Zítřek nikdy neumírá (1997)

,,Chápete jak absurdně se chováte?" - ,,Říká člověk který chce rozpoutat válku kvůli sledovanosti." Komentář může obsahovat pár spoilerů: Zítřek nikdy neumírá je jedna z nejhorších bondovek - všechno v ní vypadá strašně uměle, levně a divně. Navíc degraduje agenta 007 spíše na spoluhráče jedné příliš schopné agentky. Najdou se tu i světlé chvilky - např. konfrontace s dr. Kaufmanem (Vincent Schiavelli) nebo scény s Carverovou manželkou Paris (Teri Hatcher) - jinak dějový děs a akční hrůza. James Bond: Jak už sem napsal - v tomto filmu spíše podržtaška. Akce: Akce tu je spousta, ale žádný zapamatování hodný okamžik se nekoná. Bondgirl: Cizokrajné dívky nekometuji, Michelle Yeoh si s 007 pouze rozdělovala práci. A teď - Teri Hatcher je jedna z nejlepších a nejzajímavějších bongirl ze série a její smutný osud podobný Bondově manželce Tracy velice smutný a dokoce (což je u bondovek jev nezvyklý) emotivní. Padouch: Padouch je opravdu magor, jak řekl Bond - člověk který chce rozpoutat válku kvůli sledovanosti. Jonathan Pryce není kdoví jak dokonalý záporák ale spolu s Teri Chatcher jsou tita dva jediné světlíky na temné hladině. Götz Otto také nic světoborného nepředvede. Hudba: Hudba: Nezajímavá a fádní stejně jako celý film. James Bond will return: Jeden svět nestačí PS: Nechápu jak může tohle mít vyšší hodnocení než Dnes neumírej.

Zlaté oko (1995)

Komentář může obsahovat pár spoilerů: Tímto filmem tedy začala nová etapa bondovek - doslova. Irčan Pierce Brosnan, angličan Sean Bean, skot Robbie Coltrane, polka Izabella Scorupco, holanďanka Famke Janssen, francouz-turek Tchéky Karyo, němec Gottfried John a bohužel i američan Joe Don Baker. Tak to je vskutku mezinárodní herecké obsazení. Vybrat Martina Campbella byl dobrý tah, stejně jako dát 007 za šéfa ženu, za protivníka jeho kamaráda (a že jich 007 nikdy moc neměl) a hlavně ho nechat pořádně se prohnat se ulicemi Petrohradu. Celý film geniálně využívá ,,podzimní" atmosféru porevolučního ruska, včetně titulní skladby kde kromě srpů padají i kladiva - a ikdyž jsou některé akční scény přehnané Zlaté oko je v tom nejlepším slova smyslu hlavně špionážním thrillerem kterým má bondovka být. Amen. James Bond: Pierce Brosnan je pro mě dobrým Bondem pouze ve filmu Jeden Svět nestačí. Ve zlatém oku v něm místy (ale opravdu jen místy, me pořád) vidím slizkého, atleticky nadaného playboye který navíc na rtu nemá žádnou pořádnou hlášku. Na druhou stranu v akčních scénách je prvotřídní takže ho zcela nezatracuji - průměrný Bond i tak 100 x lepší než Roger Moore Akce: Přepálenost akce filmu nevyčítejte pokud jste hodnotily Moonraker více než jednou hvězdičkou. Chytání letadla nebo jízda tankem a následné zastavení vlaku jsou zatraceně cool. Bondgirl: Jsou krásné. Kdo by jim odolal? Padouch: Šéf syndikátu Januss, muž s dvojí tváří (doslova) a Bondův bývalý kolega Alexander Trevelyan má sice nejméně zajímavé jméno ze všech agentových protivníků ale zřejmě jeden z fyzicky nejzdatnějších a nejmazanějších, jeho pomocnice Xenie je dračice ale někdy to přehání / přehravá - např. při střelbě ze samopalu vypadá že se samou radostí udělá. Generál Urumov je někdy neuvěřitelný drsňák, někdy zase zkrachovalý ožrala - mohl být více využitý, vždyť málokdo dokáže zastřelit ruského mistra obrany - navíc si Urumovovu smrt náležitě nevychutnáte. Postava Alana Cumminga je jedna z těch které do bondovek nepatří. Hudba: Geniální Eric Serra dal filmu hudbu jinou než na jakou jsme u bondovek zvyklý (s vyjímkou Licence To Kill) - podmanivou, zajímavou. Titulní skladba od Tiny Turner je nezapomenutelná a jedna z nejlepších (možná nejlepší) v sérii. James Bond will return: Zítřek nikdy neumírá

Povolení zabíjet (1989)

Komentář může obsahovat pár spoilerů: Jako bondovka ** jako akční film z konce osmdesátých let **** .Realita blíže než kdy jindy, ale co je moc to je moc. Tenhle příběh se nehodí coby dobrodružství agenta 007 ale spíše je to něco v čem by měl hrát Arnold Schwarzenegger ... ale nedá se nic dělat. Naštěstí je tu Dalton, Q je poprvé (nebo podruhé) v terénu a narkomafie je nebezpečný protivník. Jsou zde rozhodně ty nejkrvavější a nejbrutálnější scény a pořád se něco děje. Odklon od Bondovského universa filmu odpouštím ale zpomalené záběry příště prosím ne. James Bond: Moc mě mrzí že Dalton nedostal možnost natočit další díl. Byl to skvělý Bond a bude mi chybět. Akce: Téměř skoro pořád se něco děje, až by to jednoho začalo ke konci trošku nudit. Bondgirl: Carey Lowell a Talisa Soto - a kupodivu obě přežijí. Chyba pane Bonde, měl jse si na konci vybrat Talisu, byla hezčí. Padouch: Robert Davi as Franz Sanchez je záporák až krutopřísný. Nejen že se tak chová ale od přírody tak dokonce vypadá. Jeho efektní likvidace je dokonalá tečka za tímto jihoamerickým dobrodružstvím. Pak je tu ještě ochlasta Milton Krest, srábek Truman-Lodge, velitel vojska Heller, úplatný prezident a nakonec zrádce Ed Killifer. Na Sancheze nemá nikdo z nich ale kumulace zlosynů na jeden film slušná. Málem bych zapomněl na mladého Benicia Del Tora jako vyšinutého Daria a jeho závěrečné nedobrovolné šňupání heroinu v drtičce - prostě klasa. Hudba: Taková zlověstná. Zajímavá. A aby ne. Je totiž dílem nedoceněného génia Michaela Kamena. Ale titulní píseň bohužel není taková, že bych si jí zapamatoval. James Bond will return: Zlaté oko

Dech života (1987)

Komentář může obsahovat pár spoilerů: Hned ze začátku musím napsta že hvězdičky tomuto filmu ubírají zejména jalové finále a tupoučký vojáček záporáček Whitaker. Jinak s novým Bondem přišla nová svěží krev a předtitulková sekvence ala SMERSH je prostě báječná. Konečně se tvůrci naprosto odpoutali od všech fantasmagorií. James Bond: Timothy Dalton měl Moora poslat do důchodu už o hodně dřív - neboť sám je o hodně blíž postavě z Flemingových románů něž Roger kdy byl. V akci má švih, je to sympaťák - zkrátka radost na něj pohledět - škoda že ho pak čekal už jen jeden film. Akce: Úvod - super, letadlo - super. Bondgirl: Maryam d'Abo je kočka, sluší jí to s violoncellem, odstřelovačkou i Daltonem. Nechybí v tomhle filmu druhá bondgirl? Padouch: Jak jsem už napsal trapáček Joe Don Baker je záporácká nula, takže - naštěstí to zde zachraňují generál Koskov a jeho pomocník Necros. BTW Jeroen Krabbé coby Koskov je první záporák v bondovkách jehož smrt nebyla na plátně vidět, aneb : Odvezte ho zpátky do Ruska ... v pozinkované rakvi. Tím druhým je Dominic Green v Quantum of Solace. Hudba: Standart. Titulní píseň nic moc. Kniha: Ta část s odstřelením v opeře je v jistém slova smyslu celá povídka Dech života - jen upravená pro film. James Bond will return: Povolení zabíjet

Vyhlídka na vraždu (1985)

Komentář může obsahovat pár spoilerů: Roger Moore naposledy coby James Bond. Takže film má dobrý nápad a dobrého záporáka - s originálním a pochopitelným plánem zatopit celé Sillicon Valley - ale vše ostatní až na pár vyjímek je špatně provedeno. Vyloženě jsem se neudil ale při pohledu na téměř šedesátiletého Moora a jeho akční scény ... no comment. BTW - druhé nejslabší a nejhorší finále bondovek - na prvním místě je Dech života. Takže konečně. Sbohem pane Bonde v podání Rogera Moora ... nebudete mi chybět. Akce: Jízda s hasičským vozem má něco do sobe ... Bondgirl: Tanya Roberts je správná naivka - ještě že jí její dvakrát starší ,,přítel" naučí jak se věci mají. Grace Jones je rozhodně ta nejhnusnější držka co se kdy v bondovkách objevila. Padouch: Bývalý nacista a bývalý agent KGB - konečně pořádní zloduchové jejichž potencionál mohl být využitý ještě lépe. Tenhle film jim to bohužel nedopřál. I tak jsou ale Walkenův Max Zorin a Dr. Carl Mortner (Willoughby Gray) jedni z nejlepších - May Day jim ale byla špatným a nedůstojným kolegou. Hudba: Skvělá hudba Johnna Barryho kontruje s jedním z nejhorších titulních songů. Kniha: Povídka nemá s filmem společného nic, snad jen že se točí okolo dostihů a tak ... James Bond will return: Dech života

Chobotnička (1983)

Komentář může obsahovat pár spoilerů: Ve chvíli kdy Bond řekl ,,Plnou prosím" se už měl chuť ten film vypnout. Povinnost mi velela shlédnou další bondovku. Chyba. Zápletka ze všech nejhorší , postavy divné - v dobrém slova smyslu snad jen u generála Orlova - a film zdlouhavý a nudný. Abych pravdu řekl tak je to jediná bondovka ve které si (raději) nepamatuji o co vlastně šlo. James Bond: Když se 007 převlékl za klauna vůbec mi to nepřipadalo divné - na mě totiž Moore od Muže se zlatou zbraní působil vždycky jako šašek. Už jen jedenkrát a pak už ,,nikdy víc, krá". BTW scéna z dražby je použita z povídky Majetek dámy, bohužel je stejně jako celý tento film nedotažená. Akce: Rvačka na střeše vlaku. Za tarzana bych Moora nejraději nakopal. A co to tam vlastně ještě bylo? Lezení po letadle? Bondgirl: Maud Adamsová byla za stejnou blbku jako v Muži se zlatou zbraní, tady ale bohužel nezemřela. Padouch: Louis Jourdan byl také báječný herec ale film mu nedal jedinou scénu ve které by z něho mohl jít strach, Kabir Bedi jako jeho pomocník Gobinda je hromotluk určený k tomu aby si z něj 007 dělal srandu. To Steven Berkoff jako šílený ruský generál Orlov by byl jiná liga, kdyby tak nepřehrával - rozhodně je ale tím co si z filmu nejvíc zapamatujete. Hudba: Nepamatuji si jí ... Kniha: Sbírka povídek obsahující Chobotničku, Dech života, 007 v New Yorku a Majetek dámy je čtrnáctá a poslední kniha kterou napsal sám Fleming. Chobotnička pojednává o vyšetřování majora Dextera Smythe, válečného hrdiny který nyní čelí obvinění z vraždy a ukrytí nacistického zlata. Bond se rozhode Smythe zatknout ale ten raději spáchá sebevraždu - kterou mu přivodí jed jeho domácích mazlíčků - ropušnic a chobotničky. James Bond will return: Vyhlídka na vraždu

Jen pro tvé oči (1981)

Komentář může obsahovat pár spoilerů: Film se vrací k duchu prvních špionážních bondovek a nekoná se ani zdaleka taková fantasmagorie jako v předchozím filmu předchozím filmu. Ve hře totiž nejsou fantasmagorické stavby, raketoplány ani zrůdy s kovovým chrupem, ale něco tak malého jako je šifrovací stroj ATAC - po němž se zřejmých důvodů všichni pasou a může se tak rozehrát krásný špionážní thriller, jehož jedinou vadou na kráse je stařec v hlavní roli. James Bond: Tady si Moore o něco málo polepšil protože moc nešaškuje, ale stejně krákám jako vrána když vidím jak stěží vyběhne do schodů. Akce: Akce není tak rádoby bombastická jako v předchozích filmech, zde je i v ráci možností realistická. BTW dokáže někdo hodit motorkou? Vrah Leopold Locque skopnutý ve svém autě Bondem ze srázu a smrt agentova kolegy - to jsou scény jaké předchozím ,,Moorovkám" chyběly. Bondgirl: Carole Bouquet jako pomstychtivá kočka s kuší je super, Lynn-Holly Johnson jako Kristatosova neteř taky ujde. Padouch: Aristoteles Kristatos je první utajený záporák v dějinách bondovek - ve chvíli kdy se Bonda a Melinu chystá smýkat po mořských korálech, dojde Vám že to je opravdu parchant. Vrah Locque je rovněž postavou jaká bondovkám léta chyběla. Generál Gogol padouchem není, v podstatě se s MI6 jen tak laškovně přetahují. Hudba: Taková jaká má být ve špionážním filmu, ale ta úvodní píseň není nic moc. Kniha: Jen pro tvé oči je sbírka povídek (The Hildebrand Rarity, Risico, Quantum of Solace, For Your Eyes Only, From a View to a Kill) vydaná v roce 1960. For Your Eyes Only pojednává o zavraždění rodiny Havelockových (mimo jiné blízcí přátelé M) kubánským majorem Gonzalesem. Důvedem k jejich vraždě bylo to že nechtěli scůj majetek prodat bývalému gestapákovy von Hammersteinovy. Bond pomůže jejich dceři Judy (ve filmu Melina) v cestě za pomstou. Judy nakonec střelí von Hammersteina kuší do zad a Bond zabije Gonzalese a jeho pomocníky. Povídka krátká ale úderná. Postavy jménem Enrico Colombo a informátor CIA Kristatos, který ve skutečnosti v napojení na Rusy pašuje drogy, se objevují v povídce Risoco ... James Bond will return: Chobotnička

Moonraker (1979)

Komentář může obsahovat pár spoilerů: Zřejmě ve snaze trumfnout Star Wars se James Bond vydává do vesmíru - první půlka filmu je nic moc, druhá (na oběžné dráze) je vysloveně příšerná takže ty dvě hvězdičky jsou takové podlézavé hodnocení. James Bond: Rogera Moora čekají ještě tři filmy. Snad to vydžím. Akce: Eh. Bondgirl: Ah. Padouch: Vynikající francouzský herec Michael Lonsdale se na role padouchů nehodí. Proto i v tomto filmu působí spíše jako hodný strejda který má prostě ,,své dny". Když ho na konci Moore otrávil a vyhodil do vesmíru, bylo mi ho trošku líto. Takže padouch k ničemu. Znovu zde trapčí Jaws a jeho přechod na ,,světlou stranu sílu" mě v té závěrečné parodii ani nepřekvapil. Hudba: Oh. Kniha: Tak kniha je skvělá. Hrabě Hugo von der Drache, zasloužilý nacista, nyní vystupující jako britský gentelman Hugo Drax, zradil své přesvědčení a pracuje pro Sovětský svaz - s cílem odstřelit jadernou hlavící ze své ponorky samotný Londýn. Moonraker je zde ona jaderná střela, vyrobená pro ochranu anglie - dle mého názoru je veliká škoda že nikdo nenatočil bondovku podle tohoto románu v šedesátých až sedmdesátých letech- to by vám byla pecka. James Bond will return: Jen pro tvé oči

Špion, který mě miloval (1977)

Komentář může obsahovat pár spoilerů: Takže pokus o monster velkofilm. Spousta obrovitých (miniaturních) staveb, věcí, lodí a ponorek. První opravdový blázen v dějinách bondovek kterému jde o zničení světa (k tomu mu pomůže třetí světová válka) a vybudování nové civilizace pod vodou. Bond by se mohl ocitnout v pamětihodných scénách a rvačkách, to by mu to ovšem nesměl kazit Roger Moore, který dodává scénám místo švihu jistý pocit těžkopádnosti. Je to škoda protože s trochou soudnosti a jiným bondem z toho mohl být vynikající film - je v něm totiž tolik zajímavých motivů a situací, které by mu mohla jiná bondovka závidět. Jsou zde ovšem dokonale zazděny. James Bond: Je třeba najít jiného Bonda, Roger Moore se tváří tak jako by v další bondovce měl letět do vesmíru nebo dělat podobné nesmysly. Akce: Akce budiž dobrá, pokud ale není Moore zastupován kaskadérem, je spíše taková nepříjemě stařešinská. Bondgirl: Ano tak ta se povedla, ruská agentka XXX je určitě lepší agentkou než Moore - ten jakoby nevěděl co si s ní má počít, Connery by jí profackoval a ona by zkrotla. Milostné linie a scény s třicetiletou kráskou a padesátiletým dědulou nejsou zrovna to pravé ořechové. Padouch: Film je tak dobrý jako je dobrý padouch - to řekl myslím Hitch a zde se to ostatně jako vždy potvrzuje. Stařičký němec Karl Stromberg je naprosto bezkrevný záporák který vypadá že snad ani nepočítá s tím že se svého snu dožije. Ještě že ho ten hubenější dědeček Moore tak hrdinsky zlikvidoval. Strombergův kat Jaws (v překladech též Čelisti nebo zub) už není jen snahou o hodně nadsazenou nadsázku - pro mne je vrchol trapnosti. Hudba: Stejná jako celý film. Nezáživná. Kniha: Tak to je na dlouhé povídání. Knihy jsou dvě - neplést si novelizaci s Flemingovým románem (no, spíš krátkou povídkou). Novelizace: V novelizaci samozřejmě 007 s pomocí ruské agentky XXX prověřují jistého Sigmunda Stromberga, který se chystá rozpoutat válku mezi USA a SSSR - ale i novelizace se nakonec liší od samotného filmu, především se zde oběvuje organizace SMERSH a Jaws na konci zemře protože ho Bond nechá na magnetu. Knihu sepsal Christopher Wood a byla vydána ve stejném roce jako film. Flemingova kniha: Flemingova kniha byla vydána 16.dubna 1962 a nemá s filmem společného vůbec NIC, snad jen kromě toho, že se zde objevuje jistý druhořadý gangster zvaný Horror, vlastním jménem Sol Horowitz, který má snad jakousi železnou protézu. Kniha sice není nic extra, za přečtení ale stojí. James Bond will return: Moonraker

Diamanty jsou věčné (1971)

Komentář může obsahovat pár spoilerů: Connery se vrátil aby natočil jednu z těch slabších bondovek - a na to že měl pauzu jen jeden film ten člověk strašně zestárl. Filmaři mu vybrali slabý příběh, jalovou bondgirl a šedivého Blofelda. Satelit z diamantů pak zůročili ještě jednou v Dnes neumírej. Zachraňuje to dvojce teplých lumpů a scéna z krematoria. James Bond: Sean nám zestárl, ale pořád je to nejlepší Bond. Amen. Akce: Rvačka ve výtahu byla napínavá, rvačka s teplými zabijáky napínavá, útok na plošinu byl ... trapný. Bondgirl: Prsatá Lana Wood by byla určitě o moc lepší než Jill St. John. Padouch: Charles Gray ... no comment - alespoň že Mr.Kitt, Mr. Wint a Peter Franks nulanulasedmičce trochu zatápěli. Hudba: Nevýrazná. Titulní píseň - pro mne spíše slabá. Kniha: S knihou to má společné je pár nápadů a jména několika postav. Jinak nic. James Bond will return: Žít a nechat zemřít - Nemůžu si pomoct ale musím snížit hodnocení na dvě hvězdičky.