Devadesátky (2022) (seriál)

Tento seriál je tím nejlepším, co jsem zatím od České televize viděl. Díl od dílu lepší. Po seznamovacím prvním díle byly každé další díly lépe a lépe zvládnuté. Hudba - kapitola sama o sobě - laděná stylem ala Hildur Guðnadóttir dodávala seriálu takovou atmosféru, že mi běhala husina po kůži. Herecké výkony skvělé. Seriál autentický na 100 %. Jediná věc, která mi místy vadila, byla kamera. Tento styl natáčení není úplně moje gusto. Ale absolutně nemám slov. S Pustinou to nejlepší, co jsem zatím viděl z české dílny.

Magnolia (1999)

Velkolepý dramatický epos o provázanosti lidských životů. P.T. je přeborníkem v budování drama. Tento film je vyloženě umělecké dílo. Ať už jej pochopíte nebo ne, je to jen na vás. Životní film P.T. Andersona.

Letec (2004)

Martin Scorsese patří mezi moje nejoblíbenější režiséry. Film Letec je dalším filmem, kde do hlavní role obsadil Leonarda DiCapria. Pan Scorsese věděl moc dobře proč. Leo patří (ať už chcete nebo ne) mezi vůbec nejlepší herce v dějinách filmu a je schopen zahrát takřka vše. A tady to dokazuje! Opět bravurně hraje. A Scorsese, samozřejmě, zase skvěle režíruje. Skvělá hudba (swing a jazzík náramně pasuje - ještě aby ne) a kamera. Moc se mi líbila červená barva (jak říkával Stanley Kubrick - červená barva uklidňuje - a mě uklidňovala) a práce se světlem. Film (na to, že trvá bez patnácti minut tři hodiny) je místy velice vtipný, takže jsem se vůbec nenudil. Opět výborný film Martina Scorseseho.

The Who: Tommy živě v Royal Albert Hall (2017) (koncert)

První rocková opera a jedno z nejzásadnějších alb v dějinách populární hudby ve skvělém živém provedení z krásné Royal Albert Hall.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Fenomenální. Grandiózní. Úžasné umělecké dílo! Už od první minuty mě film zcela chytil do své náruče. Naturalistické vyobrazení Paříže 18. století mě naprosto odzbrojilo. Vypravěč krásně a ladně doplňoval film o vyprávění, které nijak nenarušovalo pohyblivé obrázky na obrazovce. A teď k tomu hlavnímu - Jean-Baptiste Grenouille. Nepamatuje se, kdy mě naposledy nějaká postava takhle chytla. Její příběh je ve filmu od prvopočátku, od zrození, až po velký konec romantického rázu. Úžasný psychologický vývoj. Takhle skvělá filmová postava tu velmi dlouho nebyla! Její psychologický vývoj je tak dokonale napsán a hlavně zahrán, že si vás prostě omotá kolem prstu. Celou tuto alegorii nepochopeného člověka doprovází ladná vokálně-instrumentální hudba, která filmu dodává tu správnou hloubku a činí jej ještě lepším. Klidně mě zabte, ale toto je jeden z možná úplně NEJLEPŠÍCH filmů, co jsem kdy viděl. Nečekal jsem to, ale už dlouho jsem neměl takhle otevřenou hubu. Krása. Konečně zase na chvíli se film stal uměleckým dílem!

Requiem za sen (2000)

Tento film je tak skvěle natočen, že vás vtrhne přímo do děje. V celém filmu kraluje Ellen Burstyn. Její výkon je možná jeden z nejlepších ženských výkonů v dějinách filmu. Dále kraluje Jared Leto a Jennifer Connelly, jejichž výkony nejsou rozhodně k zahození. Film by měl být zaveden jako povinný. Skvěle ukazuje hnusotu drog a kam je schopen člověk klesnout. Úžasné!

My Fair Lady (1964)

Úmorně dlouhý film s příšerně uřvanou Hepburn (kterou osobně mám moc rád, ale tady to nejde). Nemyslím si, že by tento film byl něčím tak výjimečným. 1* hvězda jen za kameru a hudbu.

The Beatles: Get Back (2021) (seriál)

Toto bylo to, co jsem si vždy přál vidět. Mistru Peteru Jacksonovi se podařilo sestříhat přes 60 hodin dosud neviděného materiálu, který byl před 50 lety zamýšlen jako film. Téměř nemožné, ale přesto se to povedlo. Přes první pokusy natočit novou desku a odchod George vše nakonec končí samotným vystoupením na střeše. Nemám k tomu, co říci. Možná jen toto: s Pánem Prstenů je tento giga projekt životním dílem Petera Jacksona. Děkuji za úžasný zážitek

Happy End (1967)

Nikdy jsem neviděl film, který vypráví dva naprosto rozdílné příběhy navzájem. Figury do sebe zapadaly i pozpátku, což bylo neskutečně vtipné. Úžasný příběh, skvělé efekty a střih. Možná jeden z nejoriginálnějších filmů, co byl kdy natočen. Škoda, že spousta lidí o tomto filmu nikdy neslyšela.

Grandhotel Budapešť (2014)

Úžasní herci v úžasném filmu, který se, nebojím se říci, řadí mezi to nejlepší v poslední dekádě. Typický Andersonovský humor. Celému filmu kraluje geniální (až mistrovsky přesná) kamera. Nechápu, proč si snímek neodnesl sošku Oscara i za kameru. Geniální snímek