• Fantasy

Ztraceni - Není nad to být doma: 3. část (2008) (epizoda)

Mimoriadne pôsobivá epizóda! Situácia, ako aj vo vrtuľníku, tak aj na lodi bola maximálne vypätá. Cestou na loď začalo z vrtuľníku unikať palivo, preto Sawyer obetovo zoskočil. Na lodi plnej výbušnín nebolo o nič lepšie. Explózia bola enormná, chudák Jin a Sun. Nič z toho by sa nestalo, keby Ben netúžil tak zúfalo po pomste. Ukázalo sa, že tá podzemná stanica slúžila na experimentovanie s cestovaním v čase a v priestore. Ben potreboval premiestniť ostrov za každú cenu a dokonca bol ochotný sa obetovať. Ten jav, keď ostrov z ničoho nič zmizol bol neskutočne fascinujúci. Po tomto kolosálnom úkaze, už nebolo možné pristáť na ostrove. Úžas, ako fakshforwardy zapadli s aktuálnym dianím a krásne sa to zacyklilo. Zaujímavé, že po opustení ostrova sa aj tak musia vrátiť späť. A John v rakvy. Wow!

Buffy, přemožitelka upírů - Outsider (1999) (epizoda)

Zatiaľ suverénne najlepšia epizóda, ktorá sa sústredila na Xandera. Xander bol naprosto boží, ako komický prvok fungoval perfektne. Žiaľ, nikto spätne neocení jeho malé, ale zábavné dobrodružstvo, kde sa zaplietol s mŕtvymi, síce to nebolo v takom obrovskom merítku, ako záchrana sveta, ale Xander si našiel svoje a neláme si s tým ďalej hlavu. Postrádateľný Xander nemusí moc zapadať do Scooby Gangu v porovnaní s takou Buffy a Faith, ktoré sú Slayers, Willow je čarodejnica a Oz je vlkodlakom, ale Xander sa už tým netrápi. Ani uštipačná Cordelia ho už nevyvedie z miery. Táto epizóda o tom, ako Xander hľadá sám seba, bola neskutočne unikátna. Aj keď po celý čas hrozí obrovské nebezpečenstvo, pretože sa má znovu otvoriť brána pekla, celá epizóda je ladená do dosť odľahčeného a vtipného tónu.

Ztraceni - Za zrcadlem (2007) (epizoda)

Nemám slov! Proste wow! Z toho konca som vážne zmätený a zároveň v naprostom úžase. Toto je ten moment, kedy nám na scénu nastupujú flashforwardy.

Constantine (2005)

Constantine v podaní Keanu Reevesa je úžasný a jeho vymietanie diablov a démonov pôsobí naprosto badass, presne tak, ako sa patrí. Atmosféra je správne temná, z filmu je cítiť, že sa jedná o komiksovu žánrovku a to konkrétne o dark fantasy horror. Démonológia a biblická mytológia sa odráža v každej jednej scéne a snímok z týchto prameňov čerpá veľmi dobre.

Příchozí (2016)

Veľmi silný Sci-Fi počin, je to komornejšie, dosť sa pri tom rozmýšľa a to sa mi na tom práve aj tak veľmi páči. Príchod mimozemšťanov nie vždy automaticky znamená inváziu, toto je omnoho iný a dovolím si povedať, že aj realistickejší pohľad na vec, ktorý nám ukazuje, ako by v skutočnosti (samozrejme čisto hypoteticky) prvý kontakt s mimozemskou civilizáciou mohol prebiehať. Kvôli citeľnému sústredeniu sa na lingvistiku je tento počin o to unikátnejším zážitkom. Je úžasné, ako chápanie jazyka utvára naše vnímanie reality a času.

Spectre (2015)

Úctihodné pokračovanie. Konečne som opäť cítil tú vášeň z toho, že sa objavila skutočne významná žena v Bondovom živote. Chémia medzi Danielom Craigom a Léa-ou Seydoux je vážne podarené a naozaj skvelo funguje.

Skyfall (2012)

Škótsko a scény v ňom boli to doposiaľ najlepšie, čo nám Bond predviedol. Celá tá záverečná akčná sekvencia mala neskutočné grády. Nechýbalo napätie, skvelo vybudovaná atmosféra, obdivuhodná choreografia a dychberúca prestrelka so všetkým všade.

Tenet (2020)

"Don’t try to understand it. Feel it." Toto sú tie kľúčové slová, ktorými nesie celý film. Nepochopiteľný film, to vôbec, za tým si stojím, zmätočný, samozrejm, čo iné sa dá od Nolana čakať. Aj keď v tomto prípade to už bolo za čiaru. Popravde, takto som sa ešte nikdy pri žiadnom filme nestrácal. Nejedenkrát som si pripadal zmätený a naprosto stratený v slede udalostí. Za cenu maximálneho sústredenia sa to pochopiť určite dá, o tom žiadna. Tenet si od vás vyžaduje maximálnu koncentráciu, musíte zapojiť všetky mozgové závity. Ale verte mi, stojí to za to, film sa Vám za pozornosť odmení. Nejedná sa o priamočiare rozprávanie, ktoré tak ľahko poberáte. Aby ste toho dosiahli, musíte si to zaslúžiť. V žiadnom prípade ani na chvíľku nesmiete prestať dávať pozor, inač už nemáte šancu sa chytiť. Ide o neskutočne komplexný príbeh, ktorý sa tým, ako sa dej neustále ženie dopredu, sa stáva čoraz viacej a viacej spletitejším. A v tom okamžiku, keď sa začnú premiešavať oba prúdy času, je to skutočne ťažko vstrebateľné. Jednoznačne najväčším problémom je nejednotnosť Timelineu a Storylineu, čo je pochopiteľné keďže sa jedná o kvázi cestovanie v času, teda časovú inverziu, aby som bol presnejší, a presne takéto nelineárne odvyprávanie celkového deja vedie k určitým nejasnostiam. Pre človeka skrátka nie je prirodzené pozorovať to, ako čas plynie naopak. V základe išlo o skvelo štylizovaný Sci-Fi špionážny thriller, ktorý je tak prepletený, že budú nad ním diváci rozmýšľať ešte celé roky. . Nolan prišiel s naozaj senzačným nápadom, ktorý naplno obdivujem. So zákonitostiami tohto sveta sa vyhral na výbornú. Základným elementom tohto sveta je mnou vyššie spomínaná časová inverzia. Čo to je a ako to funguje? Inverzia času spočíva v tom, že niektoré predmety zažívajú tok času naopak. Napríklad, náboje nestrieľaš, ale chytáš späť do zbrane. V podstate zažívaš sled udalostí naopak. Od konca po ich začiatok. Týka sa to aj inverzných ľudí, áut a iných objektov. Vďaka tomu ťa čaká hneď niekoľko okulahodiacich záberov a originálnych nápadov v akčných scénach. Hrátky s časom boli inovatívne a neuveriteľne originálne prevedené. A bolo vskutku pôsobivé sledovať, ako sa tie rôzne časové linky krásne zacyklili. Po tej scéne som zostal v naprostom úžase. Tu sa ukazuje to práve Nolanove režisérske remeslo. Žiaľ, ale musím pripustiť to, že dochádza ku časopriestorovému paradoxu. Remeselne sa jedná o nezabudnuteľný snímok, efekty sú praktický nulové, všetko je pekne natočené také, aké to v skutočnosti je. Akcia je realistická, uveriteľná a krásne je do nej zakomponované to čaro, ktoré plynie z tých rôznych časových prvkov. Za zmienku určite stojí hneď otváracia scéna, ktorá od začiatku sľubuje intenzívny filmový zážitok. Ďalšia scéna, ktorú nesmiem nechať bez povšimnutia, bola automobilová naháňačka, ktorá bola skutočne excelentná. Celá táto akčná sekvencia bola napínavá až do konca. Výprava je veľkolepá, je z toho proste cítiť, že je to drahé. A to nie iba z jednotlivých lokácií, bohatej expozícii a rôznych kulís, ktoré sám režisér vybudoval. Lode, člny, skútre alebo to, ako nechal odpáliť lietadlo, ale aj tie obleky, to všetko sa podpisuje na tom enormnom rozpočte. Hudba opäť uchvátila. Vizuálne prevedenie je ohromujúce a velice zaujímavé. Veľmi ma nadchlo, ako sa Nolan snažil vyvarovať pomocou rôznych farieb, konkrétne modrej a červenej, ktoré sa dávajú krásne do kontrastu, akým sa čas momentálne hýbe. Nádherne to vyniklo pri scéne s výsluchom alebo na hodinkách pri záverečnej monumentálnej bojovej scéne. Réžia a kamera je precízna a naplno ma pohltilo, s akou pedantnosťou až puntičkárstvom bol snímok natočení a dôkladne nesnímaný tak, aby vynikli detaily. Opomenúť nesmie ani bohatý ansámbl postáv, ktoré stvárnili úžasný herci. Naozaj vedia hrať a svojim výkonom dokázali snímok predať. Za zmienku určite stojá vynikajúci John David Washington v hlavnej roli, bravúrny Robert Pattinson, skvostná a prekrásna Elizabeth Debicki a desivý záporák v podaní Kenneth Branagh. Ale na druhú stranu k postavám po emocionálnej stránke nič necítime a to sa predovšetkým podpisuje Nolenova chladná réžia. Mínusom filmu sú dialógy a nie preto, že by boli nekvalitné a zle napísané, práve naopak. Ale skôr tá skutočnosť, že som sa občas v dialógoch a skákaní z miesta na miesto strácal. Rozhovory sa snažia vysvetliť funkčnosť sveta a fyzikálne zákony povoľujúce takzvanú inverziu času najlepšie ako sa len dá. Aj keď podľa mňa opisujú inverziu zbytočne zložito. Chaotické vyprávanie snímku očividne neprospieva. Snímok vám nedá ani chvíľku na spracovanie a utriedenie novonadobudnutých informácii. Je potreba si všímať detaily a zameriať sa na ne, a priznávam, že ani mne niektoré nedopli, aspoň nie hneď, ale ku koncu dávajú vážne zmysel. Bezpochyby najväčším problémom tejto počinu je timeline, keďže sa nejedná o lineárne rozprávanie a stretávajú sa niekoľko časových prúdov, ktoré sú rôznymi spôsobmi popretkávané. Čiže chronológia je nejednoznačná a nedá sa presne určiť a práve to je kameňom úrazu. Je to chaotické a na jedno zhliadnutie sa to všetko určite nedá pobrať. Je potrebná nejaká tá pitva, náhľad do udalostí a obojstranné vnímanie oboch časových os. Summa summarum, Tenet je moderným, vybrúseným a inteligentným blockbusterom. Vypiplaná remeselná stránke a originálny koncept robia z TENETu nezabudnuteľný zážitok. To, ako je Tenet prekombinovaný z neho robí nesmierne inteligentný sci-fi film. Horúci kandidát na film roka, aj kvôli chabej tohtoročnej ponuke. Silných a plne zaslúžených 85%.

Casino Royale (2006)

Tak táto Bondovka mala neskutočný spád. Je vidieť, ako pečlivo sa vyhrali s akčnou stránkou. Sádzky boli vysoké. A elegantný Daniel Craig ako James Bond a všade okúzľujúcu a prekrásna Eva Green boli naprosto úžasní.

Interstellar (2014)

Nolan sa zase prekonal, opäť sa vraciame ku originálne pojatej Sci-Fi tématike. Zážitok bol skutočne úžasný. Vizuálne stránka je fascinujúca, vesmírne sekvencie pôsobia ozaj nezabudnuteľným dojmom. Z každej jednej návštevy novej planéty som zostal v nemom úžasné, každá jedna bola niečím výnimočná a špecifická, a oplývali vskutku skvelými nápadmi. Dychberúcich momentov tu bolo požehnane a dokázali vo mne vzbudiť poriadnu dávku napätia a adrenalínu. Príbeh bol pekný a naozaj silne emotívny. Vzťah otca a dcéry sa mi veľmi páčil a ťahal celý film dopredu. A všetky to, čo sa týkalo dilatácie času, pôsobilo na mňa priam neskutočne. Herecké výkony sú na vysokej úrovni.