127 hodin (2010)

Natočit příběh, který je všeobecně známý, je vždy složité. Zde se k celému problému přidal i fakt, že vše je postaveno na jedné postavě. Své herecké profese se James Franco zhostit s grácií, za kterou by v jiných letech mohl dostat i oscara. Danny Boyle je režisérem, které netočí průměrné snímky a dokáže se vyvarovat rutině. Ta by tento snímek poslala do propadliště filmových dějin. Celý film má drive a myslím, že stopáž je relativně vychytaná. Bál jsem se, že film bude prošpikován pohledy do minulosti a zbytečným moralizováním. Nakonec jsem dostal hlavně to co jsem chtěl - boj člověka o holý život. Za mě 4*. V podstatě velmi milé překvapení.

Code Geass: Hangjaku no Lelouch (2006) (seriál)

Příběh o tom jak udělat ze skvělého námětu naprostou frašku. Code Geass je přibližně do první poloviny kolem 80% s mírnými odchylkami (dokonce jsem ho srovnával s podobně laděným Death Note), ale co se stane pak je scenáristické zvěrstvo. Někdo se musel utrhnout ze řetězu, protože druhá polovina první řady je v podstatě z 95% filler a 5% vytváří naprosto šílená změť nepřehledných, nedořešených událostí a co je nejhorší - Hlavní hrdina (který byl situován jako odhodlaný, cílevědomý a tvrdě si jdoucí za svým snem) se začne chovat jako desetileté dítě. Celkově má děj obrovské díry a ani se je nesnaží maskovat. Druhá polovina seriálu je tak za 20%. Seriál má výborné technické zpracování a hudební doprovod. Druhá řada je hodnocena extrémně vysoko a opravdu se bojím si jí pustit. ANIME ZKLAMÁNÍ roku celkově dávám hodně slabé 3*.

Samurai Champloo (2004) (seriál)

Ou. Tak tohle jsem nečekal. Excelentní mix moderních prvků a Japonska v období Edo. Vše působí naprosto přirozeně a má neuvěřitelný spád. Excelentní animace, neobyčejně povedený a netradiční soundtrack, naprosto geniálně napsané hlavní postavy (scenáristický masterpiece) a ve druhé polovině poněkud hlubší zamyšlení nad životem postav a lehký příklon k seriozní lince příběhu. Nesmím také opomenout bojové scény, které jsou možná to nejlepší co se v anime dosud objevilo. Jednoznačně 5* tohle bude kultovní.

Babel (2006)

Po prvním zhlédnutí jsem dal 5*, ale musím si film pustit znovu, protože stále si myslím, že je to spíše za 4*. Ale celkově hodnotím velice kladně, Inárritu je skvělý režisér, který si zvolil perfektní herce a silná témata. Sice to trošičku pokulhává za podobně laděnými filmy jako kupříkladu Crash, ale to bude dáno tou vzdáleností :)

Red (2010)

Překvápko. Těšil jsem se na poctivou akční komedii s mega obsazením... a co jsem dostal? No to co jsem předpokládal. Škoda, že si scénáristé ještě trošku nepohráli s postavou Freemana a celkově to mohlo být ještě peprnější. Jsem velmi spokojen za mě 4*.

Já, padouch (2010)

Slabší 4*. Pro rodinu perfektní animák. Velice milá animace, lehce podivný hudební doprovod, pěkný dabing (eng.). V podstatě jsem spokojený. Nic víc jsem nečekal.

Ghost in the Shell 2.0 (2008)

Naprostá klasika žánru. Proč se jedná o jedno z nejlepších anime? Naprosto posouvá žánr a jeho filosofická hloubka je obdivuhodná. Jedinečné, nenapodobitelné a nezapomenutelné. 5*.

Superbad (2007)

V rámci komedií rozhodně pecka. Rozhodně dávám za 4*, ale uvažoval jsem i o 5*. Velké doporučení na pohodový večer.

Volný pád (1993)

Je to někde mezi 4 a 5*, ale zatím dávám 5*.

Ponyo z útesu nad mořem (2008)

Film ke kterému jsem byl snad nejvíce skeptický z celé Miyazakiho tvorby. Možná za to může příšerný plakát nebo recenze, které hovořili o jednoduchoučkém filmu pro děti. Nakonec se mi dostalo filmu nemálo podobnému Můj přítel Totoro (moje top 10 anime filmů) a to mi vůbec vůbec nevadí. V podstatě se jedná o klasického Miyazakiho, kde se budete smát přístupu Japonců k světové potopě, žasnout nad opět o krok posunutou animací a kouzelným příběhem. Za mě 5* a těším s na dvd, které ale zřejmě vyjde opět za 20 let.