Předem vinni (1991)

"NEPLEŤTE SI REALITU S NĚKTERÝM ZE SVÝCH FILMŮ." Jedna z těch méně hezkých kapitol z americké historie, na druhou stranu povedený film o ní pojednávající. A zase to táhne ten De Niro, jemuž si krátce herecky zasekunduje také spřízněná duše, převážně režisér, Martin Scorsese (a ostudu mu věru nedělá - povedené)... I když film vlastně není o příjemných věcech, dívá se na něj dobře, je pěkně obstaraný, výpravu má povedenou, není špatně napsaný a i ve vypjatých situacích působí střídmě. 85%

Don a blesky (2021)

"OPEKLO MI TO SENDVIČ." Miniatura podle skutečných událostí :) Aneb historka o tom, že i přitahovat blesky, jako magnet přitahuje háčky na ryby, může mít své nesporné výhody :)

Poke (2020)

"NECHAL TU BOTY." Tohle mě úplně rozsekalo, dlouho jsem se tak nezasmál, po chuti a nahlas, perfektní. Nápad, provedení, všechno na jedničku s hvězdičkou.

Dospívání po americku (1993)

"MUSÍTE PROJÍT ZKOUŠKOU OHNĚ, A BUĎ ZVÍTĚZÍTE, NEBO PROHRAJETE." Zápisky z jednoho dětství a jejich filmová interpretace, silně těžící z hereckého umu DiCapria (v podstatě začínajícího) a De Nira (vlastně už legendou), který opět a zase přesvědčuje o své mnohostrannosti (já si vlastně nevzpomínám na jinou jeho postavu, která by mi byla až tak nesympatická). Jejich interakce je velmi přesná, rozdíl ve zkušenostech není znát a už na základě tohoto výkonu mohla býti Leonardovi věštěna velká budoucnost - výkon skutečně bezvýhradní. Když se vztah obou jejich postav v závěru vyhrotí do fyzické konfrontace, vše vypadá velmi reálně, schválně jsem se snažil odhalit práci dublu, ale buď je to tak perfektně sestřihané nebo prostě všechna čest, pánové. 80%

Princezna D. (2021)

"ŘÍKÁ SE, ŽE NIKDO NENÍ VÍC NEŽ TRADICE." Od začátku se mi líbila filmová řeč, kterou se snímek prezentuje, pěkné obrazy, střídmost dialogu, snaha zprostředkovat Dianinu načatou psychiku, všeobecný chlad dvorní smetánky... celkem to štymuje. Co mě trošku lezlo na nervy, byla manýra přednesu Kristen Stewartové. Nemám o této herečce valné mínění, takže předsudky jasně zacílené, ale je docela možné, že manýra je prostě přesná - co já vím, že? Diana mi vždycky byla šum&fuck :) Budu věřit Akademii a ať je tedy tento výkon označen jako nejlepší v herečtině kariéře - své právo veta tentokrát nevyužiji :) Vliv na celkové vyznění filmu: neutrální. 70%

Chlapec a volavka (2023)

No jo no, Mijazaki, tohle je takové jeho portfolio motivů, základní kameny jeho tvorby, popřeházeny a zamíchány, poté sestaveny do nového celku... Jeden by si řekl, že už z toho nic nového nevyždímá, ale chyba lávky, originalita tam pořád je. No jo no, mistr :) 85%

Jeanne du Barry - Králova milenka (2023)

Režisérka, scénáristka a hlavní hrdinka v jedné osobě, respekt :) Já osobně bych v té roli viděl raději někoho jiného, někoho, s kým bych, řekněme, fyzicky souzněl (děvčica se mi nijak zvlášť nelíbila a tomu, že by okouzlila zrovna krále, jsem neuvěřil ani na sekundu), o to zajímavější je, že se mi film vlastně celkem líbil. Výprava je boží, je to francouzsky, i když krále hraje hollywoodská hvězda a navíc je v tom ten Depp i opravdu dobrý, vyloženě se do role hodí a film táhne nahoru. 70%

Maják (2019)

"TO SVĚTLO PATŘÍ JEN MNĚ!" Husté jako olej do petrolejky! Vymazlený vizuál, atmosféra infernální, jako ano, artová věc, ale nádherná! Když už má člověk ze všech těch generických námětů a jejich zpracování trošku unavenou mysl, tohle je rozhodně cesta, po které se vyplatí klopítat, odpočinout si a načerpat síly na další dávku průměrnosti :) 100%

Hon na pačlověky (2016)

"MY SI HUSŤÁCKEJ ŽIVOT NEVYBRALI. TO ON SI VYBRAL NÁS." Určitá ulítlost naturelu filmaře Waititiho je v materiálu jednoznačně patrná (střihl si, tradičně, i malou vtipnou roličku kazatele nebo čeho na pohřbu, a tento výstup jednoznačně stojí zato), přesto neřekl bych, že jím přímo kvete. A to mne, upřímně, překvapilo, čekal jsem asi něco výraznějšího. Začne to zajímavě, pokračuje o to zajímavěji, ale potom už se dostáváme do smyčky, při které se tančí ve stylu repete. Přesto nerad bych od filmu odrazoval, pro nás jde minimálně o slušně zvládnutou exotiku :) Slovy Sheldona Coopera, fandím vám blázniví kiwíci! :) 65%

Zabiják (2023)

"OSUD JE PLACEBO." Nebude to nejlepší Fincherův film, ani náhodou, ale velký problém s ním také nemám. 2 hodiny divák sleduje metodického nájemného vraha, velmi stoicky a přesně portrétovaného Michaelem Fassbenderem (ruku na srdce, zrovna jemu to moc práce dáti nemohlo), jak mudruje a dává si kolečko po lidech, kteří se do něj rozhodně neměli srát, aby všechny ty moudra interního monologu prokládaného poctivě celou stopáží v závěru krásně shodil :) 70%