A co dále, Baltazare (1966)

"ŽIVOT JE OBYČEJNÝ JARMARK, KDE NENÍ TŘEBA SLOV. STAČÍ PENÍZE." Dal jsem si v krátkém sledu 4 filmy Roberta Bressona a dojmy a postřehy trochu jak přes kopírák. Jednak musím ocenit obrazovou kvalitu materiálu, to byl pokaždé jednoznačný plus. Potom je tam otázka ambivalentního efektu, kdy těžko říct, zda vyznění považovat za plus nebo mínus - všechny ty filmy vypadají jako točené bez scénáře, děj má sice evidentní kostru, přesto působí stylem hala-bala a otázka přímého dialogu nebo monologu v nějaké lepší orientaci skoro nepomáhají. A potom samozřejmě z mého pohledu mínusy - záliba v obsazování neherců a hustém používání glycerínových slz, z  tváří potečených tím sajratem se mi bude dělat blbě ještě na smrtelné posteli. 50%

Muška (1967)

"MÁM TO SPOČÍTANÝ, AŤ MĚ TA SMRT ASPOŇ NEBOLÍ." Dal jsem si v krátkém sledu 4 filmy Roberta Bressona a dojmy a postřehy trochu jak přes kopírák. Jednak musím ocenit obrazovou kvalitu materiálu, to byl pokaždé jednoznačný plus. Potom je tam otázka ambivalentního efektu, kdy těžko říct, zda vyznění považovat za plus nebo mínus - všechny ty filmy vypadají jako točené bez scénáře, děj má sice evidentní kostru, přesto působí stylem hala-bala a otázka přímého dialogu nebo monologu v nějaké lepší orientaci skoro nepomáhají. A potom samozřejmě z mého pohledu mínusy - záliba v obsazování neherců a hustém používání glycerínových slz, z  tváří potečených tím sajratem se mi bude dělat blbě ještě na smrtelné posteli. 50%

Tři mušketýři: Milady (2023)

Variace na oblíbené mušketýry pokračuje v obdobném provedení jako předchozí film, dlouhé souboje bez střihu, ušmudlaná výprava, žádná falešná romantika... Samozřejmě až na tvrdohlavého Gaskoňce, s kterým nehne ani řádně nabušený dekolt Milady Evy Greenové. Možná kdyby povolil ten proklatý živůtek (a že to musel mít těžké, zůstat intaktní, není pochyb), nicméně nestalo se... A stalo nebo nestalo se víc věcí, chvílemi už mi to přišlo i zbytečně překombinované nebo kostrbatě vystavěné a na závěr ještě k tomu otevřený konec? No, nevím... 65%

Godzilla Minus One (2023)

" TA VÁLKA SKONČILA I PRO TEBE?" Poválečná léta v Japonsku ve stínu klasického monstra, navíc vlastně v dost klasickém střihu (tzn. narací blízké kořenům), přitom současná (výhradně úrovní CGI). Nějaké staré filmy s Godzillou jsem viděl, jednoznačně ne dost, abych mohl tvrdit, že tato nová působí jako uctivý remake některé z těch starých, přesto ten feeling nelze popřít. Čistě japonská věc, bez cizorodých snah uchopit látku z jiného úhlu, se vším, co k tomu patří - afekt, haluzoidní nápady, báječně démonická ještěrka v poloze vzpřímené s remodelací klasických scén, jako je ta s prověšenými vagóny vlaku v hubě netvora. Jde o zajímavý úkaz, řekl bych :) 70%

Wonka (2023)

Muzikál, váhal jsem, žánr, který nemusím, ale byla verze s titulky, tak jsem vyrazil. Zklamání se naštěstí nekonalo, songy nejsou otravné, mají tempo a v ději nezavazí a celá ta barevná show má jasnou výhodu - mladého Timothée Chalameta, což je hrozný sympaťák :) Trošku mě sířilo to neustálé šklebení a přehrávání některých postav, ale díky jasné identifikaci (záporné postavy se šklebí, kladné jedou jakože civilně) se to dalo vydržet ještě pohodlně :) 75%

Chudáčci (2023)

No panečku, respekt, hlavně Emmě, u toho Yorgose může divák čekat asi cokoliv (a vlastně nemůže být vyloženě zklamán), ale podobnou odvahu u Emmy Stoneové bych nečekal ani hovno. Ať už to je jak chce, jestli tam byly nějaké triky při odvážných scénách nebo si to Emma sama oddřela, čuměl jsem jak péro z divanu - originální směska tématu Frankensteina a NYMFOMANKY, ve vyloženě hravé stylizaci :) A nejde jen o to šukání, fakt ne, postava Belly Baxterové má složitý vývoj díky fantasmagorickému pozadí a Emma to zvládá absolutně. Kolem a kolem, také s přihlédnutím k té jednoznačné odvaze, já mám v kandidátce na Oscara za rok 2023 jasno, ovšem mám takový neblahý pocit, že nám to "pokazí" pozitivní diskriminace... 90%

Reacher - Season 2 (2023) (série)

"ZABIL JSI KÁMOŠE TOMU NEPRAVÝMU, SVINĚ." První sezóna se myslím celkem vyvedla, těšit se na druhou sezónu bylo logickou reakcí. Bohužel už to není tak jednoznačné. Začátek v pohodě, nějak se to vyvíjí (v prvním díle dobrý vtípek na Sáru Connorovou od zloducha z nejpovolanějších - Roberta Patricka), ale postupně se ukazuje, že materiálu v tomto námětu na 8 dílů nebylo, sorry. Dojde tak řada na zbytečné postavy (poctivý polda - hrůza), scenáristickou všednost a akci jak z průměrných kriminálních seriálů. Na závěr sice zase trochu lepší, ovšem asi hlavně díky předchozímu pošramocenému průběhu.

Belle (2021)

Jak se k nám do kina dostane animé, jdu na to! Nic si nezjišťuji a prostě jdu. Ještě se nestalo, že bych byl zklamaný, vždy jde o velmi zajímavé pokoukání s originálními prvky, na to se prostě západní střední proud nechytá. Ani omylem :) Když ale BELLE začala, říkal jsem si, že jsem si možná mohl zjistit, o co že tu kráčí... Začalo to trošku infantilně, vypadalo to jako výhradní produkt pro pubescentní publikum, chvilkami mě asi braly i mrákoty, ale s trochou trpělivosti se dalo dojít k zajímavým emocím. Zjištění, že jde o dílo, které vlastně nápaditě reflektuje dnešní svět a některé jeho problémy mě příjemně překvapilo. 70%

Suzume (2022)

"JÁ JSEM TVŮJ ZÍTŘEK." Kdybych to chtěl hodně zobecnit, řeknu klasický zástupce animé v naší distribuci :) Hodně emocí, krapet divné, v mnoha aspektech originální. Ale samozřejmě, nikdy to není tak jednoduché - zrovna tady, na jedné straně intimní zpověď mladé slečny, její první milostné vzplanutí... a na druhou stranu totální ujetá chapadlácká fantasy :) A teď se to bije! V dobrém slova smyslu... Provedení je jednoznačně perfektní, dějově je to zajímavé, jsem rád, že se to dostala i do tuzemských kinosálů. 80%

Laputa: Nebeský zámek (1986)

Jednoznačně zážitek. Krásně dobrodružný snímek s půvabnou epikou... Říkal jsem si, jak je možné, že podle toho dávno nevznikl hraný film, jasně, není k tomu důvod, když má divák k dispozici toto mistrné dílo, ale neschopnost středního proudu je vyloženě evidentní, dekádu se recykluje i již jednou recyklované, zadaptovat kreslený japonský snímek musí být přeci lákavější než pořád dokola vykrádat Evropu, nebo ne? V každém případě je v tom všechno, sympatičtí hrdinové, nevtíravá legenda, tajemné artefakty, určitá nostalgie, nápaditá akce, krásně zprostředkovaná scenérie enormních rozměrů. 100%