzne miesta na svete ale aj do intímneho a nekonečného sveta snov. Kde je ťažké odlíšiť sen od reality, všetko sa dá prekrútiť a nie všetko môže byť také, ako sa na prvý pohľad zdá. Jediná myšlienka dokáže budovať mesta, pretvoriť svet alebo zmeniť zaužívané pravidlá. Ide o vskutku prevratnú myšlienku, ktorá nemá obdoby. Bezpochyby najlepší a najviac prelomový počin od legendárneho a všetkými uznávaného režiséra Christophera Nolana a dovolím si povedať, že ide o jeden z najlepší filmov vôbec, pre mňa osobne ten najlepší. Tomuto sa jednoducho vraví filmové umenie! Pokiaľ je niečo bezchybné, tak je to práve Inception. Postavy, ktoré si sám vytvoril, siahajú až do hĺbky ich mysle a zápasia so svojimi nepríjemnými spomienkami. Hviezdne obsadenie ako prvé udrie do očí a na čele toho bravúrny Leonardo DiCaprio. Je to práve jeho postava, ktorá ťahá celý príbeh dopredu. Ide o skúseného zlodeja, ktorý je absolútna špička v nebezpečnom umení tzv. "Extraction", t.j. krádež cenných tajomstiev z hĺbky podvedomia počas snenia, kedy je myseľ najzraniteľnejšia. Len keď na to pomyslím, som z tohto neskutočne originálneho nápadu naprosto unesený a keď to už to mám možnosť vidieť v reálu, dokážete si predstaviť, v akom úžase a eufórii sa momentálne nenachádzam. Ale nie je to iba epický epos, ktorý pracuje s fascinujúcimi témami a dychberúcim vizuálom. Nie, je v tom omnoho viac. Príbeh má pochopiteľne patričnú hĺbku, filozofický presah a čo najmä, máme možnosť sa emocionálne vžiť s postavami. Emocionálna stránka výrazne dopomáha k utvoreniu celkovému dojmu z tohto veľdiela a vďaka tomu máme možnosť lepšie pochopiť motivácie daných postáv, najmä Cobba v podaní DiCapria. K vizuálnej stránke filmu by som chcel povedať následujúce. Tento mimoriadne nápaditý počin stavil na úchvatné triky, ktoré v kombinácii s pestrými lokáciami dotvárajú nadpriemerný vizuálny zážitok. Naše sny sú neohraničené, čo je v tomto prípade naprostou výhodou. Kreativita nemá medze. Studňa nápadov nikdy nevyschne. A fakt, že ona mentálna misia sa uskutočňuje v niekoľkých snových vrstvách, je proste spektakulárna. Inception je skrátka jeho svet a my sme boli doň len pozvaní, ale to tým najviac opulentným spôsobom, aký vás len môže napadnúť. Svet snov vás proste naplno pohltí a nepustí, nedá vám vydýchnuť až do posledného momentu. Na konci budete za každých okolností odpálený a aj po konci vám vaše mozgové závity nedajú oddýchnuť. Nolan tiež pritlačil na pompéznosť jednotlivých scén, využil časté spomalené zábery a senzačne si pohral s našou fantáziou, no zároveň ho nič neobmedzovalo pri písaní dialógov. Príbeh je komplexný a scenár je skutočne kvalitný, naozaj nemá obdoby. O réžií, kamere, strihu a nasnímaní jednotlivých scén sa nedá inak, ako hovoriť o absolútne precíznej remeselnej stránke. Film vyniká originálnym scenárom, spracovaním a spôsobom, akým Nolan tému uchopil. Dokonale prepojil niekoľko dejových vizuálne nápaditých a akčných línií, z ktorých nespustíte oči a čo je dôležité ani na chvíľu nevypnete mozog. Nolan vytvoril svoj vlastný do seba uzavretý vesmír s prepracovanou mytológiou a určil jeho pravidlá. Popri tom neustále odhaľuje jeho fikčnú povahu, krehkosť a záludnosť jeho zjavnej konštrukcie. Všeobecne neznáme fakty o snoch, nad ktorými sme sa nikdy nezamýšľali, boli akýmsi odrazovým mostíkom k funkčnosti a zrozumiteľnosti tohto sveta. Všetky tieto súvislosti z môjho pohľadu nestrácajú logiku, takže táto snová misia sa dokonale uzavrie. Summa summarum, ide o akčný, mysteriózny špionážny thriller, v ktorom ako miesto zločinu figuruje ľudská myseľ. Sledovať sen vo sne je nezabudnuteľný zážitok a v tomto snímku si toho užijete viac než len dosť. 100%

Tiché místo (2018)

Neskutočne atmosférická podívana prepracovaná po všetkých stránkach. Napätie je tak skvelo budované, že vám nedá ani na sekundu vydýchnuť. Zápletka je mimoriadne originálna, čo len kvitujem. A herecký výkon Emily Blunt je ohromujúci. Nemám slov.

Rozčarování (2018) (seriál)

Naozaj úžasne vymyslený fantasy svet, ktorý nám môže ešte veľa vecí ponúknuť. Seriál je vizuálne podmanivý, plný detailov a animácia je jednoducho božia. Po obsahovej stránke je to o niečo slabšie, dejovo vie seriál upútať, ale miestami sa dej ozaj vlečie a fázovanie býva často narušované, čo je žiaľ strašná škoda. Zatiaľ hodnotím seriál na krásnych 80%, ale to sa ešte môže stále časom zmeniť, seriál Disenchantment má rozhodne veľký potenciál do budúcna a ja sa už veľmi moc teším, čo nám všetko ešte odhalí a ukáže.

Hra o trůny - Železný trůn (2019) (epizoda)

A je to tu, všetkými dlho očakávaný koniec jednej veľkej dlhotrvajúcej epickej fantasy ságy. Boli to ozaj dobré časy. Rovnako ako vy, som sa aj ja, do fikčného sveta Západozemia neskutočne zažral a nemohol som sa dočkať tohto konca, tohto vytúženého vyvrcholenia seriálu, ktorý my tak strašne veľmi utkvel v pamäti. Ktorí z nás by si to niekedy pomyslel, že sa raz budeme musieť rozlúčiť so svetom, ktorý je odlišný od všetkého, čo sme doteraz poznali, ale aj napriek tomu, bol tento svet tomu nášmu, tak veľmi podobný. Svet, ktorý odráža realitu, takú aká je. Svet, ktorý si na nič nehraje. Tento seriál sa vyvaroval bežne daným pravidlám, vždy si išiel po svojom, vždy si našiel svoju vlastnú cestu, ako sa má odvyprávať príbeh. Nikdy sa neznížil na takú nízku úroveň, aby sa tu vyskytovali bežne zaužívané klišé, ktoré poznáme s iných filmov a seriálov. S týmto geniálne vymyslením svetom so sviežim nádychom fantasy sa budem musieť bohužiaľ rozlúčiť, so svetom plný tajomstiev a záhad, svet, ktorý sa uberá vlastným smerom, svet, ktorý dýcha realistickosťou. Ja osobne som nikdy nebol zástancom toho, aby seriál Game of Thrones, bol postavený na dobre vyzerajúcich bitkách, vždy som radšej preferoval kvalitne napísané dialógy, politikárčenie, intrigy, zrady, zvraty a nečakané úmrtia našich obľúbených postáv. Každodenný strach o hlavné postavy, bol silným ťahúnom tohoto seriálu a na svete je bohužiaľ veľmi málo podobných projektoch, ktoré sa oprávnene odvážia v tebe vzbudiť obavy a strach o hlavnú postavu alebo dokonca aj o celé skupiny hlavných postáv. Napätie a umenie zachádzať zo smrťou seriál Game of Thrones už bohužiaľ načisto stratil. Hra o Tróny nikdy nebola postavená na epickej zložke, ale na kvalite deja a príbehu, na kvalite postáv a na ich charakterom vývoji. A ten nami milovaný seriál v svojej originálnej podobe je žiaľ mrtvý :(. Čo seriál Game of Thrones nedokázal? A to byť rovnako konzistentný od začiatku až do konca, to tento seriál žiaľ nezvládol. Čo je naozaj veľká škoda, snáď to GRRM zvládne zo svojou knižnou sériou lepšie ;). Ale späť k tejto finálnej epizóde. Nie príliš uspokojivé a dôstojne ukončenie jednej veľkej a epickej fantasy ságy. Bohužiaľ, tento koniec neprekonal moje očakávania, ale to nevadí. Ako bolo dopredu avizované, horko-sladký koniec skutočne nastál. Musím uznať za pravdu to, že ako finále tejto tragickej série to nebolo dostačujúce. Je mi vopred jasné, že ukončenie tejto dlhotrvajúcej série nepoteší každého, čo je naozaj veľká škoda :(. Každopádne som rád, že sa s týmto svetom nelúčime navždy. Už sa moc teším na ďalšie príbehy zo Západozemia. Zatiaľ však nie je potvrdené, či spin-off seriály dostanú zelenú, a tak dúfajme, že všetko dobre dopadne, a my sa tak dočkáme ďalšieho podareného seriálu. Nateraz sa lúčim s týmto úžasne vymysleným a nádherne spraveným fantasy svetom. Niečo končí, niečo začína ;).