Santiniho jazyk (2011) (TV film)

Charaktery jsou placaté, vůbec mi nepřišlo, že odpovídají tomu, co hrají. Třeba postava Kňoura se ze začátku nějak neprojevuje, a pak je to najednou velký gangster s pistolí. Není tam jediný náznak, vypadá spíš jako trouba, a pak je z něj najednou velký záporák. Nikde není žádný vývoj, který by měl ukazovat alespoň na ten šok, kdy si divák řekne - "Sakra, ten chlap je zlý." Dále mi přijde dost nešťastné samotné pátraní po univerzální větě. Popravdě si myslím, že aby se nějaký obyčejný chlapík od reklamy, hnal tak silně za podobnou věcí (s tím, že se nebojí za sebou nechávat mrtvoly bez oznámení to policii), musel by mít nějaký jiný důvod než jen to, že je tím "jakože posedlý". Často za tím bývá nějaká tajemná minulost, vzpomínka, touha, hledání smyslu života. Ale tady to spíše vypadá, že ho to právě cvrnklo do nosu, a tak po tom bude pátrat, protože je to zajímavé. Děj je strašně primitivní. Hodně těch kroků člověk odhadne ještě dříve, než se stanou. Všechny ty vraždy - pohyby kamery ve spojení s hudbou si o to říkají, takže mne žádná vražda nepřekvapila. Dokonce ani ta první (mohly za to zpomalené záběry jedoucího bílého auta. Záběry alla Kobra 11, což se do stylistiky děje vůbec nehodilo). Všechno je bráno hrozně povrchově. Děj vůbec nenutí diváka přemýšlet, neklade mu žádné otázky), prostě mu jen předhazuje historická data, a kopíruje podle nich to stejné v ději. Viz. dvojčata, jedno němé. Je to logické, okamžitě odvoditelné. Ono se to stává často. Náročnější typ diváka není hloupý, a má radost, když mu něco dojde dříve, než je to v ději řečeno. Ale musí to být podáno tím stylem, že na sebe je ten divák hrdý, a ne že jen pokrčí rameny a řekne - vždyť to bylo jasné! Nemluvě o postavě Terezy. Tento charakter je pro mne naprosto nepochopitelný, a jeho význam nesmyslný. Abych to nějak shrnula, je to vlastně dokument o Santinim s kvalitními herci (Preiss, Stropnický, D. Švehlík, navíc mám ráda i Jirku Stracha jako režiséra - podle mě "Anděla Páně" dohnal k dokonalosti), postavený na tom, že se snaží diváka neustále překvapovat něčím, co je naprosto jasné.....40% a dál už jen mlčím.

Ďáblova lest (2009) (seriál)

Arnošt očividně nikdy nestudoval religionistiku. Já ano...rok...a to, co věděl pan Runa, se tam rozhodně neučí.

Londýnský gangster (2010)

Je to možná i trochu na pomezí 3-4*, protože zase úplně do vzduchu vyhozený čas to nebyl. Klasická gangsterka, dějově stojící za starou belu, avšak herecké výkony a charaktery tento zabitý scénář relativně zachraňují. Hlavně tedy Ray Winstone a David Thewlis....65%

Cesta do středu Země (2008)

Kdo dovolil takovémuto zločinu proti lidskosti vstoupit na plátna kin (i 3D kin)?!

Hartova válka (2002)

Zlatý střed...ale se znalostmi nabitými časem. Není jim trochu hloupé, že prvních 16 min vykrádají knihu Slavomira Rawicze: "Dlouhá cesta"? Jen s drobnými odchylkami?

Melancholie (2011)

Naprosto nezáživnou a emocionálně placatou první polovinu, střídá druhá, citově nabitá část, která by však mohla býti samostatným filmem. Naprosto dokážu pochopit tu tíživou depresi z konce světa po střetu s planetou, neboť jako sci-fi fanoušek a fanoušek astrofyziky, jsem si i o těchto potencionálních hrozbách ledacos načetla. Otázkou samozřejmě - jako je to vždy u těchto filmů - zůstává, zda planeta je v pohledu Larse von Triera doopravdy planeta, nebo jen ztělesnění 'něčeho'. Jsem potěšena, že Kirsten Dunst umí hrát, i když si myslím, že ji Charlotte Gainsbourg v mnoha ohledech předčila. Příjemný byl výskyt Johna Hurta, ale především Kiefera Sutherlanda, který i přes zlé jazyky, které říkají, že už patří do hereckého šrotu, zazářil. Role pozitivního manžela/vědce, který má velice svérázné postupy vůči tchyním a nebezpečným planetám, mu vyloženě sedla. S Kiefiem, a drátkem na klacíku, by chtěl hvězdy pozorovat každý :) .......65%...mě to prostě ta svatební pasáž naprosto znechutila.

Útěk ze Sibiře (2010)

Filmu dle mého velice uškodila druhá polovina. Nejprve všechno drsné, napínavé a poté neskutečně dlouhé, jako život. Faktem zůstává, že to nejspíš bylo schválně. Celkově jde samozřejmě vypíchnout několik naprosto skvělých scén (kupodivu je zde absence naprosto nezajímavých scén), pak rozhodně kamera, hudba, herecké výkony. Můj největší strach tkvěl ve filmu, v jakém angličtina prakticky nemá co dělat, ale nakonec i toto bylo celkem snesitelné. Jim Sturgess sice ten britský přízvuk nezapře, i když mluví rusky nebo polsky (hlavně sykavky, a písmeno "r", které vyslovuje spíše jako Skot, než jako Polák). Naprosto mne ale fascinoval Colin Farrell, který však ruštinu i imitaci angličtiny zvládl na výbornou. Asi v procentech zůstanu na 65%. Nemohu jinak. Dle mého by se tento silný příběh, dal udělat ještě silnější, kdyby více tlačil na psychiku diváka. Na můj vkus prostě povrchové, a třeba poodhalení Januszových důvodů a detailních motivů, by dalo obecenstvu větší prostor pro sžití s postavou.

Jeden den (2011)

Vyškrtněte úvodní titulky, které vypadají jako nějak romantický dvojdílný film v německé koprodukci, zapomeňte na "strasně cool" prolínací scénu ke konci filmu, kdy mladí Anne a Jim běží dolů z kopce po ševelící louce za zvuku smyčců. Zavřete oči u scény: "Měli bychom začít dělat děti", protože kdyby byla alespoň dokončená, bylo by to fajn porno, a rozhodně si zacpěte uši při hudbě, která je dobrá tak pro 'Doktora z hor'......a máte z toho celkem kvalitní, lehce vtipné romantické drama, které připomíná v mnoha ohledech 'Forrest Gumpa' - dvě dějové linky, jen prohozené. Ona je klidná a skoro se nemění, a on je rebel, bere drogy, chlastá a nosí značkové spodky. Díky bohu, za vyvrcholení filmu. Jen tedy pro mne osobně, měl tento snímek v druhém bodu obratu skončit, a byl by dokonalý. A Jim je dokonalý... takže, scénář je za 50%, režie to zvedne na 60%, protože herecké výkony byly sympatické. No a na zbylých 68% to dotahuje prostě Jim Sturgess. Prostě a jednoduše, tři hvězdičky za film, jedna za Jima :)

Valkýra (2008)

Promenáda luxusních hereckých ikon, dobře ušité uniformy a dobrá hudba. Ale na můj vkus v příliš poameričtěném podání.