Vášeň a cit (2007)

Schématem scénáře film připomene ZAMILOVANÉHO SHAKESPEARA a to nejen čirou fabulací kolem historických faktů a osob, ale i tématem nenaplněné lásky z důvodů společenských povinností (jakkoliv jsou hlavními hrdiny zpochybňovány). Český překlad názvu spíše než ke hře s fakty (původní název) vybízí ke srovnání s filmovými adaptacemi Austenové (z hlediska marketingu distributora asi dobrý tah, jinak však zavrženíhodný), v tomto smyslu však prudce narazí. Vedle vynikajících adaptací ROZUMU A CITU s K. Winslet nebo PÝCHY A PŘEDSUDKU s K. Knightley zaostává jak do samotného filmového zpracování, tak do herecké zdatnosti hlavní hrdinky. Přesto je A. Hathaway dostatečně plakátově půvabná, její kolega J. McAvoy v podstatě přesvědčivý a naboptnalá stopáž alespoň nějak plyne, aby se film nemusel rovnou zatratit. 60%

Vitus (2006)

Mívám k německy mluveným filmům obyčejně nedůvěru, ale tentokrát jsem udělal dobře, že jsem počáteční nechuť zajít na tento film do kina překonal. Dostalo se mi veskrze pozitivního zážitku, kdy 100 minut filmu uteklo rychle jako voda a na konci zůstal pocit jako po návštěvě koncertu mladého pianisty virtuóza, kterému prsty po klávesách jen těkají a nedokáží vyloudit nic krom krásné melodie, a po jehož skončení potlesk v sále neutichá. Přesný herecký výkon všech zúčastněných + vynikající podání role Vitusova dědečka Brunem Ganzem, který mě opět přesvědčil o svém mimořádné kvalitě. 85%

Divoké vlny (2007)

Velmi lituji, že jsem to viděl v kině s dabingem, protože seznam původních dabérů ve mně vzbuzuje netuctové očekávání :-) Nápad natočit animák jako dokument je skvělý (schválně neřeknu geniální, protože nevím, jestli tímto stylem nebyl už některý animovaný film ztvárněn - takový přehled zas nemám), dává nové možnosti, jak obohatit předem odhadnutelný děj a předkládá živnou půdu pro neokoukané vtípky a komické situace. A ještě jeden výrazný klad má tento film - krásnou animaci (a nebral bych to ani dnes jako samozřejmost). 80%

23 (2007)

Slabší scénář, který všem postavám dává jednat bez zjevných nebo logických motivů ( a pointa - která vám sice bok nevyvalí, přesto však může potěšit - to nezachrání ) zachraňuje výborný Carrey ( opět dokazuje, že může být zajímavým hercem ) a vizuálně příjemné stvárnění obrazové interpretace děje tajemné knihy. Sám mám obývací pokoj namalován na červeno...

Lapeni v ráji (1994)

Průměrná vánočně kriminální komedie s vykutálenou trojicí bratří, které dominuje standardní Cage v roli nejnormálnějšího z nich. Zábavná je především ta část, kdy probíhá loupež a s tím spojené peripetie. Dál se vše samozřejmě odehraje v předem daných mezích šablony pozitivních filmů, nesoucí si své morální ponaučení, kdy člověk pochopí, napraví a dočká se odpuštění (a získá svou vysněnou). 60%

Procházka v oblacích (1995)

Další variace provařených melodramatických motivů, když se to ale uklohní dobře, není důvod se zdráhat. Reeves je tu ve formě a jeho vzplanutí k půvabné Mexičance v nesnázích se dá lehce uvěřit. Když si připočtete romantikou překypující prostředí a tušení dobrého konce, není (za předpokladu vhodné společnosti) co řešit :-) Jako bonus a malé pomrknutí k naší vlasti v podobě melodie Škoda lásky (ve filmu zazní na vinařských slavnostech) vyloženě potěší. 75%

Ukradená vzducholoď (1966)

Když se člověk podívá na filmy, co u nás vznikají dnes, nechce se mu ani věřit, že u nás byl i tvůrce Zemanova ražení. Škoda, že byl nucen tvořit v hnusné době komunistické diktatury, která jeho originální imaginaci a tvůrčí poetice házela klády pod nohy. Ukradená vzducholoď je pro mne svým zpracováním jedinečná. Skvělá výtvarná stylizace a množství vtípků a narážek až na hranici parodie mne kdykoliv spolehlivě dostane.

Škola svádění (2006)

Velké zklamání. Komedie, která není ani vtipná, ani přijatelně krátká. Naprosté minimum situací, při kterých jsem se zasmál, podtrhuje bezradnost scénáře, který nezachrání ani samoúčelná návštěva Bena Stillera. Po zásluze propadák. 30%

Marie Antoinetta (2006)

Po výborné Smrti panen a průměrném Ztracenu v překladu se Coppolová v mých očích opět zvedá. Krásná výprava filmu a vhodně režijně vedená Dunstová spolu vytváří netradiční portrét osamělosti, skryté za okázalým přepychem - absurdní protokol královského dvoru je tu v prudkém kontrastu s nespoutaností bezstarostného mládí evropské šlechty. Kamera vše sleduje s lhostejným chladem, zatím co v hudebním doprovodu se klasická hudba střídá s moderní a ve výsledku vytváří konzistentní a svěží dílo se znepokojivým a tklivým pocitem v závěru. 80%

Do hlubiny (2005)

Tento film se pravděpodobně stane fetišistickým pokladem každého fanouška J. Albové :-) Je to fakt kočka, neváhal bych ani minutu a kvůli ní bych... rozbil Walkerovi držku. Tento herec, kde se objeví, tam šíří své anticharizma bez špetky hereckého nadaní s takovou intenzitou, že výbuch atomovky v Nagasaki je v porovnáním s tímto jen pšoukem slunéčka sedmitečného. Hovořil bych-li o scénáři, musel bych zmínit urputnou vykonstruovanost a překombinovanost, ale o scénář tu jde až v druhém sledu. Hlavní devíza je ve dvou půlkách, které přitahují kameru tak prudce, že má člověk někdy obavu (příjemnou), že ten rozkrok zkrátka nelze minout. Člověk je podvodními záběry tak okouzlen, že mu ani nedojde, že se všichni potápějí jen na nadechnutí a přitom jsou pod hladinou jak na čerstvém vzduchu :-) Jo, já se bavil :-) 65%