Na západní frontě klid (2022)

Popisovat příběh krásné knihy škoda není, ale popisovat příběh tohoto filmu by škoda byla. Film je zhruba předloze tak podobný jako Jáklův Jan Žižka skutečnému Žižkovi. Z románu Remarquea tu najdeme maximálně jen postavy, nic jiného. Možná ještě bitevní pole. Absence klíčových momentů předlohy je neomluvitelná. Kde je Kantorek (on tam sice byl, ale to se nedá ani počítat)? Kde je výcvikový tábor (to myslíte tu chůzi na bitevní pole)? Postavy v tomto filmu jsou ještě prázdnější než vakuum (a to je, co říci). Bez duše. Remarque v knize stvořil postavy, které měly duši a daly se od sebe rozlišit. Tady to jsou prázdné figuríny, které cosi povídají. Od toho, kdy se ve filmu objevil nápis O OSMNÁCT MĚSÍCŮ POZDĚJI, jsem absolutně nevěděl, kdy se příběh odehrává. Zmatenost samotného vyprávění mě tedy dosti překvapila. Hudba místy až moc připomínala Nolanův Dunkerk. Abych jen nekritizoval, tak film je velmi hezky natočen. Kamera je skvělá. Práce se světlem taky. Střih občas hodí nepochopitelné scenérie, což jsem doopravdy nechápal, jinak byl dobrý. Na závěr: Film je děsná 2,5 hodinová nuda, která pohřbila jednu z nejkrásnějších knih, co jsem četl. Ale aspoň na tomto filmu byly vidět peníze, ne jako na Janu Žižkovi, kde se běhalo jen po lesech. Obrovské zklamání!

K zemi hleď! (2021)

A teď mě všichni kritici zabte! Don't Look Up z produkce Netflixu vypráví o dvou astronomech, kteří se snaží varovat svět před koncem světa v podobě velké 9km komety. V cestě jim stojí ZKURVENÁ prezidentka a mocenský boj o to, co je důležitější - život X peníze a kampaň. Tento film byla radost sledovat. Asi to není úplně film, u něhož byste se měli smát, ale to prostě nejde jinak. Silná dávka černého humoru a nadsázky je tu na prvním místě, což není ke zlu, ale nemusí to někomu sedět. Mně to však sedlo. Co tento film zvládl dokonale, je zvládnutí obrovského množství postav, kde se mi líbily úplně všechny. Tím nemyslím, že mi byly všechny sympatické. Tou úplně nejhorší postavou je alternativa Elona Muska (všichni víme, o kom je řeč). Ta mi pila krev. Meryl Streep sice představovala příšernou postavu, ale já jsem se do ní zamiloval. Cate Blanchett, tu jsem skoro nepoznal. Jennifer Lawrence musím pochválit. Timothée nechal dorůst účes z Duny. Rob Morgan zahrál postavu chudáka a Leo, Leo zahrál možná svou nejlepší roli od Vlka z Wallstreet (Prokletý Ostrov nepočítám, protože to je můj nejoblíbenější film s Leem). Film až s neuvěřitelnou přesností vystihl vše, co se vystihnout dalo. Ukázání pravého světa. Ukázání toho, že obyčejní lidé nemají absolutně šanci. Film skončil tak, jak měl! Za to jsem moc rád a je to správně. Tvůrci se vysrali na americké konce a ukončili to tak, jak měli!!! Musím říct, že mě tento film překvapil tak, že jsem to vůbec nečekal a jsem v úplné euforii. Možná jedna z těch nejlepších věcí, co se za posledních pět let natočila! Ukončuji JUST LOOK UP!!!

Až na krev (2007)

Prostě tento film P.T. natočil tak úžasně, že mu není co vytknout. Někomu možná bude vadit dlouhá stopáž nebo avantgardní soundtrack, ale já mezi tyto lidi nepatřím. Hudba je za mě velmi originální a dodává filmu poměrně ponurou atmosféru. Zpátky k P.T-mu. On je skvělý scénárista (ukázal to v Hříšných nocích či v Magnolii). Dialogy jsou velmi propracované. Je mistrem v budování atmosféry. Kdyby tento film napsal někdo jiný, byl by možná velmi průměrný. Ze současných režisérů se najde jen málokdo, kdo by dokázal budovat takové drama jako on. Postavy v tomto filmu jsou, řekl bych, vesměs záporné - možná jen H.W. je postavou kladnou. Plainview je odporná postava (její představitel předvedl nadpozemské vystoupení) prolezlá kazem a touhou po moci a kapitálu. Nenávistný, zlý. Otec církve třetího zjevení je možná stejně zkažený jako Plainview (Dano je expert na takové postavy). Ať už souhlasíte nebo ne, P.T. stvořil jeden z nejlepších filmů století a rozhodně svůj nejlepší. Po dvou letech jsem tento film viděl znovu a stejně mě zasáhl. Budování kariéry přes mrtvoly - zdá se to šílené, ale je to tak do dnešních dnů…

Jan Žižka (2022)

Na konci filmu stálo: ŽIŽKA NEBYL NIKDY PORAŽEN. A já konstatuji toto: Jediný, kdo jej kdy porazil, byl Petr Jákl s filmem Jan Žižka.   Na tento film jsem šel do kina zcela bez nějakého očekávání, takže jsem dostal to, co jsem čekal. A co jsem dostal? Já nevím…   Čekal jsem, že se film Jan Žižka bude aspoň z poloviny držet skutečnosti, ale nedržel se ani z té poloviny. Dobře, vystupují zde skutečné postavy, ale to je tak všechno, co je tu trochu historicky přesné.   O čem vlastně film je? No je o běhání po lese a o tom, že existence Českého království je postavena na osudu jedné absolutně bezvýznamné ženy, kterou Jan Žižka unesl a pak ochraňoval. Aby toho nebylo málo, tak se Jen do této dámy zamiluje. Kdo by to čekal že? A nakonec bude svádět boj na život a na smrt, aby ji ochránil.   Teď už seriózně. Film je podle mě prostě absolutně o ničem. Postavy jsou pro mě úplně bez duše. Všechny mi splývají a nevidím mezi nimi žádný rozdíl, protože mi přijdou všechny stejné. Takže postavy se Petrovi vůbec nepovedly. Nezachránil to ani Michael Caine - absolutně bezvýznamný pan Boreš, který jako nevím, co znamená a proč je tak důležitý - nebo aspoň tak má působit.   Ale jsou věci, které bych pochválil, ale ne úplně zcela! Například kamera špatná není. Je to dobře natočené. Ale!!! Někdy jsem prostě absolutně nevěděl, co se na plátně dělo, protože kamera byla roztěkaná a jednoduše nestíhala. Dále osvětlení - klasika: v moderních filmech ve scénách odehrávajících se ve tmě nejde nic vidět (to je novodobé pravidlo). Ale osvětlení pomocí svíček v Trocnově bylo dobré - to pochválím.   Věci, co se mi nelíbily: Vynechám absolutně nehistoricky přesný děj, protože jsem nešel do kina, abych viděl 100% historický biják. Nevím, jestli se mi chce komentovat zjev Bena Cristovaa a Mongolů (nebo kdo to vlastně byl) v Zikmundově smečce bastardů, tak to komentovat nebudu. Nejvíc mě prostě vadily postavy. Všechny, doopravdy VŠECHNY, ve mně nic nezanechaly. Působily na mě prostě jako nějací lidi, kteří jsou všichni stejní, a furt se honí v lese. A jedna drobnost mě pěkně nasrala - proč do prdele káže Hus v chrámě Svatého Víta? To je teda sakra omyl. Nepřekousnu taky ztrátu Žižkova oka… to nebudu komentovat.   Na závěr: dvouhodinová prázdnota bez postav, která má stále stejnou strukturu: chytnu, uteču, chytnu, uteču… Jediné, co pochválím, je kamera (která má taky chyby), motiv husitského chorálu a první bitva s vozovou hradbou.

Napola: Hitlerova elita (2004)

Film Napola je vskutku excelentní filmové drama a tak trochu atypický válečný film (z pohledu mladých německých hochů), který si jistojistě zaslouží obrovskou pozornost. Jedná se o velmi silný příběh mladého chlapce Friedricha, který nastoupí do elitní nacistické školy, kde se seznámí s křehkým Albrechtem Steinem, synem vysoce postaveného nacisty. Ve škola je tvrdý režim, který Albrechta pomalinku ničí a dostává do problémů… Už dlouho na mě takto nezapůsobil žádný film - doopravdy nemám slov. Koukám před sebe a stále přemýšlím nad tím co jsem viděl. Psychologický vývoj obou postav (Friedricha, ale i Albrechta) je velmi dobře zvládnutý. Postavy na mě působily velmi dobře. Friedrich mi byl již ze začátku sympatický (asi to bude tím, že jej hrál Max Riemelt) a Albrechta mi bylo hned líto. Musím říct, že Max zahrál svou životní roli (taky za ni získal křišťálový glóbus tady ve Varech a naprosto zaslouženě). Scéna, kdy se postaví čelem spravedlnosti je pro mě doopravdy silným momentem tohoto filmu. Závěrem, Napola je pro mě jednoznačně jedním z úplně NEJLEPŠÍCH válečných (ale i sportovních) filmů, který jsem doteď viděl. Úžasná výprava (oceňuji, že se film natáčel z velké části u nás), naprosto fantastická hudba, kamerové záběry (když padá vločka do oka mrtvého zajatce) a herecký výkon hlavního protagonisty Maxe Riemelta! Po technické stránce úžasné! Nejsilnější moment celého filmu je pro mě jednoznačně: Спасибо товарищ! Děkuji moc za další úžasné doporučení!

Náš vůdce (2008)

Může se do Německa vrátit diktatura? Může. Může se vrátit kdykoli, kdekoli i jakkoli. To je asi vše úvodem. Film Náš Vůdce (nebo Vlna, jak chcete) zkoumá týdenní projekt Autokracie, který z počátku vypadá jako nevinná hra, ale nakonec se zhroutí do davového šílenství a posedlosti ideologií hnutí Vlna, kde jen jeden člověk může být vůdcem, pan Wenger. Tento film dokonale zobrazil, co nevinná hra může způsobit, jak může ovlivnit myšlení labilního člověka a kam až vše může dojít. Hlavní protagonista Vogel se velmi vžil do role gymnaziálního učitele Wengera, že si ho dokážu doopravdy představit jako vůdce aristokratické společnosti, která by dokázala pobláznit nejednoho člověka. Film byl zpočátku trochu zbytečné natahovaný, to je asi jediná věc, která by se mu dala vytknout. Jinak Náš Vůdce je brilantní psychologické sociální drama s velmi dobře napsaným scénářem. Postav tu není malé množství, koho tedy vyzdvihnout na vrchol? Jednoznačně postavu Tima. Scéna, kdy pálí své oblečení, nám již dopředu něco avizuje, co se později stane… Už dlouho jsem se tak nezpotil!

Pravidla lži (2006)

No musím říct, že jsem doopravdy překvapen. Takřka neznámé české drama/thriller a jak je dobré! Smekám před scénářem, je velmi dobře napsaný. Všechno tak dobře do sebe zapadá. Postavy nejsou mluvící krychle, ale skuteční lidé. Filmařům se nakonec podařilo zachytit (na český film) velmi unikátní atmosféru komunity drogově závislých, k čemuž samozřejmě pomohly již zmíněné dobře napsané postavy. Úžasní herci v úžasném filmu. Opět se ukazuje, jak filmy, které nejsou cíleně mainstreamové a nejsou to píčokomedie, se v Česku prostě opomíjejí a nikdo si na ně nevzpomene, protože jsou ve stínu píčovin, kterých ročně natočíme tolik, jako je na planetě mravenců. Nelituji těch skoro dvou hodin strávených u tohoto velmi dobrého thrilleru.

Nixon: Vlastními slovy (2014)

Nechutná mrazivá slova z úst prezidenta Spojených států a jeho spolupracovníků. Velmi dobře sestříhané. Stopáž dostačující, žádné zbytečné prodlužování.