Šifra mistra Leonarda (2006)

Dle mého subjektivního názoru velmi podceňovaný film. Tento film má snad všechno, co by měl mít každý správný film. Skvělé herecké obsazení a výkony Tomma Hankse, Iana McKellena, Audrey Tautou a dalších úžasných herců. Ti zde předvedli opravdu skvělé herecké schopnosti! Dále výprava v několika zemích Evropy umožňuje filmu skvělou atmosféru a neunudí vás jednotvárným prostředím. A když jsme u té atmosféry, úžasně tomu umocňuje hudba Hanse Zimmera a Pražského orchestru. Hlavně u poslední scény jsem si řekl, že toto je skutečný vrchol hudební filmografie. Ale poslední scéna celkově je taková třešnička na dortu tohoto úžasného filmu. No a příběh? Perfektní! Má hodně zvratů a zápletek a vždy něčím diváka překvapí. Dále teorie o rodokmenu a původu Ježíše Krista mi fakt přišla jako dobře promyšlená a to hlavní - dává hlavu a patu! Ano, film je adaptace na román Dana Browna a není to čistě promyšlený příběh filmařů, ale příběh alespoň mohou vidět i filmoví fanoušci, kteří knihy moc nečtou. A zápory? Při sledování filmu mě žádné nenapadly a ani nenapadají. Proto dávám 5/5 - mistrovské dílo!

Tenet (2020)

Christopher Nolan neustále překvapuje a zlepšuje kvalitu svých filmů. Tenet je toho dobrým příkladem. Kvalita filmu je naprostá pecka a je škoda, že jsem nebyl v IMAX kinu, to byl byl jiný zážitek, jelikož film je pro tento formát speciálně natočený. Efekty jsou špičkové a autentické a když jsem se ještě k tomu dozvěděl, že většinu z toho není žádný počítačový trik, musel jsem smeknout klobouk ještě jednou. Hudbu skládal Ludwig Göransson, což je celkem neobvyklé, jelikož většinu hudby Nolanových filmů skládá právě Hans Zimmer. Nikdy před Tenetem jsem nic z jeho hudby neslyšel, ale po zhlédnutí filmu si myslím, že by si Oscara právem zasloužil (vždyť taky už jednoho má). O hereckých výkonech také není pochyb, John D. Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki a další herci tvoří úžasnou kombinaci toho všeho. Příběh s inverzí času je bombastický a klaním se Nolanovy za jeho originální nápad, ale přijde mi až tak zamotaný, že si člověk musí film pustit vícekrát. I přesto hodnotím film 5/5, tedy MASTERPIECE!