• Krátkometrážní

Nečekaná hrozba (2013)

Slabota Bolle. Absolutně neakční a bohužel ani dramatický film, který ubíhá celkem pomalu. Žádná politicky nekorektní scéna, žádná brutalita, která by to trochu ozvláštnila. Jen dlouhá nuda. 2/10

Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

Season 1: 80% Výpravně skvělé, ale více akčnější by nezaškodilo. Season 2: 85% O fous lepší, než první sezóna. Tom Hardy, i když se tu objeví jen v několika scénách si to vždy krade pro sebe.

Penny Dreadful (2014) (seriál)

Season 1: 65%. Velká očekávání se nenaplnila. Na horor je to málo strašidelné, na drama málo vyhrocené. Postav z gotických románu je tu dost, ale žádná není plně rozvinutá. Vše je skoro jen příprava na něco dalšího, co patrně snad bude v další sezóně, na kterou ještě ze zajímavosti kouknu. Season 2: 80% Lepší, než první série. Hlavně proto, že už je to více konzistentní. Season 1: 75% Překvapivě poslední sezóna, která opět doplácí na určitou překombinovanost. Přiznávám, že už mne to tak nebavilo a jsem rád, že příběh jakž takž uzavřeli. Ale představit Dr. Hyda, aby se nikdy nepřeměnil na Jekylla to fakt nedali.

Fargo (2014) (seriál)

Měl jsem z toho obavy, ale nakonec se ze seriálu vyklubala celkem pecka, která s původním filmem má jen pár věcí společného, ale stojí sama o sobě. Postavy Lestera od Martina Freemana a hlavně Lorna Malva od Billyho Boba Thortona jsou jednoduše skvělé. 90% Season 2: 95% Z Farga je podobná antologie jako z True Detective. Jiný rok, jiné postavy, jen stejná oblast USA. Je to jiné a zároveň stejné, skvěle zrežírované s úžasnýmy dialogy. Jen to UFO tam působí trochu divně. postava indiána Hanzee by se dala přirovnat k Lornu Malvovi. Zabiják, který jde za svým cílem přes oběti zleva zprava. Season 3: 75% Velmi mírné zklamání. Prostě zde jsem neviděl žádnou zapomatování hodnou scénu. Vlastně tu není skoro žádná akce, když první série měla vystřlení budovy a druhá přestřelku v lese a na parkovišti. Ale Thewlisův Varga byl dokonalý hnusák.

Hannibal (2013) (seriál)

Season 1 90%. Vynikající. Extrémní, ale zároveň taková estetická brutalita se nikde nevidí. Mikkelsen výborný. Snad jen ta větší epizodičnost je trochu na škodu, jelikož bych pak do Nové Anglie nikdy nejel, protože taková koncentrace sériových vrahů je až přemrštěná. Season 2 95% No vida. Teď už je děj hodně konzistentní a pár seriových vrahů se odbyde na začátku, ale zbytek se už vše točí kolem hlavních postav. První půlku sezóny jsme navíc v takovém trochu obráceném Mlčení Jehňátek. Finální episoda je pak natočená opravdu brilantně, což se u seriálů běžně nevídá a koncí pěkným masakrem, i když o definitivním osudu několika postav se dozvíme až v další sérii, která velmi změní tón a prostředí od prvních dvou. Season 3 90% Třetí sérka má dvě poloviny. V první sledujeme Hannibala v Itálii a děj vychází z knihy, z které čerpal i Ridley Scott v Hannibalovi. V druhé půli nastupuje na scénu Červený drak. Třetí série byla asi nejvíce psychedelickým seriálem vůbec. Tolik kamerových a jiných hrátek nikde jinde není. Občas toho bylo až příliš, kdy vizuální forma totálně válcovala děj. Každopádně konec byl celkem OK. Další série už nebude, což myslím stačí. Alespoň se na Hannibala bude vzpomínat v dobrém.

Temný případ (2014) (seriál)

Season 1: 90% Temný případ je opravdu temný a pobral velmi hutné a znepokojivé atmosféry, kde si to oba hlavní aktéři velmi dávají. Škoda, že při takovém napínání je závěr a odhalení přeci pro mne menší zklamání. Tvůrci se nakonec drželi při zemi a reálu, ale kdyby tam dali patřičný lovecraftovský konec, kdy nečekaně by tu vniklo nadpřirozeno, tak by mi to vůbec nevadilo. Průběh seriálu k tomu i skoro malinko nabádá. Season 2: 75% Druhá sezóna je jak bylo slibováno úplně jiná. Bohužel více postav přináší do příběhu celkem zmatek a já si po týdnu matně musel vzpomínat na postavy, o kterých se mluví, takže jsem asi půlku zápletky nepochopil :-D Na jeden zátah by to šlo, ale tahle fakt ne. Přesto ústřední trojice je sympatická a čtvrtý díl nabídl velmi skvělou přestřelku ve stylu Heat.

Godzilla (2014)

Kdo viděl předchozí režisérův film Monsters, tak tady ho přístup k látce nepřekvapí. Vše většinou sledujeme z pozice lidí, takže kamera většinou míří ze země nahoru na opravdu veliká monstra a pokud čekáte souboje, kdy se to bude řezat, tak vlastně hned 2x se to utne tešně předtím, než se do sebe pustí (a pak jen vidíme pár záběrů z toho souboje v televizi) a až na konci dostaneme regulérní souboj, kdy se masivně ničí San Francisco, ale stále nechybí záběry z pozice lidí, kteří jsou jen prostí mravenci dívající se na souboj titánů. Ty utnutí mne zpočátku naštvaly, ale po chvilce přemýšlení mi to došlo. Tohle není Pacific Rim, kdy se různí jaegeři perou s různými kaiju, kde mají odlišné schopnosti a postupně se kaiju vlastně upgradují. Tady je souboj Godzilly proti stále stejnému typu monstra, takže ty souboje by byly vlastně už jen stále se opakující variací na finále. Zážitek navíc umocněný IMAXem (3D je zbytečné a nijak nevyniká), kdy naplno vynikne zvuková stránka a sedačky se jen třesou z Godzillího řevu, a sledováním filmu v samotném San Franciscu s americkými diváky. To nadšení, když se zjevila Godzilla nebo když se prostě ničilo město u nás prostě nezažijete. Navic takový zvláštní pocit, když vidíte ve filmu padat mrakodrap, který je hned vedle kina, kde film sledujete :-) 8/10 a po další projekci možná ještě půjdu výš.

Metalocalypse: The Doomstar Requiem - A Klok Opera (2013) (TV film)

45 minutový speciál, kde jsou veškeré dialogy předmětem zpívaných partů. Něco je už spíš do rocku, ale i tak je to nářez. Snad v závěrečné sérii nastane ta opravdová metalocalypsa :-D

Arrow (2012) (seriál)

Season 1: 80%. Příjemné překvapení. Má to sice lacinější look, ale jako oddychovka co týden to splňuje účel dokonale. Navíc finále je dost nečekané, aneb totální happy-end se nekoná. Season 2: 80% V podstatě stejná úroveň, jako u první řady. S tím, že je to více konzistentní a děj se posouvá kupředu. Ale stále je to jen fajn výplach na každý týden. Finále opět velmi povedené a dotáhnuté do určitého konce. Uvidíme jak třetí řada, a jak moc se bude prolínat s Flashem, který se předavil v jedné episodě a bude sólo na podzim. Season 3: 70% Deathstroke je minulostí, teď nastupuje Liga Stínů v čele s Ras Al Ghulem. A už mne to až tak nebaví, bere se to moc vážně, ale na to je to moc cheesy. Když ještě navíc se připojí pár dalších superhrdinů už to není ten Arrow. Jeho osud se už taky určitým způsobem uzavřel a seriál by klidně mohl skončit touto sezónou. Season 4: 50% Strašný. Už jsem řadu dokoukal jen z povinnosti. Nebaví mne, že už každý v týmu je superhrdina. Diggle má navíc pěkně debilní helmu, která mu dost omezuje jeho zorné pole, ale střílí jak bez ní :-D Už se tu dost pohrává i s nadpřirozenem (za což je alespoň bonus v podobě episody s Constantinem) a propojuje se Flash a Legends of Tomorrow. Do toho ještě na CW přešla Supergirl, takže to je už na mne moc to sledovat a raději budu věnovat čas kvalitnějším seriálům.

Jodorowsky's Dune (2013)

Skvělý dokument. Až jsem si opravdu přál, aby ten film opravdu vznikl, jelikož by to opravdu bylo něco, co by opravdu poznamenalo vývoj kinematografiie. Tu knihu náčrtů a storyboardů bych velmi rád prolistoval, nebo jak říká samotný Alejandro na konci: Could be fantastic, no? Ať to někdo veme a udělá z toho scénáře a návrhů alespoň CGI animák.