Naušika z Větrného údolí (1984)

Mijazaki na počátku své dlouhé a báječné cesty animovaným světem, který ve výsledku obohatil jako málokdo. Naušika představuje detailně vykreslený postapo svět a stává se základem věcí budoucích, protože nádherně vykreslená scéna je věc, na kterou se dá spolehnout i kdyby vše ostatní bylo "jenom" průměrné. A když se daří i s příběhem (což si můžeme klidně říct, že daří), už se stačí jen pohodlně uvelebit a nechat se vábit fantazií. 90%

Ferrari (2023)

Krátký úsek ze života legendárního italského průmyslníka a zakladatele automobilky, v jejichž strojích by chtěl jezdit snad každý (a jen málokdo si to může dovolit :). Ale tady to ani tak není o těch nádherných mašinách s černým vzpínajícím se koněm na žlutém poli ve znaku, tady je to o člověku. Nějaké závody tu samozřejmě jsou, je tu i jedna neskutečně ztvárněná havárie (uff, to jsem nečekal, masakr), ale z velké části jde o drama člověka, který se ocitá na rozcestí... A je tu Adam Driver v titulní roli, a opět válí. Asi jsem také čekal více toho benzínu a burácení motorů, ovšem ani lidská stránka života Enza Ferrariho není bez zajímavosti. 75%

Ruka v rukávu (2014)

"RADŠI BUDU SAMA A ŠŤASTNÁ, NEŽ S TEBOU A NEŠŤASTNÁ." Trochu jako z dílny Mr. Trošky a jeho "geniálních" KAMEŇÁKů. Nebo ještě lépe, úplně jako celovečerní TELE TELE. Sem tam fórek, spousta vaty, hrátky s klišé, bohužel z velké části úplně hluché, utahané, bez pointy... Nakonec do toho vlétne Michael Shannon, to bylo super, ten jeho maniakální výraz je s tématem filmu v nádherné opozici, ale je to málo a hlavně, je to pozdě. 30%

Marvels (2023)

Girl Power to bere útokem! A nikoho to nezajímá... Sázka na (téměř) čistě dámské seskupení nezabrala, není to nijak zvlášť dobře natočené, není to nijak zvlášť dobře napsané (jenom těch citových prodlev k nesnesení) a není to ani nijak zvlášť dobře zahrané (postava Captain Marvel mi přišla jak po lobotomii)... Prachy na tom vidět jsou, to už je MCU tak nějak standard, ale jinak jsou to čisté rozpaky, a to myslím snímek nahlížím ještě smířlivou optikou. 50%

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Jedna z mála dlouhotrvajících sérií, která si nejen uchovává hlavní hereckou reprezentaci (ne že by preciznost v této oblasti nemohla být přesvědčivější), ale i kvalitativní úroveň. Vyrazit na nový díl série M:I do kina není v podstatě rizikem, což považuji za obdivuhodné, tečka. Samozřejmě velkým nedostatkem tohoto dílu je ta vyložená otevřenost, čekat na pokračování rozehraného děje je oser slušný, nu ale což, musíme to přestát. Jestli pak nás bude čekat nějaké další spektakulární kaskadérské číslo jako zdejší jump na motorce? Věřím, že jednoznačně, Cruise je dostatečně šílený ve všech směrech :) 80%

Jupiter (2019)

Souhlasím, že popisek tohoto krátkometrážního snímku  je opravdu mimo... Děj mi vlastně přišel srozumitelný, stejně tak pointa - viděl bych to na klasickou sektičku blbečků, kteří si "obyčejný" vesmírný jev vyložili po svém a rozhodli se to zabalit sakumpikum, tedy i s potomstvem, které jaksi ztratilo poradní hlas. V tomto směru vidím závěr jako vyloženě pozitivní :)

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

"ZA LASKAVOST STOJÍ ZA TO UMÍRAT." Perla za perlou je tento scénář, jen co je pravda. Hype byl obrovský, na druhou stranu opatrnost musela být na místě, vždyť Snyder nic vyloženě dobrého neudělal jak dlouho? Od 300stovky nebo Watchmenů? A ta bilance platí dál, i když vyložený hate, který se na film sype, myslím taky není na místě. Prostě nejde o žádné veledílo, nic, co by po dekádě nebo dvou někoho zajímalo a o čem by se mluvilo jako o klasice. Další průměrný scifáč, s průměrným až podprůměrným scénářem. Je to dlouhé, záživné tak na hraně, s kvantem nesmyslných zpomalovaček (to už bude pomálu Snyderův trademark), v hlavní roli s herečkou, která na hlavní role nemá. Ani podělanou náhodou. 50%

Vikingové (1958)

"LÁSKA A NENÁVIST JSOU ROHY JEDNOHO KOZLA." Vlastně mě až překvapuje, jak seriózně a autenticky i v dnešní době výprava filmu stále vypadá, já čekal wágnerovsky rohaté přilbice, sukno kostýmů jak z pestrobarevných maškarních krepáků a ono tohle (ok, některé paruky mohly vypadat i lépe)... I ty lokace, pěkné, bavilo mě to celé, příběh sice mohl být rozvinutější, všechna ta vzplanutí nemají potřebný kontext, ovšem jinak dobrodružství ze starého Hollywoodu jak vyšité, včetně hvězdného obsazení. Velmi zajímavý je závěrečný souboj mezi Douglasem a Curtisem, a není to nějakou úžasnou propracovaností (v tomto ohledu mají všechny akční scény svázané ruce dobou vzniku), ale hlavně místem, kde se souboj odehrává, v reálu, na vrcholu věže hradu - to nevypadalo dvakrát bezpečně, ale scénu si určitě vybavím i po letech a to určitě není málo :) 75%

Prázdniny v Římě (1953)

Filmová pouť po těch nejkrásnějších místech Věčného města, Audrey i Gregory Peck v nejlepší době svých životů, do toho všeho slovutný Wyler, a je z toho klasika, oprávněná :) Já vlastně nechci být hnidopich, film se mi líbil a jeho kvality uznávám, závěr je hořkosladký k zbláznění, ale nelíbila se mi příliš okatá práce s dubly v scéně s divokou jízdou na mopedu - neříkám, že tam měli hlavní herecké hvězdy riskovat své životy, říkám jen, že se to dá vždycky udělat tak, aby dubl nešel poznat, a to se tu nestalo :) 80%

Harry Haft: Boxer z Osvětimi (2021)

"LIDÉ, KDYŽ CHTĚJÍ NENÁVIDĚT, TAK NENÁVIDÍ." Silný příběh, zkušený tvůrce na režisérské sesli, přesto zpracování vyšlo tak napůl - ještě někde do chvíle, kdy má dojít k zápasu S Rockym Marcianem to šlape pěkně, "současnost" střídají černobílé střípky z koncentračního táboru (oddělit časové roviny barvou obrazu je věc standardní, ale velmi účinná), ovšem potom se to nějak rozpadne a až do závěru nechytí dech. Škoda, Foster to nehrál špatně. 60%