Muž na laně (2008)

Pan Petit bude excentrik jako blázen a jeho živelný projev to jen potvrzuje. Kdo taky jiný než bláznivý excentrik by mohl zinscenovat natažení drátěného lana mezi věžemi obchodního centra (budiž jim země lehká) a jat se po nich rozšafně procházet? Ze zadání by se mohlo zdát, že v tomto snímku půjde o věrný záznam popsané události, jde ale "pouze" o následnou dramatizaci (neznalý by řekl, že pojednává o tajné válečné operaci), doprovázenou rozhovory účastníků a málem jiných záběrů dokreslující schopnosti Philippe Petita. Samotný pamětihodný okamžik procházejícího se eskamotéra na laně v závratné výšce nabídne tento snímek jen prostřednictvím autentických fotografií a vzrušeného komentáře hlavního aktéra.Člověk si říká, že pokud neexistuje žádný přímý filmový záznam, je to po čertech škoda. Celkově vzato jde o zajímavý dokument o velmi odhodlanému člověku, kterému by slušel ještě hlubší ponor do látky, o které především vypravuje a možná i střízlivější odhled. 85%

Miloš Forman: Co tě nezabije… (2009)

Zdálo by se, že na dokument je 110 minut dlouhá doba, když je ale v hledáčku dokumentaristy osobnost typu Miloše Formana, každá délka bude krátká. Forman je opravdu člověk na svém místě. Charizma, filmařský postoj i prezentace vlastní osoby má úroveň, ale hlavně zajímavost, což obyčejný divák, třeba i příliš nedotčen Formanovou tvorbou (je u nás vůbec takový?), jednoznačně ocení. Velice poutavé kariérní i životní ohlédnutí, ve kterém se vám dostane ukázek z Formanových filmů, pohledů do zákulisí natáčení a udílení cen, ale i vyjádření jeho herců, kolegů a příbuzných. 90%

Jánošík - Pravdivá historie (2009)

Obrovskou ránu pod opasek dává Jánošíkovi špatný scénář, který natahuje tam, kde by měl odsýpat a nepočká, když by se slušelo ukázat víc. O banalitách, které postavám vkládá do úst se snad ani nebavme. Další věc, co je na filmu dost otravná, je český dabing, který je nejhorší u své hlavní figury. Jiráček je typově dobře obsazený, herec je to sice slabší, ale pokud se sám i daboval, tak je to trotl největší, protože citu pro tuto práci moc nepobral. Kdybych srovnal s jiným slovenským historickým filmem (označení za velkofilm lze použít jen ve velké nadsázce) z poslední doby, Jakubiskovu Bathory, tak Jánošík zaslouženě vyhrává. Má lepší kameru, lépe vytěženou výpravu a zdařilý hudební doprovod. Celý závěr filmu, od Jánošíkova chycení až po jeho nabodnutí, snese dokonce lepší hodnocení, než film jako celek. Další aspekt, ve kterém je Bathory poražena na hlavu. 50%

Kam tě den zavede (1991)

Drama o dětech ulice, na svůj tématický okruh zbytečně učesané. Špína, zaschlá krev, zvratky i nebezpečí vypadají strojeně a drsná póza tuto přízemní faleš ještě podtrhují. Ale je tu banda známých herců (někteří se jen mihnou v malých rolích - Slater, Arquette, Milanová) a to je s odstupem času vždy zábava sledovat. Svůj celovečerní debut si tu dokonce odbyla dnešní prvoligová filmová hvězda Will Smith. A z těch několika málo scén, kdy se ve filmu objeví jako beznohý vozíčkář, můžu říct, že ze všech postav vychází daleko nejlépe. 60%

Reigo - Monstrum z hlubin (2008)

Vzniknout tohle za časů Eda Wooda, dalo by se to považovat za roztomilou blbost a hodnocení s nadhledem zvednout... Ale film má v hlavičce rok 2008 (v závěrečných titulcích bylo uvedeno 2007) a to by už podobné filmy měly být povinně uváděny jako amatérský počin, protože slabší jedinec by mohl zle vypěnit. Legrační triky, hloupý scénář, tragická hudba, to vše za přispění ochotnického afektu hereckého ansámblu, kde i Američana hraje Japonec (úsměvná snaha o angličtinu: holly shit = houly šét X my god = maj kát), a kde hlavní monstrum stahuje svou hřbetní ploutví blesky z oblohy. Statická kamera a velmi chudé interiéry, které tvoří převážnou část záběrů, vyvolávají pocit, že se film celý natočil na několika metrech čtverečních (pravděpodobně u režiséra v garáži) a trikovou složku dělali děti ze základní školy v rámci svého grafického kroužku. Jednu mrňavou hvězdu dávám za snahu filmařů propašovat něco málo ze zákulisí vzniku filmu do závěrečných titulků (CHÁ CHÁ), jinak je film podobně zhovadilý jako třeba nedávný RETROGRADE (i když tam byly alespoň nějaké exteriéry). Opravdu se někomu vyplatí podobné smetí u nás distribuovat? Hudba: Kenichi Kamio. 10% PS: Zdejší odkaz na IMDB asi nebude správný.

Hrdost a sláva (2008)

Herecky šťastně obsazené policejní drama, které dokáže i několikrát nečekaně překvapit (drsný výslech za použití žehličky a batolete) a to je film téměř prostý rychlejších akčních scén a spíše než samotným vyšetřováním brodí divákovu pozornost po charakteristice postav. Konec se možná přirozenému vyústění vzdaluje víc, než si režisér představoval (natáčení mělo skluz a závěr byl několikrát přepisován), ale poctivou filmařinou si své body utrhl. Postavu Jona Voighta měl hrát původně Nick Nolte... 80%

35 panáků rumu (2008)

Film nepůsobí nijak víc nebo míň než záznam každodennosti života. Herci jsou přirození, prostředí také a vyjma jedné krátké snové ukázky nemá snad ani jiné ambice než oslavit všednost. Pro někoho to může být vytoužený relax a vrcholný zážitek, pro jiného uspávající pilulka s okamžitým efektem. U mě to bylo skoro půl na půl, přičemž převládá pocit nečekaného zážitku u kterého jsem neusnul. 60%

Rok jedna (2009)

"NA JÁTRECH MÁ ŠEDÉ PRUHY, COŽ NENÍ DOBRÉ ZNAMENÍ. MÁ ALE ZCELA ROZDRCENÝ KONEČNÍK, COŽ NENÍ U OVCÍ V TÉTO OBLASTI NIC NEOBVYKLÉHO." Méně vtipné, než by člověk čekal. Cesta dvou pravěkých lůzrů biblickou krajinou slibovala hory, ale ve výsledku nabídla jen doly a přitom herecká sestava opravdu věštila hodovou výslužku. Problém vidím ve slabém scénáři, který nenabízí správné pointy (leckdy pointu nenabídne vůbec). Člověk zírá na film, čeká úderné vyvrcholení, ale místo toho střih a jede se dál (scénka s hadem u stromu poznání, puma na stromě, atd.). Harold Ramis film překvapivě často vede ve fekální rovině (ochutnávka hovna, zvracení a symfonie prdů v poměrně krátkém sledu), naopak jasným kladem je výprava, lokace a už jednou zmíněné obsazení (animální Black vs. strohý Cera jsou kombinací, která mohla perfektně fungovat). Povedenější scény (Abrahám Hanka Azaria varuje před Sodomou a Gomorou a Blackův Zed bezelstně reaguje: "VE KTERÉM Z TĚCH MĚST JE TĚCH DĚVEK VÍC?") střídají ty méně povedené a s přibývající délkou to ukazuje na nevyrovnaný poměr. Zábavnosti ke smůle. 50%

Gamer (2009)

BĚŽÍCÍ MUŽ pro nové tisíciletí? Jen z části. Zatím co Arnieho opus má výhodu v nostalgii a (dejme tomu) v neonech, Butler bude muset na potvrzení statutu akční hvězdy ještě počkat. Charizma má nesporné, těžko odporovat, když se vydá do domu hlavního zloducha jen tak, neozbrojen, ale tam kde body získává film na akci, ztrácí je v okolní výplni. Rozšířit premisu odsouzenců na smrt o další rozměr není špatný nápad a v nervní akci duo Neveldine/Taylor neselhává (bude samozřejmě záležet na vkusu), ale scény, mající nést výpovědní hodnotu, nejsou přesvědčivé ani nahlížené logikou tohoto filmu. Těžko také pochopit, proč postavy známých hereckých tváří mají jen úhrnem minutové zářezy (Leguizamo, Lohmanová). Na druhou stranu jako náplň bezcílného večera nelze nedoporučit. 60%

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009)

Hned na začátek vás známé postavičky, na kterých jako by nebyl znát vývoj animace, téměř ukolébají ke spánku, taková nuda to celé je. Přechodem do ztraceného světa dinosaurů a nástupem uletěného Bucka se to trochu spraví a děj získá potřebný švih, ale nic tak převratného se neděje, lepších fórků je poskrovnu a stopáž se zdá nekonečná. Důkazem budiž i šavlozubá veverka Scrat, jejíž eskapády jsou jen stínem těch z minulých dvou dílů. 50%