Dobrou noc, Oppy (2022)

Krásný dokument plný emocí. Skvělá hudba, krásné animace a hlavně zábava. Moc krásně natočeno!

Arvéd (2022)

Film Arvéd vypráví příběh okultisty a doktora práv Jana Arvéda Smíchovského, který udával STB kolaboranty s nacistickým režimem. To je vlastně vše, co jsem pochopil z tohoto českého pokusu o jakýsi artový snímek nebo cosi tomu podobnému. Řeknu to upřímně. Dát pryč hlavního protagonistu a vymazat scénář vzniklo by dílo vskutku dobré. Výborná kamera, hudba,  práce se světlem a střih to film zdobí. Hlavní protagonista na mě působí tak uměle a jako taková zbytečná vata, která má vyplnit 120 minut prázdnoty. Za to Saša Rašilov,  to je úplně jiná liga. Ten je jedním z mála pozitiv tohoto čehosi. Dialogy, které se stále opakují, navíc jsou takřka bez smyslu, unavují více než samotný Arvéd. Scénáristovi a režisérovi bych nejdříve poradil, aby předtím, než se pokusí o takovouto paralelní kompozici (nebo co to vlastně je), se raději podíval na film 21 gramů (Sean Penn) a samotný scénář po zhlédnutí tohoto snímku ihned spálil. Pokus o jakýsi artový kafkovsky laděný mysteriózní příběh s obrovským potenciálem končí naprostým fiaskem a tragédií, na níž možná bude nejlepší úplně zapomenout (technická stránka filmu je však perfektní). Asi toto stačí na 12 nominací na Českého lva, pak je to tedy velmi málo a je to až k pláči.

Utajený (2005)

JSEM ABSOLUTNĚ V ŠOKU! Známý televizní moderátor a jeho žena (vydavatelka knih) žijí poklidný život do doby, dokud jim nepřijde anonymní malůvka chlapce s krví a videokazeta, na níž je natočen záznam z kamery, která sleduje jejich dům. Těchto kazet a malůvek přijde několik. Další kazety snímají místa, která mají souvislost se životem hlavní postavy. Nakonec nás zavedou k osobě, která je silně spjatá se životem hlavního hrdiny. Co tenhle člověk chce. Posílá ony kazety? Cílem těchto kazet je však jediná věc, rozvrátit normálně fungující rodinu s pubertálním synem a duši a kariéru uznávaného moderátora. Film, který je bez hudby. Žádná hudba! Ani v pozadí. Prostě ticho. TICHO, které nás bez výjimek ochromila. Taková atmosféra, kterou snímek již od počátku buduje, vás nenechá chladným a nutí vás k přemýšlení. Nutí vás všímat si všemožných detailů. Všímat si čehokoli. Jednoduchá kamera. Minimum střihů. Možná trochu pomalejší děj, ale to vůbec nevadí. O tom to celé je. Pomalu ničit lidskou duši zevnitř. Zničit ho! S každou minutou se napětí stupňuje a stupňuje, až se vystupňuje do takových výšin, že přichází NAPROSTÝ ŠOK. Scéna, která změní vše! Scéna, po níž jsem zůstal sedět s otevřenou hubou. Scéna, která mě naprosto vykolejila. Scéna, z níž budu mít noční můry. Scéna, kterou bych se nebál označit za jednu z nejvíc nečekaných a šokujících, co kdy spatřilo světlo světa. GENIÁLNÍ dílo, které nekončí. Nikdy neskončí a navždy vás bude nutit přemýšlet o pravdě, kterou se stejně nedozvíte. Jeden z nejsilnějších filmových zážitků vůbec, který nemá konec. Film bez konce! A KONEC, TEN NIKDY NEPŘIJDE! Vše je UTAJENO!

Třináct životů (2022)

Určitě si všichni vzpomínáme na událost, která zasáhla celý svět, když celý thajský fotbalový tým složený z 12 malých dětí a 1 mladého trenéra byl uvězněn v zaplavené jeskyni 2,5 km od východu. Film TŘINÁCT ŽIVOTŮ vypráví právě tento příběh o hrdinech, kteří se je snaží zachránit. Ron Howard je pro mě obrovskou osobností a jeden z nejlepších režisérů. Můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak jediné, co s tím můžete dělat. Upřímně, Ron Howard podle mě natočil ty úplně nejlepší životopisné filmy (je v tom přeborník) - Čistá Duše nebo sportovní Rivalové - a tento film se k nim zařadí. Viggo Mortensen (patří mezi mé nejoblíbenější herce) s Colinem Farrellem hrají s obrovskou dávkou nasazení. Ať už Colina nemám rád, tak tady hrál prostě fantasticky. Herecké výkony takřka od všech jsou parádní. Film je doplněn o skvělou digitalizaci prostředí. Tato vizualizace nám dává úžasnou představu o tom, kde jsme a jak všechno trvalo. Kamera zvládá vodní prostředí nesmírně dobře. Ron Howard totiž prostě umí a ví, co chce, a jde to tady vidět. Film je NESKUTEČNĚ PSYCHICKY VYČERPÁVAJÍCÍ a není to vůbec snadné sledovat. Smekám klobouk!

Avatar: The Way of Water (2022)

Démoničtí pozemšťané se po několika letech vrací opět na Pandoru, aby zabili vůdce povstání Jakea Sullyho. Jake s Neytiri a jejich dětmi je nucen pro svou záchranu opustit domov. Nepřátelé jim jsou však neustále v patách. Krásný emotivní příběh, který nám Cameron po dlouhých 13 letech přivedl na stříbrné plátno, je dle mě mnohem komplexnějším příběhem než jeho předchůdce. Nabízí nám spoustu nových postav a takřka nový svět. Svět pod vodou a nad vodou a symetrii a provázanost mezi těmito dvěma světy. Na filmu se kladně podepsaly zkušenosti Camerona z filmu Titanic, na který se připravoval mnohými výzkumy mořského dna - což jde náramně vidět na tomto filmu. Film krásně obstál ve zkoušce, jestli v tak dlouhé stopáži se najdou hluchá místa. Nenašly! Film odsýpal a utekl rozhodně rychleji než první díl. Není to nejdokonalejší příběh na světě, ale zaujme, pobaví, vyleká a nenechá oči suché. Scény z vody jsou nádherné. Scéna s ohromným Payakanem je jedna z nejkrásnějších v celém filmu. Postavy tentokrát působily lidsky a nebyli to chodící robůtci. Musím se přiznat, že hlavní záporák byl sympaťák. Avatar zase krásně ukázal, jací lidé jsou - ničitelé toužící po moci a po bohatství (schopen udělat cokoli i za cenu čehokoliv). Musím říct, že konec mě nenechal chladným a emoce se v poslední půlhodince prostě dostavily. Natočit takhle skvělé a komplexní pokračování ohromného blockbusteru po 13 letech to chce hodně sil a zkušeností. Cameron je prostě Cameron. Je to prostě jedna z největších žijících postav světového filmu. Na závěr je však nutné položit si otázku: O čem budou další tři díly?

Il Boemo (2022)

Jsem neskutečně překvapen. Krásné překvapení! Il Boemo - příběh jednoho možná z nejvýznamnějších skladatelů z naší kotliny - Josefa Myslivečka, učitele Wolfganga Mozarta. Film začíná epilogem, po němž následuje příběh vyprávějící těžké začátky tohoto významného skladatele, jeho nezřízený život, tragickou lásku, jeho snahu prorazit. Vše ukončí tragický konec - trest za jeho nezřízenou lásku k ženám. Vojtěch Dyk - říkal jsem vždy, že je skvělý herec - dokazuje svoje kvality. Navždy se mi zapíše do paměti jako představitel Il Boema. Neskutečně během let vyrostl a stal se z něj kromě skvělého hudebníka i úžasný herec. S jakou uvěřitelností nám představil Myslivečka by se mělo ocenit cenami nejvyššími. Možná nepřekonatelný výkon Vojtěcha. Uvidíme, co nám v budoucnu ještě ukáže. Film, i přes svou nepříliš krátkou délku, neskutečně odsýpal. Svým ryzím humorem mě moc bavil a často jsem se při projekci i usmál. Skvělý scénář a úžasné postavy. Moc příjemnou scénou bylo setkání s Myslivečka s mladičkým Mozartem - to zahřálo na srdci. Masky a kostýmy senzace (obzvlášť v závěru a v počátku filmu namaskování beznosého Myslivečka). Krásná kamera a italská scenérie a úžasný scénář doprovází samozřejmě hudba Myslivečka a dalších mistrů. Režie senzace. Tento film byl doopravdovým požitkem. Červené kubrickovské zpracování titulek a jednoduchost (žádné šílené střihy). Tohle bylo jedno z největších překvapeni pro mě za posledních pár let. Skvělý adept na Oscara. Držím palce. ZA POSLEDNÍCH PĚT LET (s Nabarveným Ptáčetem) NAPROSTO NEJLEPŠÍ FILM z naší kotliny. Amadee, styď se ;)

Sedmikrásky (1966) odpad!

Včera vydal britský magazín aktualizovaný seznam 100 nejlepších filmů všech dob a film Sedmikrásky od Věry Chytilové se umístil na 28. místě a já si říkám do píče PROČ? Ano, co se týče vizuálních efektů a střihu, je to možná průlomový film a to je tak všechno. Nervy mám jenom jedny, ale tenhle film fakt ne. Jestli ho po mně někdo bude chtít, asi mu plivnu do ksichtu. Utrpení! Utrpení! Utrpení! Dvě hlavní postavy bych zašlapal do země. V životě jsem neviděl otravnější postavy. Už od začátku mě sraly.  Tohle experimentální nevím co už bych nejraději nikdy neviděl.

Moonage Daydream (2022)

Davida Bowieho považuji  za největšího zpěváka a hudební osobnost, co kdy chodila po našem vesmíru. On sám je pro mě obrovským vzorem a mám ho velice rád. Jeho hudba mě provází již několik let a jeho poslední album Blackstar je pro mě nepřekonatelným a nejlepším hudebním počinem 21. století. Ano, splnil jsem si divácký sen! Moonage Daydream - pro mě nejočekávanější film roku - byl přesně tím, co jsem chtěl vidět. Krásnou ódou na Ziggyho, Aladina a hlavně Davida samotného. Chápu, že LSD liquidní videa nemusí být pro všechny. Chápu, že každému nemusí sedět takováto forma vypravování, ale k Davidovi to prostě tak nějak patří. Vystihlo jej to tak, jaký on byl. Umělec s velkým U. Přesně takový film by si David přál. Byla to Vesmírná Odysea Davida Bowieho!

Truman Show (1998)

The Truman Show - snad NEJORIGINÁLNĚJŠÍ film, co jsem viděl. V hlavní roli skvělý Jim Carrey. Film prozkoumá život mladého muže, Trumana, a vliv médií na lidský život. Více neřeknu, nechte se překvapit. Byl jsem neskutečně překvapen. Od filmu jsem čekal velmi a dostal jsem ještě víc. Ed Harris zase skvělý záporák a Jim Carrey prostě svůj a hrál taktéž skvěle. Filmu nemám co vytknout. Naprosto úžasná kamera a efekty. Skvělý a VELMI CHYTRÝ scénář a příběh, jak jsem již podotknul, naprosto originální. Hudba? BRAVURNÍ!!!

Mžitky (2016)

Mžitky je příběh polského avantgardního malíře a profesora umění Wladyslawa Strzeminského, o jehož existenci rozhoduje Strana. Wladyslaw nesouhlasí se stalinistickou extremistickou politikou a idelů dělnického lidu v umění. Je vyhozen z univerzity. Jeho obrazy jsou zničeny a on samotný je lapen Stranou. Dokonalost zobrazení krutosti komunismu se Wajdovi opět povedla. Samotný Wajda moc dobře ví, co je to cenzura, a tak je mu toto téma v podstatě vlastní. Film bych pustil všem podporovatelům komunismu, aby si uvědomili, co to bylo za zrůdnost a nesmyslnost, jak zacházel s lidmi a co jim způsobil. Wajda mě opět nezklamal. Boguslawa Lindu mám velmi rád. Jak zahrál Strzeminského, je opět skvělé. Na filmu se mi moc líbil střih mezi scénami doplněný o fade out. Hudba byla skvělá atmosférická. Skvěle se hodila do tohoto ponurého filmu, o excesech totalitního směru. Opět se potvrdil můj názor, že polská kinematografie je jednou z vůbec nejlepších. Až my někdy budeme natáčet takovéto filmy, bude nám všem lépe!