Vyjti zamuž za kapitana (1985)

Nic jsem od toho nečekal, ale je to celé tak plné pozitivní energie, jako jsem už dlouho nezažil. Navíc Věra Glagoljeva je opravdu půvabná, zcela právem ji tento film katapultoval do pozice sovětské superstar.

Širli-Myrli (1995)

V dnešních #metoo #blacklivesmatter či #nevimcosikdojestevymislizapicovinu časech si takovou grotesku už nikdo natočit netroufne.

K2 vlastní cestou (2020) odpad!

"Nejhezčí je to, co si musíš vybojovat" - jenže tahle dáma si to nevybojovala. Typický filmeček pro mainstream, který nerozlišuje mezi lezením s kyslíkem a bez něj (šlapat na bicyklu a vézt se na elektrokole taky není totéž), který nerozlišuje mezi lezením s vlastní vynáškou a když ti to (včetně tebe samotné) vytáhnou Šerpové. A podprahové sdělení o prvovýstupu v názvu filmu je už vrchol. Dáma coby profesionálka v marketingu předvedla největší výkon při ohlupování sponzorů, kteří jí zaplatili dovču.

Tri dňa v Moskvě (1975) (TV film)

Televizní formát tomu ubral jednu *. Chvílemi se to táhlo, ale celkově to stojí za shlédnutí. Čiší z toho dobrá nálada.

Stračeni svitanki (1995) odpad!

Další z ukrajinských „oni nám ubližují“ filmů. Opět se mlčí o milionech jimi s chutí podřezaných, umlácených či postřílených Židech, Češích, Polácích, Rusech a všech dalších, kdo nemluvil tím jediným správným jazykem a nevyznával toho jediného správného boha.

Rozhodnutí o likvidaci (2018)

Naprosto nejde o běžný akčňák, je to "jen" filmová rekonstrukce závěrečného úseku života ruského „teroristy č.1“. Kolem Šamila Basajeva se čím dál těsněji stahuje smyčka a zároveň se od něho díky jeho fanatismu odvracejí někdejší spolubojovníci. Přesto stále disponuje téměř neomezenými finančními zdroji z arabského poloostrova a má tedy možnosti nakupovat moderní zbraně. Poté, co selhaly dodané ruské rakety (naprogramované proti sestřelení „svojich“), si objednává v zahraničí jiné protiletadlové komplety. Jejich cestu do Ruska přes Gruzii už ale monitoruje FSB a Basajevovi se odpočítávají poslední minuty. Odhadovaná síla nálože uložená v náklaďáku při výbuchu v Ekaževu je 100 kg TNT.

Sučja vojna (2014) (seriál)

Sučja vojna je ve wikipedii heslo, kde se dočtete, že v gulazích po válce po sobě nemilosrdně šli kriminální s politickými (velmi zjednodušeně). S odhadovaným počtem obětí až 2 000 000 mrtvých!! Čekal jsem pořádný akční nářez, ale blatní s sukami si to v seriálu odbyli v posledním díle z osmi mezi 38. a 42. minutou. Takže z tohoto pohledu je seriál velké zklamání.

Vlak (1964)

Ten příběh je děravý jak cedník. Kvůli franku v ložiscích poprava, ale zapíchnutý německý voják na stanici zůstane bez potrestání. Němci jedoucí údajně už hodiny fátrlandem nerozeznají Francii od Německa. Labiche snažící se o další sabotáž na kolejích má stále za vojáky zpoždění, protože se k trati musí vracet obloukem, ale u hradla je najednou na čtvrt hodiny sám. Německého velitele vlaku probudí zezadu najíždějící lokomotiva, protože střelbu do prchajících železničářů v pohodě prospí. Atd., atd. A to ani nezpochybňuju genialitu francouzského odboje, který během pár minut (na to spojení do „C...“ se čekalo fakt dlouho) dokázal zorganizovat, namalovat a instalovat přejmenování železniční stanice. Typicky americká blbost stylu Tucet špinavců, jen bez jejich vtipu. Skutečná historie vlaku je sama o sobě dost zajímavá, netřeba vymýšlet další nesmyslnou omáčku.

Rževskij protiv Napoleona (2012)

Ruské kritiky to celkem strhaly, že jde po „Hitler kaput“ jen o vyčichlý recyklát, ale protože jsem to shlédl ještě před Hitlerem je to pro mne super komedie s mnoha pop-kulturními odkazy na filmy (Asterix, E.T., James Bond, Popelka, hvězdné války, středoškolské teenagerské komedie a další a další) i politiku a dnešní svět (PETA a jejich demonstrace, nebo posedlost krásou, která se silikonem do zadku přerostla, přiznejme si, do parodie sebe sama nejen ve filmu atd. atd.). No a ano, tepláky a tři pruhy na plese a v divadle považovali Rusové už od Napoleona za šik vohoz, nicméně dnes se v takovém outfitu nestydí jít do společnosti ani Češi. Nebo Američani a další. Jen Rusové se ale za to sami sobě vysmívají.

Gluchomaň (1991)

Už 6 let před filmem "Брат" dovedli natočit ještě v Sovětském svazu jiný "civilní" akčňák. Poklidný začátek graduje do slušně šlapajícího konce.