Američan (2010)

The American chce ukázať, aký je osamotený život nájomného vraha. Je to typicky netypický americký film osadený do prostredia Talianska, a to konkrétne do hôr Abruzzo. Jediné, čo je v tomto filme na dobrej úrovni je atmosféra. Je taká hustá, až sa dá do nej strieľať a narobí to veľké diery. Lenže to je tak všetko, čo je tu pozitívne. Ostatné veci – počnúc dejom a končiac hudbou sú dosť slabé, mdlé a ľahko zabudnuteľné. Dej neupúta, je strašne zdĺhavý a ten hlavný zvrat je už od začiatku predvídateľný. Herci sa snažia hrať, ale v podstate nemajú na čom stavať a postavy vyzerajú skôr ako karikatúry. Hudba, no vlastne si teraz ani nespomeniem, či tam nejaká bola. Akčné scény skoro žiadne a ak hej nezáživné. Je to jasný pokus nakrútiť komorný film, lenže by to chcelo lepší scenár alebo iného režiséra. Škoda.

Push (2009)

Film, na ktorý som sa veľmi tešil, pretože sľuboval to najlepšie zo seriálu Heroes a filmov X-men, ale dopadlo to veľmi slabo. Herci tam hrali aj nehrali, dej sa snažil ponúkať viacej než mohol a bol dosť predvídateľný pomaly už na začiatku. Aspoň tie efekty boli na dobrej úrovni a spolu s hercami pozdvihujú snímku na priemerný pozerateľný film.

Jsem číslo čtyři (2011)

Táto rozprávka, určená hlavne teen publiku, veru ponúka málo originality. Aj keď je hrubá väčšina filmu len recyklácia už videného v podobných dielach, berie si od nich len tie lepšie časti. Ako celok film baví, herci sú sympatickí, efekty sú na dobrej úrovni. Dej v sebe skrýva potenciál a naznačuje, že by mohlo prísť pokračovanie, ktoré by podľa všetkého malo byť super „podívaná“. A na to sa už teším....

Králova řeč (2010)

Oscar pridelili tomuto snímku podľa mňa právom. Je to dielo veľkej hodnoty, pretože nám ukazuje ako majú filmy vyzerať. Film ani jednu minútu nenudí a to hlavne vďaka výprave, kamere a hercom, ktorí nám na čele s Colinom Firthom, Geoffreym Rushom, Helenou Carter ukazujú výborné výkony. Hudba a ostatné prvky filmu zapadajú do seba ako kľúč do zámku. A ako by povedal Bertík: treba si stopnúť kačicu a nechať sa dopraviť do Buckinghamského paláca.

Panna nebo orel (2010)

Easy A sa spočiatku javí ako dobá a chytrá teen komédia, ktorá by sa najviac podobala na veľmi kvalitný snímok Juno. Lenže, čo čert nechcel, aby sa tvorcovia odlíšili od spomínaného filmu, nasadali klasické žánrové a hlavne americké kalibre, ktoré snímku ťahajú dosť dolu. Divné až stupídne postavy (hlavne Lisa Kudrow, Amanda Bynes a rodičia hlavnej hrdinky), málo funny, veľa trápnych momentov a taktiež predvídateľný a nudný dej - od polovice filmu určite. Snímka mohla byť čerstvé osvieženie, ale je to obyčajný rýchlo-zabudnuteľný film. Ach jaj ...... P.S. čo ten český názov? :-D

Obřad (2011)

The Rite je film, v ktorom mi niečo chýba. Je to hlavne kvôli postavám, ku ktorým sa nedá dostať „bližšie“, pretože sú dosť plytko vykreslené a kvôli tomu mi bolo jedno, čo sa vo filme deje. Ostatné prvky filmu (atmosféra, hudba, strašidelné momenty) sú na dobrej úrovni a niektoré pasáže sú zaujímavé – hlavne, keď sa hovorí o exorcizme alebo sa praktizuje. Len ako celok je to nevyvážené, a preto je moje hodnotenie také aké je.

Na hraně temnoty (2010)

Od tohto filmu som veľa nečakal, dokonca som si ho nemal ani v pláne pozrieť. A to veru by bola chyba. Je to štýl thrilleru, ktorý mi sedí a to vďaka 4 veciam: 1. dej je vcelku originálny a chytrý; 2. sú tu akčné scény, ktoré nie sú moc prehnané; 3. herecké výkony sú dobré; 4. nenudil som sa počas filmu ani na pár sekúnd. Dúfam, že sa Mel Gibson opäť v nejakom podobnom filme ukáže.

Last Night (2010)

Táto dráma prináša pohľad na mladý manželský pár, ktorých vzťah sa nachádza na potencionálnom konci a to vďaka možnej nevere z oboch strán. Zápletka drží diváka v strehu až do konca a vôbec nenudí. Film robia nadpriemerný a dobre pozerajúci najmä herecké výkony. Opäť exceluje Keira Knightley pričom ostatný herci ukazujú, že sú jej dobrý sekundanti. Je to kvalitná filmárska práca, ktorej je v poslednej dobe čím ďalej, tým menej.

Past (2010)

Po dopozeraní tohto filmu so mal pocit, že neviem presne, čo som pozeral. Pointa celého filmu mi v podstate unikla (ak tam vôbec je). A o to ide. Film sa spočiatku javí ako dobrý thriller s dobrými hercami odohrávajúc sa prevažne v prostredí väznice. Lenže skĺzne do iného žánru, ktorý nám chce v podstate ukázať, že máme v niečo veriť a zamyslieť sa nad naším životom. Nebolo by to zlé, len keby to bolo jednotné dielo, kde všetko zapadá. No nie je to tak a preto som si z tohto filmu nič neodniesol. Žiadne ponaučenie a ani nič na zamyslenie. Krom toho vo filme nie je postava, ktorej by sa dalo držať palce alebo by aspoň bola sympatická. A taktiež konanie postáv je často mystéria - niekedy nelogické až stupídne. Tešil som sa na tento film, no neprávom.