Zátaras (1997) (TV film)

Mortensen je charismatický maník, na mém žebříčku oblíbených herců pomalu stoupá víš a víš, ale ani on nedokázal nic udělat s tupým scénářem, kvantem debilních hlášek a replik a naprostou zbytečností nudných flashbacků. Lacinost televizního zpracování nám tu kouká z každého záběru, snaha o filozofický podtext a morální patos je odpudivá, a jedinou oázu na poušti filmového balastu tak tvoří pár (doslova) pěkných záběrů legendárního auta Dodge Challenger z roku 1970 (opravdu krásný stroj) a dvou pěkných bouraček ("kotrmelec" pronásledovatelů a "konečná" hlavního hrdiny)... Mimo to už jen taková "perverzní" vsuvka - dvěma vedlejšími postavami (moderátor "live free or die" J. Priestley a věřící Kowalského žena Ch. Elise) je zastoupen seriál B.H.90210 :-) 30%

Policajt ze San Francisca (1997)

Slušně odvedená práce z doby, kdy se ještě Murphy neměl zapotřebí ztrapňovat ve fekálních a rodinných komediích. Dalším kladem potom určitě Wincott, coby slušný parchant (tak nějak z povolání, že) a Rapaport, jako Murphyo parťák, s výrazem totálního mimoně. Logice jen nejde moc naproti snadnost, s jakou se z vězení Wincottova postava dostala (přeci jenom, loupežná vražda několika osob - pochybuji, že zrovna v Americe by to měl takto snadné). Ale to je detail. 60%

Příběh žraloka (2004)

Mírně nadprůměrně zábavný animák s obdivuhodným seznamem na pozici dabérů, který umožňuje prošpikovat děj mnoha povedenými detaily a pěknou řádkou různých odkazů a citací. Dost nepovedená je jen závěrečná píseň Missy Elliott a Aguilery (podprůměrná a nezpěvná popina). 60%

Zázrak v New Yorku (1994)

Americký rodinný film, se všemi potřebnými ingrediencemi, roztažený na příliš velkou plochu na to, aby nezačal nudit. Všechno je tu košer, Santa je dostatečně "coca-cola", ti zlí vlastně nejsou úplně zkažení a všechno se po dojemné soudní závěrečné řeči a fíglu s bankovkou v dobré obrátí. Ok, vánoční patos, proč ne, beru, ale takhle nudně? Stálo mě dost úsilí neusnout a dodívat se do konce. Dost velkým plusem tohoto filmu je v podstatě jen sympatická Mara Wilson. V takto laděném filmu je totiž dost jednoduché sklouznout k protivně spratkovitému podání a to se tu naštěstí neděje. 40%

Zabriskie Point (1970)

Vědět dřív, že se tam jako pracovník na letišti mihne H. Ford, víc se na to soustředím :-) Čekal jsem v podstatě těžkou kládu, ale nakonec mi to přišlo jako zajímavé, volně plynoucí story o zbrklosti lidských myslí a nepředpokládatelných následcích, s pěknou "hitchcockkovskou" leteckou příhodou, ale samozřejmě hlavně závěrečnou explozí, snímanou z několika uhlů - ta je obzvlášť lahůdková. Třeba moje přítulka už čekání na tuto fázi filmu v kině nezvládla a nadrzo usnula, já si to ale opravdu užil. Zato scéna hromadného miliskování v prachu pouště byla na můj vkus málo kontroverzní :-) Orgie si představuji jinak a hlavně jsem nepochopil, proč několik "herců" nebylo při "orgii" aspoň nahých (když už nic)? Válení se po sobě v hadrech není orgií, ale hromadným epileptickým záchvatem. Nebo nějaká výpovědní hodnota, která mi unikla? 80%

Desperado (1995)

Na tento film se kdykoliv rád znovu podívám. Podle mne nejlepší Redriguezův film a jeden z nejlepších hollywoodských filmů Banderase. Ten je tady cool jako nikdy a Hayeková rozpaluje, že by nebyl nikdo schopný odolat. Titulní píseň figuruje jako závěrečná skladba na každém z mých výběrů orchestrálních (!) skladeb k filmům (třeba do auta). Každá postava je perfektně zahraná a výborně pasuje do této mexické nadsázky. Vzpomínám si, že když jsem na tom byl jako malý kluk v kině, úplně mě to dostalo... a dostává stále. 100%

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (2007)

Tento film už nikdy nechci vidět znovu, tak depresivní má náladu. Neznamená to ale, že bych k němu dokázal najít nějaké výhrady. Vynikající herecké výkony, dobře zvolená, mírně roztřepaná hra s kamerou, působící jako chladný pohled lhostejna, naprosto uvěřitelné situace a dialogy, to vše v hnusné, šedé, tísnivé atmosféře komunistické metropole. Při nejedné scéně mi přebíhal mráz po zádech. 100%

Zlatý kompas (2007)

Je těžké hodnotit dětskou fantasy, když se vám všechny dětské postavy v ní zdály nepříjemně otravné. A nejvíc ta hlavní z nich, Dakota B. R. (vzhledem k neuspokojivým tržbám se jejího dalšího výskytu v této roli asi nemusíme bát)… Knihu jsem nečetl, ale zkratkovitost scénáře jaksi těžce visela ve vzduchu, i když jinak, na pohled, to celé nebylo úplně špatné (to ale i otřesná první návštěva Narnie, ne už tak ERAGON). Pěkně byla vyvedená alternativní viktoriánská Anglie, říznutá steampunkem, povedli se i lední medvědi a urodilo několik charismatických výkonů (Craig, Kidmanová, Elliott) a pár dobře zpracovaných nápadů knižní předlohy (hlavně daemoni). Na průměr sráží film hlavně zmíněné na nervy jdoucí dětičky, místy nevyvážené tempo a trapnost některých replik. 60%

Saw 4 (2007)

No, viděl jsem v kině i předchozí díly, tak jsem znovu vyrazil a už do předu se připravil, že to po zhlédnutí osolím "odpadem", ale zas tak strašné to nebylo. Šílená překombinovanost zůstává, ale na rozdíl od dvojky to třeba aspoň slušně odsýpá. Dojde znovu i na Donnieho Wahlberga (bratr Marka a bývalý New Kidsák), pro kterého mám jako pro herce slabost (je zajímavé sledovat, jakého směru jeho kariéra nabrala), takže bylo komu fandit, ale už doufám, že díl to byl poslední. 50%

Hvězdný prach (2007)

Kouzelná věc. Všechno tu pohádkově funguje, všichni dobře hrají i muzikantům na soundtracku to dobře fidlá a hudební doprovod je tak jednou krásně romantický, jindy epicky rozmáchlý, ale vždy přesný a hodný samostatného poslechu. V herecké poloze je velmi sympatické vidět Pfeifferovou, které to pořád dost sluší, jak se v poslední době orientuje na záporné role nebo De Nira, který si dokáže z gustem pochutnat na roli domněle krutého kapitána pirátů a nabourat tak archetyp svých obvyklých hrdinů. Chtěl bych mít představivost autora příběhu :-) Jedná se tu opravdu o jedno z nejlepších překvapení roku 2007, o to víc zamrzí jeho poměrný kasovní neúspěch. Kromě místy slabších triků lze tak tomuto filmu z mé strany vyčíst jen jednu věc - a to ji ani nikdo z těch, kdo na snímku pracovali, nemohl ovlivnit - ZASRANÝ DABING v našich kinech !?!!! 90%