The Last of Us (2023) (seriál)

Před dvaceti lety přišla nákaza, která zničila celý svět. Je tu však dívka Ellie, která je imunní, a nebojácný Joel, který ji má odvést do bezpečí, protože by z ní mohli vyvinout vakcínu, která by spasila celý svět. Postupem času se mezi oběma zmíněnými vytvoří rodinný vztah. Musí však překonat spoustu nástrah, které je na dlouhé cestě můžou potkat. The Last Of Us lze označit jako nejočekávanější seriál roku 2023. Očekávání se naplnila a dostáváme tak devítidílný seriál, který je takřka bez chyby. Pedro Pascal je famózní. Ihned si ho zamilujete. Představitelka Ellie - Bella Ramsey - hraje skvěle. Je vtipná, i když vás ze začátku pěkně štve. Samotná technická stránka filmu je úžasná. Skvělý vizuál, hudební doprovod, kamera a efekty. Vše si sedlo dokonale. Příběh je svižný a vůbec nenudí a atmosféra je hrozivá. Jedinou výtku bych měl k sedmému dílu, který byl takovou zbytečnou vatou, která prakticky nic nepřinesla. Kdežto třetí díl a osmý díl jsou možná jedno z toho nejsilnějšího, co letošní rok přinesl. Jestli vás někdo dokáže rozbrečet a chytnout za srdce během pár minut, smekám klobouk. Úžasná podívaná, na níž jsem se každý týden velmi těšil. Nyní mi bude trochu chybět. Tak snad zase, stejně kvalitně, za rok!

Velryba (2022)

Charlie je učitelem on-line kurzů tvůrčího psaní. Svůj život si však zničil natolik, že není schopen se prakticky ani hnout. Expresivně řečeno, vyžral se do obrovské Velryby. Snaží se najít cestu ke své dceři Ellie, která však o něho nestojí, protože ji opustil, aby mohl žít se svým milencem Alanem. Každý, kdo mě zná, o mně ví, že jsem psychopatické hovado, které miluje artové filmy (pro někoho jen umělecké píčoviny) a které se udělá už jenom nad blbým čtvercovým obrazem. Tenhle film ale není art, ale strašně se snaží být. Úplně si nejsem jistý, jestli Velryba nutně potřebuje čtvercový obraz, ale ok. Jestli má obraz docílit toho, že Charlie bude o trošku větší, je to zcela zbytečné. Brendan Fraser se nemohl vrátit s lepším hereckým výkonem! Hraje neskutečně. Není absolutně žádný důvod, proč by neměl dostat Oscara. Jestli bude někdo pochybovat o jeho výkonu, je to naprostý imbecil bez mozku. Přímo na něm stojí celý tento film, což je samozřejmě jasné. Další postavy mě přijdou jen jako taková výplň, což je škoda. Jedna postava mi přijde absolutně zbytečná. Thomas - člověk, z něhož promlouvá Bůh samotný. Ošetřovatelka Liz mně byla sympatická, ale dcera Ellie rozhodně ne, což by takhle mělo být. Film má úžasnou a hlavně krásnou hudbu. Ne jednomu člověku vtrhne do očí slzy. Což se povedlo. Závěr: film je pro mě trochu zklamáním. Mám s ním asi stejný problém jako s Otcem (Anthony Hopkins). Očekáváte něco velkého a pak dostanete něco zcela obyčejného. Jsem poměrně zmatený. Film to špatný nebyl (TO ROZHODNĚ NE), ale nebyl ani tak úžasný. Nebýt Frasera, nebylo by to tak dobré. Fraser předvedl nebývale úžasný herecký výkon. Člověk je úžasný!

Batman (2022)

No, nový Batman. O čem je? O boji mafie, korupce. Vlastně něco, co již přivedl Nolan ve své gigantické třídílného sáze. Ústředním padouchem je zde Hádankář, který je padouchem tak napůl. Zvládne mladý Bruce Wayne boj za spravedlnost nebo zklame? Pattinson je dobrý herec, ale jeho Batman na mě působí trochu divně. Není mi sympatický ani vyloženě protivný. Ale k výkonu Balea má velmi daleko, ale není zas tak špatný (rozhodně není lepší než Keaton, to tedy vůbec). Obdivuhodný výkon opět předvedl Paul Dano, kterého mám velmi rád. Tento Batman je pojat jako noir detektivka, která bojuje trochu sama se sebou, především tedy s délkou, která je, promiňte mi to, ale hodně úmorná. Úvodní hodina je strašně dlouhá a nudná a vůbec celkově film je celý zbytečně natahovaný. Film není špatný, ale Batmanovi od Nolana nesahá ani po kotníky. Docela dobrá detektivka, která je moc dlouhá.

Tár (2022)

Lydia Tár je považována za jednu z největších žijících dirigentek. Je na absolutním vrcholu. Na veřejnosti působí velmi sebejistě, avšak pod touto rouškou je velmi zranitelná. Uvnitř bojuje s vlastními démony, které musí porazit. Nakonec však přichází obrovský šok, jedna z jejích studentek spáchá sebevraždu, v níž může mít prsty i Tár. Přichází pozvolný pád.   Tár není film určený běžnému divákovi a domnívám se, že většině lidem se líbit nebude, není k tomu ani koncipován. Provokativní začátek filmu - přes tři minuty dlouhé (závěrečné) titulky doplněné o dětský zpěv - je výstražným bodem, který ihned poukazuje na to, nebude to jen tak, tento film není pro všechny! Není, doopravdy ne. Stopáž 160 minut je hodně, ale Tár to bravurně utáhne. Utáhne to především díky úžasné Cate Blanchett, jejíž výkon lze označit za jeden z nejlepších ženských hereckých výkonů posledních let, ne-li úplně nejlepší. Cate jako kdyby byla zrozena k tomu, aby se stala Tár, jako kdyby byla skutečnou dirigentkou. Bravurně zahrané. One(wo)man show! Minimalismus je pro film klíčový - ať už se jedná o drobný titul před úvodními titulky nebo o kameru jako takovou nebo i hudbu, působí to jako pastva na oči. Perfektní zvuk! Další ozdoba na tomto pomyslném filmovém stromečku. Při orchestrálních pasážích mi běhala husí kůže po zádech. Silné basy a nijak neztrácející se výšky a přitom úžasně srozumitelné monology/dialogy, to vše je perfektní zvuk! Přechody mezi scénami nejsou nějak zběsilé, díky úžasnému střihu jsou velmi plynulé jako ladné pohyby Lydie Tár. Hudby od mé nejoblíbenější skladatelky Hildur Guðnadóttir si možná někdo vůbec nevšimne, ale je tam. Dramatické scény doplňuje hlubokým tónem, nic jiného. A je to kouzelné. Samotné scény, kdy hraje orchestr, jsou úžasné díky tomu, že v orchestru jsou skuteční hudebníci nikoli herci. Jde to vidět a je to další bod navíc. Tár je skvěle provedeným dramatickým kusem, který ve zlomovém okamžiku začne být skutečným dramatem, které vás díky úžasné atmosféře zcela zasáhne jako přímý průstřel šípem do srdce. Někomu to přijde jako úmorné kecání, mně jako dokonale napsané drama, které jistojistě překvapí!

Čtvrtý druh (2009)

Film jsem viděl již několikrát. Po delší době jsem se rozhodl, že si jej zopakuji. Vše je dobře vymyšleno. Pominu-li některé nepřesnosti, hlouposti, chvílemi doopravdy šílenou krouživou kameru alias 360° není to špatný film. Film má napětí, při sledování se chvílemi doopravdy necítíte dobře. Špatný film to prostě není, navíc má skvělý hudební doprovod. Za mě, i když s odřenýma ušima, krásných 70 %.

Monstrum (2022) (seriál)

Monstrum vypráví příběh jednoho z nejděsivějších sériových vrahů, Jeffreyho Dahmera, který zabíjel mladé chlapce a dělal si z nich živé zombie. Provrtával jim hlavy, lil do nich kyseliny a nakonec je i pojídal. Děsivý příběh obohacený o děsivý, ale velmi přesvědčivý herecký výkon hlavního protagonisty. Velmi dobře natočený seriál, jehož největším problémem je délka. Od sedmého dílu jakoby seriál začal ztrácet šmrnc a dostavil se typický problém seriálů - zbytečné prodlužování. Shrnutí: někdy toho bylo málo, jindy zase moc. Úžasný herecký výkon, hudba, režie, ale že by to bylo něco úžasného, to zase nepřehánějme. Podařený seriál, jehož konec měl přijít mnohem dříve. Nejlepší díl - díl č. 6 (Silenced).

Dobrou noc, Oppy (2022)

Krásný dokument plný emocí. Skvělá hudba, krásné animace a hlavně zábava. Moc krásně natočeno!

Arvéd (2022)

Film Arvéd vypráví příběh okultisty a doktora práv Jana Arvéda Smíchovského, který udával STB kolaboranty s nacistickým režimem. To je vlastně vše, co jsem pochopil z tohoto českého pokusu o jakýsi artový snímek nebo cosi tomu podobnému. Řeknu to upřímně. Dát pryč hlavního protagonistu a vymazat scénář vzniklo by dílo vskutku dobré. Výborná kamera, hudba,  práce se světlem a střih to film zdobí. Hlavní protagonista na mě působí tak uměle a jako taková zbytečná vata, která má vyplnit 120 minut prázdnoty. Za to Saša Rašilov,  to je úplně jiná liga. Ten je jedním z mála pozitiv tohoto čehosi. Dialogy, které se stále opakují, navíc jsou takřka bez smyslu, unavují více než samotný Arvéd. Scénáristovi a režisérovi bych nejdříve poradil, aby předtím, než se pokusí o takovouto paralelní kompozici (nebo co to vlastně je), se raději podíval na film 21 gramů (Sean Penn) a samotný scénář po zhlédnutí tohoto snímku ihned spálil. Pokus o jakýsi artový kafkovsky laděný mysteriózní příběh s obrovským potenciálem končí naprostým fiaskem a tragédií, na níž možná bude nejlepší úplně zapomenout (technická stránka filmu je však perfektní). Asi toto stačí na 12 nominací na Českého lva, pak je to tedy velmi málo a je to až k pláči.

Utajený (2005)

JSEM ABSOLUTNĚ V ŠOKU! Známý televizní moderátor a jeho žena (vydavatelka knih) žijí poklidný život do doby, dokud jim nepřijde anonymní malůvka chlapce s krví a videokazeta, na níž je natočen záznam z kamery, která sleduje jejich dům. Těchto kazet a malůvek přijde několik. Další kazety snímají místa, která mají souvislost se životem hlavní postavy. Nakonec nás zavedou k osobě, která je silně spjatá se životem hlavního hrdiny. Co tenhle člověk chce. Posílá ony kazety? Cílem těchto kazet je však jediná věc, rozvrátit normálně fungující rodinu s pubertálním synem a duši a kariéru uznávaného moderátora. Film, který je bez hudby. Žádná hudba! Ani v pozadí. Prostě ticho. TICHO, které nás bez výjimek ochromila. Taková atmosféra, kterou snímek již od počátku buduje, vás nenechá chladným a nutí vás k přemýšlení. Nutí vás všímat si všemožných detailů. Všímat si čehokoli. Jednoduchá kamera. Minimum střihů. Možná trochu pomalejší děj, ale to vůbec nevadí. O tom to celé je. Pomalu ničit lidskou duši zevnitř. Zničit ho! S každou minutou se napětí stupňuje a stupňuje, až se vystupňuje do takových výšin, že přichází NAPROSTÝ ŠOK. Scéna, která změní vše! Scéna, po níž jsem zůstal sedět s otevřenou hubou. Scéna, která mě naprosto vykolejila. Scéna, z níž budu mít noční můry. Scéna, kterou bych se nebál označit za jednu z nejvíc nečekaných a šokujících, co kdy spatřilo světlo světa. GENIÁLNÍ dílo, které nekončí. Nikdy neskončí a navždy vás bude nutit přemýšlet o pravdě, kterou se stejně nedozvíte. Jeden z nejsilnějších filmových zážitků vůbec, který nemá konec. Film bez konce! A KONEC, TEN NIKDY NEPŘIJDE! Vše je UTAJENO!