• Krátkometrážní

Koření (2005) (pořad)

Převzaté agenturní reportáže bych ještě přežil, ale když v jednom příspěvku označili bratry Lumiérovi za "Mimijérovi", tak mi došlo, že nováčtí redaktoři o prezentovaných tématech prd ví a jen otrocky (a mnohdy špatně) překládají původní reportáže bez jakéhokoliv obohacení z jejich strany.

Stíny minulosti (2006) odpad!

Řekněte, dokážete sejmout vrtulník čtyřmi výstřely z obyčejné devítky?

Avatar (2009)

Cameron předvádí úplně opačnou hru s diváckých očekáváním, než s jakým operuje například Hitchcock (popř. Tarantino), místo nečekaného vývoje situace servíruje přesně to, co čekáme. Říkejte tomu klišé, já radši používám označení přímočarý příběh. Nic v něm nepřebývá, ani nechybí - pokud tedy vezmeme v úvahu komplexnost děje. Ve filmu je mnoho motivů, z kterých by se mohl odvíjet další podružný děj, ale vždy by to znamenalo zaměření se na určitý problém - z určitého hlediska bych to uvítal, na druhou stranu by se nám nedostalo konzistentního zážitku, filmu by zhušťování příběhu neprospělo. Sledovat Avatar je jako prožít velké déjà vu, nepoznaný svět Pandory dokonale okouzlí, ale nikdy se nezbavíte pocitu, že jste jej už jednou navštívili a celý příběh dávno prožili. Nové, ale přesto tak známé. ______ Kde jste vzali ten blábol, že film je ekologická agitka? Zaujímá snad konkretní postoj? Ne, naopak motivu souznění Na´vi s přírodou je v celém příběhu účelně využito a vytváří nezapomenutelné emoce. I rýpalové, kteří se nedokázali první polovinu vnořit do nového světa a jen vyčkávali na finální matku všech bitev, musí zpětně uznat důležitost první půle. ______Využití 3D je jednoduše precizní, 3D filmy před Avatarem (na drobné vyjímky) bych označil za pouťové atrakce, s 3D bylo plýtváno na laciné efekty, které kontraproduktivně vyrušují z příběhu. Je to jako kdybyste se celou dobu dívali z otevřeného okna na svět kolem sebe, ale nemohli jste si vychutnat překrásný západ slunce, protože vám sousedovic děti házeli skrze okno do domu celou dobu míč. Díky Avataru se stanete těmi dětmi, kteří ten míč hází...

3 sezóny v pekle (2009)

Český film se potýká nejen s tvůrčí krizí, která se však v poslední době viditelně léčí, ale také s finanční. Financování českého filmu je odkázáno na sponzory, granty od Ministerstva kultury nebo mezinárodní koprodukce. Právě v poslední možnosti vidím jedinou cestu, jak pokrýt rozpočty podobně ambiciózním projektům. My sami je neutáhneme, vždyť rozpočty českých filmů za posledních 15 let ustrnuly na stejné hranici, inflace jako kdyby neexistovala. ______ K samotnému filmu: Poctivá práce, dobré vypořádání s dobou nástupu komunistů, ale film vyčpí z hlavy neskutečně rychle a čtvrtá hvězdička nezadržitelně bledne.

Vánoční koleda (2009)

V hrůzostrašných momentech funguje Vánoční koleda skvěle, atmosféru však ředí několik samoúčelných 3D exhibicí, což z části omlouvá fakt, že o produkci se staral Disney. Performance capture působí o krapet reálněji, ale stejně se obávám, že velký Jim nakope v prosinci Zemeckisovi zadek, a Vánoční koleda bude brána jen jako fajn 3D předskokan té pravé podívané. Chudák Zemeckis, léta se snaží jako nepochopený vizionář pixel po pixelu posunout hranice CGI, a pak se odnikud vrátí Cameron a ukáže světu, co teprve znamená pojem "reálné CGI".

Protektor (2009)

Vizuálně i formálně vytříbené, ve filmu nenajdete žádnou samoúčelnou exhibici - styl je hybatelem děje. Zaujme hudba připomínající tóny Clinta Mansella, dobová nedobovost je hudební složkou ještě více umocňována. Marek Najbrt se nebál jít vlastní cestou a místo klasického emočně vydírajícího dramatu na pozadí heydrichiády dostáváme originální filmový zážitek. Kéž by bylo v tom našem českém rybníčku více Najbrtů ... _______ P.S. Dokáži si živě představit, jak by stejný námět zničili jiní čeští tvůrci, začalo by to nevinným přepisováním dějin - hlavní hrdinové by totiž jezdili na bicyklu značky Author, nenápadný product placement a český film jsou přeci jako jednovaječná dvojčata. (přeháním, ale je to smutná pravda)

Žbluňk! (1984)

Začínající Howard a Hanks v průměrné, byť ničím neurážející, komedii. _____ „- Is anyone here from Penthouse Magazine? - No - Then we aint talkin.”

Tornádo nad New Yorkem (2008) (TV film) odpad!

Všichni se diví, že se katastrofickými TV filmy (s katastrofální kvalitou) roztrhl v poslední době pytel, ale mě to nepřekvapuje. Poptávka po tomto druhu filmů očividně je, o lidech je známo, že jsou kulturní barbaři a ke štěstí jím stačí špatný film s ještě horším scénářem, o tricích raději nemluvím. Ale běžný divák Franta vidí pouze film o tom, jak se ničí New York, a řekne si „Fíííííha, to bylo napínavý ... a jak to tornádo zničilo tu sochu ... to bylo vzrůšo.” Divák je spokojen, peněženka producentů taky, jenom kritici a filmoví fanoušci si rvou vlasy. Tfuj.

96 hodin (2008)

Léty prověřená zápletka s naštvaným tatíkem jdoucím si pro svoji unesenou dceru není vskutku nijak originální, ale 96 hodin ve výsledku působí velmi svěže a dynamicky. Bez Liama Neesona by film byl poloviční, mnohými zatracovaná Maggie Grace nepůsobila rušivě. Nutno podotknout, že přes poněkud béčkově přímočarý scénář film nepůsobí vůbec hloupě a konečně ukazuje Paříž v tom pravém světle. ______ „Já ti věřím. Ale to tě nespasí.”

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Usekněte hlavu scénáristům! Takhle klišovitý příběh si Wolverine opravdu nezasloužil, i když on někdo čekal zázrak od někoho, kdo psal scénář pro Tróju? Ještě podivněji než volba scénáristů pak působí volba samotného režiséra, který má s velkou hollywoodskou produkcí zkušenosti asi jako Wolverine s krájením brambor. Co se ale opravdu povedlo, je casting - o výtečném Hugh Jackmanovi se asi nemá cenu ani zmiňovat, ale palec nahoru zvedám i za Liev Schreibera a Dannyho Hustona. ____ Samotné akční scény jsou krátké a natočené rutinně bez špetky invence, těch pár cool záběru v představovačkách nic nezachrání (vivat Agent Zero). Smutné je, že jediná věc, která se mi za nějaký čas z filmu vybaví, bude povedená úvodní titulková sekvence. A to je velká škoda pro film s takovým potencionálem, Wolverine si zasloužil kvalitnější film mapující jeho zrození. Bring Singer back!