Jak stvořit dívku (2019)

"NĚKTEŘÍ LIDÉ NEJSOU JEN LIDÉ, ALE MÍSTO. CELÝ SVĚT." Vidím to jako pokus o to natočit něco podobného, jako bylo svého času NA POKRAJI SLÁVY od Crowea, jen s větším akcentem na komediální notu (v několika momentech i hrubozrnného rázu - bez pohledu na vypadlou zakrvácenou vložku během přeskoku v tělocviku bych se opravdu obešel). Taky dívčina působí velkou část filmu velmi nesympaticky, jasně, šlo o přerod mladého člověka, uvědomění si důležitých věcí, ale šlo to asi udělat i citlivěji. 50%

Notre-Dame v plamenech (2022)

"TY POPLACHY MI LEZOU NA NERVY." Film navozuje dojem dokumentu, určitě obsahuje reálné záběry neštěstí, vždyť v tom účinkuje i prezident Macron, to je mazec, na druhou stranu to chápu, požár Notre-Dame musel pohnout srdcem každého Francouze, proč nevzdat hold těm, díky nimž to celé nespadlo. Ovšem pokud je film věrným obrazem sledu akcí, kromě "vítězného" momentu se také ukazuje, jak byl celý zásah zmatečný, pomalý, skoro amatérský, a nebo to Annaud nezvládl podat tak, jak plánoval. V každém případě jsem při záběrech ohně požírajícího téměř tisíciletou památku cítil šílený zmar, jak se tohle mohlo stát? 65%

Temná pouť (2020)

"MĚLA JSEM LÉPE MILOVAT." Historie vztahu dvou lidí z perspektivy předsmrtné rekapitulace. Zajímavý námět, vedený přes chaos vzpomínek - divák přesně neví, co je reálné, co si hrdinové jenom představují a čeká, jak že to s oběma vlastně dopadne. Sienna Millerová má schopnost diváka přesvědčit o emocích, které její postava prožívá, u Diega Luny je to problematičtější a snad i to je důvod, proč vyznění snímku není jednoznačné. 65%

Val (2021)

"JAKÁ SLOVA LÉČÍ ZLOMENÉ SRDCE?" Moc povedený dokument, který si Val Kilmer tak nějak celý obstaral myšlenkami, vlastní filozofií a materiálem, posbíraným téměř z celého svého života. Záběry z rodinného archivu jsou na začátku (a logicky v minoritně), pak už je čerpáno hodně z vlastní databáze, kdy to skoro působilo, že pokud nehrál, tak prostě natáčel... a natáčel doslova všechno. K tomu nějaká ta neblahá současnost, kdy už chudák chroptí a jde vidět, že ho to silně vyčerpává, i když úsměv mu ze rtů v podstatě nemizí. Škoda ho, jako herce jsem ho měl vždycky rád. 85%

Smrtící ticho (2020)

"NECHÁŠ UMŘÍT JAKO NĚJAKÝ ZVÍŘE?" Nebylo to zlé, obsazení, prostředí, příběhový background, ještě to poladit a mohl to být žánrový masterpiece, takto mírný nadprůměr. Jako třeba ty pochůzky lesem, někdy je to blízko, jindy daleko, nemělo to řád a takových maličkostí tam bylo víc. Prostě jen to trošku precizovat. 65%

Kalifornský sen (2020)

"DÍKY TOBĚ ZNÍM... JAKO ." Já nevím, ta jakože "diva" zněla dost pofidérně, ne? Jestli obyčejně, tak to ještě leda, ale žádné fanfáry bych nehrál... To bychom měli, zpěvy stojí lidově řečeno za vyliž-prdel, co ten zbytek? Stěží průměr, dost slabě uchopená kalifornská pohádka z hudebního prostředí, Dakota Johnsonová je mizerná herečka bez výrazu, té nepomůže ani svěcená a zbytek myslím poměrně zdatně kolaboruje. 45%

Men (2022)

"MUŽI NĚKDY ŽENY UDEŘÍ. NENÍ TO PĚKNÉ, ALE NENÍ TO TĚŽKÝ ZLOČIN." Velká podivnost (ve výsledku), do určité míry velmi sugestivní, působivá, znepokojivá, divák čumí, čeká, v napětí, co za tím vším bude a jak to dopadne, ale závěr je tedy hodně bizarní, nebojím se říct nechutný, ovšem nechutný velmi odtažitým způsobem. Smysl celého defilé je vzdálený, dokonce podezřívám samotného tvůrce, Alexe Garlanda, že sám neví, co to všechno mělo znamenat - a pokud tvrdí, že to smysl má, jde o zástupné motivy obecného charakteru, které lze s trochou vynalézavosti naroubovat na cokoliv. 50%

Krotitelé duchů: Říše ledu (2024)

Afterlife mě málem rozbrečel dojetím, Frozen Empire, už jen tak mírně lechtají nostalgii. Námět se mi líbil, obsazení je v klidu, objeví se staří známí (Dan Aykroyd má v podstatě roli běžného rozsahu, jeho Raye jsem vlastně viděl úplně nejraději... a ještě Slimera :)), přesto nemohu si pomoci, ale těch dušších vylomenin je snad ještě méně, než v Afterlife, a to je rozhodně škoda. Scénář i režii bych osobně viděl v daleko lepší kondici, hudební doprovod mi přišel vyloženě mdlý... i přesto všechno hodnotím film mírně pozitivně. 60%

Godzilla x Kong: Nové impérium (2024)

Už i monstra se pěkně týmují, jedno oko nezůstane suché, jak se ti netvoři organizují na ochranu lidského švábstva - tu strašnou devastaci výstavby velkoryse pomineme :) Nahlížet film z nějaké pravděpodobnostní perspektivy je přísně zakázáno! Nicméně si myslím, že to ani nebylo ambicí této taškařice - ta odsýpá jedna radost, v podstatě se furt něco děje, triky jsou cajk, nějakých člověčích citových prodlev je super poskrovnu, takže ano, je to v pohodě popcornová zábava. 65%

To se mi snad zdá (2023)

"KÉŽ BY TO NEBYL JEN SEN." Nicolas Cage ve formě a opět jako hlavní postava v normální, běžné kinodistribuci, super, přeji mu to. Souhlasím s těmi, kteří tvrdí, že za podobný výkon by slušela alespoň oscarová nominace. Přitom se vůbec nejedná o jediný pozitivní aspekt snímku - námět je povedený, celkem originální, volně se sunoucí z komediálních pozic do poněkud hororovějších a daří se jej dobře rozvíjet, pročež mi postavy profesora Paula bylo postupně velmi líto. 75%